KONUŞAN İSKELETLER

25 Kasım 2008 Salı
1
Konuşan İskeletler
Bu mezarın geçen yıl İtalya'nın kuzeyinde Verona şehri yakınlarındaki Mantua kazısında gün ışığına çıkartılan ve MÖ 5000′lere tarihlendirilen bir erkek ve bir kadının gömülü olduğu mezardan yaklaşık bin yıl daha eski olduğu bildirildi.
2
Konuşan İskeletler
Çocuk İsim: Bilinmiyor Yaş: 11 Bu çocuğun kemikleri, hayatının çok zor geçtiğini anlatıyor. Doğuştan frengi hastası, yani hastalığı anne karnında kapmış. Bunun belirtileri, aşırı deforme olmuş kafatası, kollar ve hayatı boyunca topal olmasına sebebiyet verebilecek bacaklar. Londra'nın doğusunda bir mezarlıkta bulunan kemikleri 1400-1539 yılları arasında öldüğünü gösteriyor.
3
Konuşan İskeletler
4
Konuşan İskeletler
Hepsinin birer hikayesi var, insanlardan geriye kalan iskeletler 'İskeletler: Londra'nın Gömülü Kemikleri' adlı araştırma kapsamında incelendi ve çıkan sonuçlar insanların hayat hikayelerini anlatır nitelikteydi. İşte o araştırmadan çıkan sonuçlar.
5
Konuşan İskeletler
Varlıklı adam İsim: William Wood Yaş: 84 Bu yaşlı adamın omurgasındaki fazla gelişme, DISH adı verilen ve belli bir yaştan sonra, genelde kilolu insanlarda görülen omurga hastalığını işaret ediyor. Ayrıca kalçasındaki eklemlerde görülen hasar da aşırı yüklenmeyi yani kilolu vücudu doğruluyor. Eldeki kayıtlarda Chelsea'li bir esnaf olduğu, gömüldüğü bölgeden ve kilolu yapısından da, rahat ve varlıklı bir hayat geçirdiği anlaşılıyor.
6
Konuşan İskeletler
İsim: Bilinmiyor Yaş: 18-25 Cross Bones isimli, yoksul insanların ve hayat kadınlarının gömüldüğü, kutsanmamış bir mezarlıkta bulunan bu narin kadın iskeleti, bu kadının çok zor bir hayat geçirdiği izlenimini yaratıyor. . Londra'daki fakir halkın en büyük sıkıntılarından olan frengi belirtilerine ve gömüldüğü yere bakarak, hayat kadını olduğu tahmin ediliyor.
7
Konuşan İskeletler
Diyarbakır'ın Bismil İlçesi'ndeki Hakemi Use Kazısı'nda günümüzden 8 bin yıl öncesine ait, birbirine sarılı kadın ve erkeğin olduğu ve sevgili oldukları belirtilen bir çiftin mezarı bulundu.
8
Konuşan İskeletler
Hamile kadın İsim: Bilinmiyor Yaş: 18-25 Bu anne adayının, 1700-1850 yılları arasında, ilk çocuğuna hamileyken öldüğü belirtiliyor, kalça kemiklerinin geniş olmayan hatları, daha önce doğum yapmadığını işaret ediyor. Henüz 22 haftalık hamileyken öldüğü için, doğum sonrası komplikasyonlardan değil de hamilelikte kaptığı bir hastalıktan öldüğü tahmin ediliyor..
9
Konuşan İskeletler
Göçmen İsim: Milborough Maxwell Yaş: 68 18. yüzyılın ikinci yarısında yaşamış olan bu kadın. Chelsea'de bir mezarlığa gömülmüş fakat kimyasal analizler bu kadının beslenme şeklini ortaya çıkarabiliyor. Bu analizler, kadının çocukluğunda Batı Hint Adaları'nda yaşadığını ortaya çıakrıyor.
10
Konuşan İskeletler
2006′da İtalya'nın kuzeyinde Verona şehri yakınlarındaki Mantua kazısında gün ışığına çıkartılan ve MÖ 5 binlere ait birbirilerine sarılmış erkek ve kadının iskeletleri.
11
Konuşan İskeletler
Pipo tiryakisi İsim: Bilinmiyor Age: 36-45 Bu adamın dişlerinde alışılmadık bir oyuk var. Bu delik, uzun yıllar, kilden yapılma pipo içmesi nedeniyle oluşmuş. İngiltere tütünle Kraliçe 1. Elizabeth zamanında tanıştı ve tütün 16. yüzyılın sonlarında çoktan tiryakilik yaratmıştı. Dişlerinden anlaşıldığı üzere bu adam tam bir tiryakiydi ve 1670-1853 yılları arasında öldü. Ayak parmağındaki şişlik de gut hastası olma ihtimalini gösteriyor.
12
Konuşan İskeletler
İsim: Bilinmiyor Yaş: 9 aylık 18. yüzyılda Çiçek hastalığı çok yaygındı. O zamanki ölümlerin %10'luk bölümü bu hastalıktan kaynaklanıyordu. Bu 9 aylık bebek de bu hastalığın kurbanı. Dirseklerindeki aşırı şişlikler, hastalığın bu bebeği ne kadar etkilediğini gösteriyor.
13
Konuşan İskeletler
Tuğla örme ustası İsim: Nicholas Adams Yaş: 78 Bruce Forsyth'e benzeyen çenesi nedeniyle ‘Bruce' lakabı takılmış olan bu adam 1827 yılında ölmüş. Hayatı boyunca raşitizm adı verilen kemik hastalığıyla mücadele etmiş olması, omurgasındaki sorunlardan anlaşılıyor. . Sürekli aynı hareketleri yapmaktan oluşan spondiloliz (omur kırılması) da bu adamın yaşadığı problemler arasında. Kilise kayıtlarında tuğla ustası olarak görülmesi de bu hastalığı doğruluyor.
YORUMLAR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.