Kelle paça hiçbir işe yaramıyor! İşte Osman Müftüoğlu'nun kaleminden koronavirüsle ilgili doğru bilinen 10 yanlış

Koronavirüs hakkında 'Panik yok, tedbir çok!' başlıklı yazı paylaşan Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, 'Yanlışlarımız veya eksiklerimiz neler?' 'Özellikle doğru sanılan yanlışlar hangileri?' gibi sorulara cevap verdi. İşte koronavirüste doğru bilinen 10 yanlış...

12.03.2020 11:18
1

Kelle paça çorbası virüsü yok eder

Paylaş
Kelle paça çorbası virüsü yok eder

Bu tam bir saçmalama ve yanlışı yanlışla cilalama tavsiyesidir. Kelle paça çorbası, tavuk suyu çorbası, domates çorbası, balkabağı ya da tarhana çorbası olmaları fark etmiyor, çorbaların her biri bize iyi geliyor. Ne var ki, şifa meselesini asla ve asla ilaç meselesi ile karıştırmak, böyle ciddi bir konuda "tribünlere oynamayı" bırakıp bilimsel verilere bakmayı zorunlu hale getiriyor.

2

Soğan, sarımsak yiyin!

Paylaş
Soğan, sarımsak yiyin!

Tamam, soğan ve sarımsak sülfür güçleri, alisin ve kuvarsetin zenginlikleri ile "doğal şifalar" ama koronavirüsten korunma gibi ciddi bir işi sadece onlara ihale etmek yanlış olur. Hele hele her gün 4-5 diş sarımsak, 2-3 soğanı çiğ çiğ yemek mideye de toplumsal ilişkilere de ihanet sayılır! Hastaysanız, koronavirüs aldığınız ya da yaydığınız kesin mi? O zaman ikisini de rahatça yiyin. Bu sayede kokunuzdan hoşlanmayanlar sizden uzak dururlar, neticede de virüsten korunma imkânı yakalamış olurlar.

3

Turşuya yüklenin

Paylaş
Turşuya yüklenin

Turşuların, özellikle de lahanası, salatalığı, sarımsağı, soğanı bol bir turşu ziyafetinin probiyotik zenginliği sayesinde bağışıklığınıza güç vereceği doğrudur. Ne var ki bu doğal gücün sizi muhtemel bir koronavirüs saldırısından koruyacağını garanti etmek zordur. Makul miktarda tüketin ama midenizi düşünüp abartıya da kaçmayın.

4

Alkol virüsü öldürür

Paylaş
Alkol virüsü öldürür

Doğrudur, yüzde 60 ve üzerinde alkol içeren her türlü el temizleyicisi elinizdeki virüsleri anında yok eder. Ne var ki "alkol" ile virüs ölümü sadece el temizliğinde geçerli. Elleri temizleyerek değil de alkol içerek virüsleri öldürmeyi düşünmek ise son derece tehlikeli. Konu virüs enfeksiyonu ise alkolden kesinlikle uzak durun.

5

Sirke ile gargara yapmak iyi gelir

Paylaş
Sirke ile gargara yapmak iyi gelir

"Tuzlu su" ile gargaraya (tuzsuz bile olabilir) evet ama "klorin dioksit" eklenmiş su ile gargara ya da "sirke" ile gargaraya hayır! Düzenli ve sık aralıklarla yaptığınız doğal gargaralar "mekanik temizleme" yolu ile yarar. Ne var ki devreye klorin dioksit gibi "riskli kimyasallar" girdi mi işler anında riskli hale geliverir.

6

Sık sık su içmek faydalı

Paylaş
Sık sık su içmek faydalı

Düzenli su içmek susuz kalmamanızı garanti eden makul ve yerinde bir tavsiyedir ama konu "corona virüslerden korunma" olduğunda işe yaramaz. Hele hele bu suyu "yüksek ısıda" tutup, ağız ve boğaz mukozasını yakarak yaralamak fayda yerine zarar verebilir. Sık aralıklarla ılık su yudumlayın ama bunu "virüsleri mideye yollayıp mide asidi ile öldürmek için" değil, susuz kalmayıp bağışıklığınıza destek olmak için yapın.

7

Gümüş suyu virüsü yok eder

Paylaş
Gümüş suyu virüsü yok eder

"Gümüş suyu içip koronavirüsleri yok etme" tavsiyesi asılsız bir Amerikan rüyasıdır. Tavsiyenin kaynağı da zaten ABD'li saf ve iyi niyetli bir TV şovmenidir. Kolloidal gümüş sıvısı içmenin bırakın faydasını, ciddi toksik etkisi olabilir. Böbreklerinize ve cildinize ciddi zararlar verebilir.

8

Sıcak içecekler yudumlamak lazım

Paylaş
Sıcak içecekler yudumlamak lazım

Koronavirüs sıcaktan yani "yüksek ısıdan" hoşlanmıyor. Ne var ki aşırı sıcak içecekler ağız-boğaz bölgesini yakıp kavurarak "koruyucu epitel tabakayı" ve "önleyici bağışıklık salgılarını" tahrip ettiğinden, size faydadan çok zarar verebiliyor. Kısacası ne sıcak su içmek, ne de sıcak bitki çayları ile keyif yapmayı düşünmek koronavirüslerin pek umurunda değil. Tam tersine keyiflerini arttırabiliyor. Sıcak sudan mutlaka faydalanmayı düşünüyorsanız tavsiyem şu: Havlu ve çarşaflarınızı 60 derece ve üzerinde sıcak su ile yıkayınız, bu önlem işe yarayabilir.

9

Maske takmanız yeterlidir

Paylaş
 Maske takmanız yeterlidir

Hayır, yeterli değil! Maske sizi virüsü kapmaktan korumaz. Sadece siz hasta iseniz virüsü başkalarına bulaştırmanıza engel olabilir. Maskeye değil, el temizliğine güvenin. Maskenizi değil, elinizi temiz tutun.

10

El dezenfektanları sorunu çözer

Paylaş
El dezenfektanları sorunu çözer

Mühim bir yanılgı da budur. "Bakterilerden korur!" diye pazarlanan sözde antiseptik, dezenfektan ve mikrop öldürücülerin çoğunun elinizi sıkı bir "su-sabun temizliğinden" daha çok koruyabileceğini düşünmeyin. Tekrarlayalım: Ellerinizi sık sık bol sabunlu su ile dikkatle, iyice ovarak yıkayın.

Yorumlar (6)
BİLGE:Alkol içmek virüsü öldürmez, ama alkol ile el yıkarsak yüz yıkarsak virüs ölür. Doğrumu smsmdmf
GERCEK GAZI:KELLE PACA ISKEMBE CORBASI VE ORGANIK TAVUK SUYUNUN VUCUT DIRENCINI ARTTIRDIGI BILINIYOR CANAN HANIM BUNU DEMEK ISTEMIS OLABILIR YOKSA BIRAZ BEYIN TASIYAN BIRININ BUNLARIN VIRÜSÜ ÖNLEYECEGINI KORUYACAGINI VEYA HASTAYI IYI EDECEGINI SÖYLEMESI DÜSÜNMESI ZIRVALAMAKTAN BASKA BIR SEY DEGILDIR
CAPTAİN AMERİKA:eeh osman ona yok buna yok sen ne biliyorsun atıp tutuyorsun genler hakkında coğrafiler hakkında bilgin yok genel konuşuyorsun avrupayı yıkan veba bile bu ülkeye giremedi işine bak aslanım
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 03 Haziran 2020 Çarşamba 17:08:25