Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Karara Kim Ne Dedi?

08.07.2010 09:46
 Karara Kim Ne Dedi?

Anayasa Mahkemesi'nin kararı gündeme bomba gibi düştü. Anayasa Mahkemesi'ne ve HSYK'ya üye seçimiyle ilgili maddeler kısmen iptal edilirken, kimseyi memnun etmeyen bu kararla ilgili iktidar ve muhalefetten sert açıklamalar geldi. İşte isim isim o açıklamalar...

 Karara Kim Ne Dedi?

Hüseyin Çelik: “Anayasa Mahkemesinin üzerinde olan bir mahkeme var. O da halkın vicdan mahkemesidir. O mahkemeye şimdi müracaat zamanıdır ve o mahkeme de ümit ediyorum ki gereken kararı verecektir.”

 Karara Kim Ne Dedi?

Adalet Bakanı Sadullah Ergin: "Mahkeme kendini yasama organı yerine koydu. Bu haliyle bile metin önemli bir reform özelliği taşımaktadır. Bundan sonra söz milletindir. Milletin onay vereceğini düşünüyorum. 12 Eylül'de halk bu konuda görüşlerini söyleyecektir."

 Karara Kim Ne Dedi?

Ak Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç: 'Anayasa Mahkemesi Meclis'in yetkisine müdahale etmiştir.'

 Karara Kim Ne Dedi?

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı: “Anayasa Mahkemesi, Anayasa'nın kendisine çizdiği görev ve yetki alanının dışına çıkarak bu kararı vermiştir.”

 Karara Kim Ne Dedi?

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce: ''Sorunumuz o 2 maddeyle ilgilidir, 2 madde referanduma gitmeyecekse, hayırlı uğurlu olsun."

 Karara Kim Ne Dedi?

CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek: ''Kılıç'ın açıklamasına göre iki madde referandum dışı kalacak. CHP'nin esas itirazı, hukuk devletini ihlal eden düzenlemeler şeklinde olduğu için bu iki maddeyeydi. Bu durumda CHP'nin itirazları dikkate alınmış oluyor. Diğer maddelerin referanduma gitmesi halinde evet oyu vereceğimizi söylemiştik.''

 Karara Kim Ne Dedi?

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin: ''Anayasa Mahkemesi, bir orta yol bulmaya çalışmış. Pratikte çok sağlıklı bir sonuç çıkaracağını zannetmiyorum. Karar beni tatmin etmedi. Biz de üyelerin seçim şekline itiraz ediyorduk, seçim şekli bizim istediğimiz şekilde oldu.''

 Karara Kim Ne Dedi?

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ünlütepe: ''Sayın Cumhurbaşkanı'nın referanduma sunduğu madde metni, Anayasa Mahkemesince müdahale edilerek, değişiklik yapılıyor. Dolayısıyla iki madde referanduma gitmiyor. CHP'nin dediği gibi iki maddenin dışında halk oylaması yapılıyor. Bu iki maddenin dışında referanduma gidilmesi halinde destek olacağımızı, başından beri söyledik."

 Karara Kim Ne Dedi?

MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı: "Tartışmalı olan değişiklik paketi AK Parti'nin Anayasası gibi durmaktadır. Ancak buna rağmen kararı referandumda halkın verebilmesi için CHP'ye iptal başvurusunda destek vermedik."

 Karara Kim Ne Dedi?

YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan: “Henüz süreç devam ediyor. Daha önümüzde referandum süreci var. YARSAV olarak bizim mücadelemiz sürecek.”

 Karara Kim Ne Dedi?

HSYK Başkanı Kadir Özbek: “Hukukçu olarak Anayasa Mahkemesi'nin kararına saygılı olmak zorundayız. Bizim beklentilerimize, bizim Anayasa'ya aykırı gördüğümüz noktalar itibariyle ileri sürdüğümüz hususlara tam yanıt veren bir iptal değil. Yürütmenin yargı üzerindeki örtülü, bağlantılı irtibat noktaları dikkate alınmamış. İptal edilen cümlelerin Anayasa ve kuvvetler ayrılığı ilkesine aykırı olduğu gözetilmemiştir.”

 Karara Kim Ne Dedi?

Demokratik Yargı Eşbaşkanı Osman Can: "Bu kararın olumlu ve olumsuz yönleri var. Referandum paketinin, kabul edilmesi durumunda Türkiye açısından tarihi bir adım atılmış olacak. Yargı mercilerinin politika üzerindeki vesayeti giderek zayıflamaya başladı."

 Karara Kim Ne Dedi?

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan: "Gerekçeli karar okunduktan sonra üyelerin seçilme biçiminin Anayasa Mahkemesi ve HSYK'nın ne kadar hassas bir dengeyi etkilediği anlaşıldığı takdirde hükümet istediği değişikliğe gidebilmiş mi gidememiş mi ortaya çıkacak. Hukuki bir karar değil. Anayasa Mahkemesi'nin aldığı karar yasamanın aldığı kararı bir noktada by pass etti. Yargı yasamanın alanına girdi. Yüksek Mahkeme, yasamaya ‘istediğin gibi Anayasa, kanun yapamazsın."

 Karara Kim Ne Dedi?

BDP Grup Başkanvekili Ayla Akat Ata: “Anayasa Mahkemesinin kararının, Meclisin iradesini hiçe sayan ve yasama organının yerine geçebilecek bir karar olmamasını beklerdik. Bu karar için bu tür şaibeler var. Siyasi parti olarak bizi mevcut karar tatmin etmedi.”

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 07 Haziran 2020 Pazar 12:49:07