KARADENİZ'İN FORMULASI

11 Eylül 2010 Cumartesi
1
Karadeniz'in Formulası
Rize'nin Ardeşen ilçesine bağlı Tunca beldesinde, Formula 1'den esinlenilerek yörede “Formulaz” olarak adlandırılan “2. Tahta Araba Şenliği” yapıldı.
2
Karadeniz'in Formulası
Beldenin Selamet Tepesi mevkisinde bu yıl ikincisi yapılan şenlikte, katılımcılar, oturağından tekerleklerine kadar tamamı tahtadan yapılan arabalarla yarıştı. Katılımcıların yaşının 18'in üzerinde olması gereken yarışa 53 kişi katıldı. Yarış öncesi tahta arabalar, araç muayenesi ve bakım onarım istasyonlarından geçirildi.
3
Karadeniz'in Formulası
Tunca grup yolundaki bin 700 metrelik etapta, katılımcılar altışarlı gruplar halinde yarıştı. Her grupta ilk 2'ye giren yarışmacılar çeyrek final, ardından yarı final ve finalde mücadele etti. Bazı yarışmacılar, arabalarının tekerleği veya diğer aksamlarının bozulması nedeniyle yarışmayı yarıda bırakmak zorunda kaldı.
4
Karadeniz'in Formulası
Yarışın ilk etabında, Dursun Ali Köse (55) ve İsmail Bayrak (46) adlı yarışmacılar, yol kenarındaki yaş çay bahçesine düştü. Baygınlık geçiren Köse ile omzu çıkan Bayrak, ambulansla Ardeşen Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.
5
Karadeniz'in Formulası
Yarışmada, Recep Çakır birinciliği, Muhammet Çakırusta ikinciliği ve Murat Çakır ise üçüncülüğü elde etti. Dereceye giren yarışmacılara kupa ve madalya verildi. Ödül töreninde, dördüncü olan Sinan Aptioğlu'na madalyasını, temsili olarak tahta arabaya binen 90 yaşındaki Hasan Büyüksofuoğlu verdi. Büyüksofuoğlu, törende “Çanakkale” adlı şiiri okudu.
6
Karadeniz'in Formulası
Tunca Belediye Başkanı Ahmet Topal, yarışma sonrasında yaptığı açıklamada, geçmişi canlandırmak için “Formulaz” adını verdikleri “Tahta Araba Şenliği”ni düzenlediklerini belirtti.
YORUMLAR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Diğer Galeriler