Kapadokya değil Vanadokya! İşte Türkiye'nin 'kesin korunacak' hassas alanları

Cennet vatanımızda 2016 yılından bu yana birçok alan 'kesin korunacak hassas bölge' listesine alındı. Sizin için son zamanlarda ilan edilenleri sizler için derledik. İşte Türkiye'nin kesin korunacak hassas alanları.

16.05.2020 16:48
1

Kasrik Boğazı

Paylaş
Kasrik Boğazı

4 Mart'ta Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilen Şırnak'taki Kasrik Boğazı, kartpostallık görüntüsüyle keşfedilmeyi bekliyor. Doğal sit alanında ikisi kritik tür olmak üzere 18 bitki ve tehlike kategorilerine göre dördü, yayılım durumlarına göre biri kritik tür olmak üzere 141 hayvan çeşidinin belirlendiği Kasrik Boğazı, doğal güzelliğiyle ziyaretçilerini büyülüyor.

2

Kapadokya değil Vanadokya!

Paylaş
Kapadokya değil Vanadokya!

Van'ın Başkale ilçesine bağlı Yavuzlar köyünde bulunan peri bacaları görünümüyle Kapadokya'ya benzediği için yöre halkı tarafından 'Vanadokya' olarak adlandırılıyor. İlçe merkezine 33 kilometre uzaklıktaki Yavuzlar köyünde volkanik Yiğit Dağı'nın püskürttüğü kayaçların, yağmur sularının ve rüzgarın aşındırmasıyla ortaya çıkardığı peri bacaları, Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan Vanadokya'da yaklaşık 17 bin peribacası, 25 mağara ve 12 oyma ev bulunduğu tahmin ediliyor. Yaklaşık 20 kilometrelik bir alanı kapsıyor.

3

Sığla Ormanları

Paylaş
Sığla Ormanları

Köyceğiz, Ortaca ve Dalaman ilçeleri sınırları içerisindeki sığla ormanları listenin en yeşil adresi. Sığla ağacı ormanları kültür turizmi açısından yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin hayranlık uyandırdığı yer olarak hafızalarda kalıyor. Öte yandan bilimsel adı 'Liquidambar Orientalis' olan sığla ağacından önce 'kızartılan' ardından 'ağlatılarak' elde edilen yağ, kozmetik sektöründe kullanılmasının yanı sıra antiseptik ve parazitlere karşı da etkisiyle biliniyor.

4

Tuzla Palas Gölü

Paylaş
Tuzla Palas Gölü

Tuzla Gölü, Kayseri ili, Sarıoğlan ilçe sınırlarında bulunan tektonik oluşumlu tuzlu göldür. Yüzey rakımı 1131 metre, uzunluğu 8 kilometre, genişliği 8 kilometre, alanı ise 23,5 kilometredir. Faylar ile çevrelenen, kapalı havza özellikli Palas Ovası'nın en alçak alanıdır.

5

Adana'da saklı bir cennet: Ağyatan Lagünü

Paylaş
Adana'da saklı bir cennet: Ağyatan Lagünü

Adana'nın Karataş ilçesinde yaklaşık 8 kilometrelik kıyı şeridine sahip Ağyatan Lagünü Doğal Sit Alanı'nda deniz, kumsal, kum tepeleri, dalyan bölgesi ile göl ve çevresi öne çıkan doğal peyzaj elemanları arasında bulunuyor.

Kapadokya değil Vanadokya! İşte Türkiye'nin 'kesin korunacak' hassas alanları

Alan, kumul habitat, nesli tehlike altında olan Yeşil Deniz Kaplumbağası için önemli üreme alanıyken, ayrıca kumul habitat kum zambağının da dağılım alanı olmasından dolayı önem arz ediyor. Yılan balığı, tosbağa, Akdeniz nalburunlu yarasası, oklu kirpi (Hystrix indica),gelincik (Mustela nivalis),firavun sıçanı (Herpestes ichneumon) ve porsuk (Meles meles) kritik türleri alanda yayılış gösteriyor. Bölge 'sulak alan' vasfı taşıması ve kuş göç dönemlerinde yoğun ziyaret ediliyor olması nedeniyle önem taşıyor.

7

Dönemeç Sazlıkları

Paylaş
Dönemeç Sazlıkları

Seyirlik manzarasıyla adeta büyüleyen saklı hazinelerimizden biri de Dönemeç Sazlıkları. Listeye yeni katılan Edremit ve Gevaş ilçe sınırlarındaki Dönemeç Sazlıkları Potansiyel Doğal Sit Alanı, koruma statüsünün değerlendirilmesiyle 'kesin korunacak hassas alan' olarak tescil ve ilan edildi.

Kapadokya değil Vanadokya! İşte Türkiye'nin 'kesin korunacak' hassas alanları

Dönemeç Deltası gerek kuş varlığı itibarı ile gerek doğal güzellikleri itibarı ile bölgenin yeni incisi konumunda.

Kapadokya değil Vanadokya! İşte Türkiye'nin 'kesin korunacak' hassas alanları

Sultan Sazlığı 300'ü aşkın kuş türü ve 600 bini aşkın su kuşuna ev sahipliği yapıyor.

10

Yeşilin her hali: Sultan Sazlığı

Paylaş
Yeşilin her hali: Sultan Sazlığı

Adını ve ününü Osmanlı İmparatorluğu Dönemi'ndeki sultanların avlak yeri olmasından alan Sultan Sazlığı, jeolojik devirlerde volkanik bir dağ olan Erciyes Dağı'nın yükselişiyle birlikte oluşan Develi-Yahyalı-Yeşilhisar ilçeleri arasında kapalı su toplama havzasının ortasında yer alıyor.

Yorumlar (3)
SORGULA:doğamızda sıkıntı yok yurt dışına gitmek bizde lüks sayıldığı için kimse kendi memleketin güzelliğini görmüyor
ADINIZI YAZIN NEŞE YENER.:Canım vatanım ,üç tarafı denizlerle çevrili dört mevsimin yaşandığı ,zengin florası ,iki kıtada yer alması ,boğazları ,kısaca coğrafi konumu ,yeraltı ve yer üstü zenginlikleri ,yüzlerce medeniyetleri barındıran güzel yurdum,senin eşin ve benzerin yok.
KARA:Cennet vatanımmmm...........
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 15 Ağustos 2020 Cumartesi 20:17:14