KANSERİ ÖNLÜYOR

17 Ağustos 2011 Çarşamba
1
Kanseri Önlüyor
Iğdır Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bayram Yurt, yaptığı bilimsel araştırmalarda kayısının hem karaciğer koruyucu hem de antioksidan özelliğinin ortaya çıktığını belirtti.
2
Kanseri Önlüyor
Yurt, Türkiye'nin en önemli kayısı üreticisi şehirlerinden biri olan Iğdır'da kayısının insan sağlığı üzerindeki etkileri alanında bir çalışma yürüttüklerini belirtti.
3
Kanseri Önlüyor
Bu kapsamda kayısının karaciğer koruyucu ve antioksidan özelliklerinin belirlenmesi amacıyla deney hayvanları üzerinde araştırmalar yapıldı.
4
Kanseri Önlüyor
Deneyler sonucunda kayısı ve çekirdeğinin karaciğer koruyucu ve yaşlanmayı geciktirici antioksidan rolü olduğu ortaya çıktı.
5
Kanseri Önlüyor
Beslenmeyle hastalıklar arasında doğrudan ilişki olduğunu söyleyen Yurt, "Günümüzde sentetik gıda katkı maddelerinin yerine doğal antioksidanları kullanma çabaları arttı."
6
Kanseri Önlüyor
"Kayısı da insan sağlığı bakımından önemli bir yere sahip."
7
Kanseri Önlüyor
İçerdiği karetenoitler ve fenolik bileşiklerden dolayı antioksidan etki gösteriyor.
8
Kanseri Önlüyor
Uluslararası bilimsel bir dergi olan Food and Chemical Toxicology'de yayınlandığını ve TUBİTAK tarafından Yayın Teşvik Ödülü'ne layık görüldüğünü anlatan Yurt, kayısının olumlu etkilerini incelemeye devam edeceklerini bildirdi.
9
Kanseri Önlüyor
Yurt, Milli Eğitim Bakanlığınca okul kantinlerinde cips ve kola satışının yasaklanmasının gündemde olduğunu ifade etti.
10
Kanseri Önlüyor
"Bu güzel gelişmeyi, okul kantinlerinde besleyici değeri yüksek ve antioksidan etki gösteren kuru kayısı gibi ürünlerle taçlandırmamız gerekiyor."
11
Kanseri Önlüyor
"Bu hem çocuklarımızın sağlığı hem de ülke ekonomisi için son derece önemli" diye konuştu.