Kadıköy isminin anlamını duyan şaşıp kalıyor! İşte İstanbul'un sevilen ilçeleri ve isimlerinin ilginç hikayeleri

Tarihi ve kültürel zenginlikleriyle bir masallar diyarı olarak anılan İstanbul, birçok kişinin vazgeçilmez şehirleri arasında yerini alıyor. Ancak çoğu kişi, severek gezdiği bu şehrin semtlerine verilen isimlerin anlamlarını bilmiyor. İşte, Dr. Mustafa Duman'ın kaleme aldığı ‘İstanbul Efsaneleri' adlı kitaptan, İstanbul'un sevilen semtleri ve isimlerinin altında yatan ilginç anlamları...

08.07.2019 12:53
1

Kadıköy

Paylaş
Kadıköy

Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u aldıktan sonra; Nasreddin Hoca'nın torunlarından biri olan Sivrihisar Kadısı Celalettin Efendi, şimdiki Kadıköy'ün bulunduğu bölgede oturuyordu. Bu nedenle bölgenin adının, 'Kadıköyü' olduğu söylenir. İsim, zamanla değişerek Kadıköy oldu.

2

Üsküdar

Paylaş
Üsküdar

Bugünkü Üsküdar'a Antik çağda Hrisopolis denmekteydi. 'Altın rengi' anlamına gelen bu kelime, Üsküdar'ın Sarayburnu tarafından altın rengi görünmesi ve halktan alınan vergilerle oldukça zengin bir yer olmasından kaynaklanıyordu. Üsküdar'da geçmiş yüzyıllarda, Scütari adlı bir askeri birliğin bulunduğu ve o birliğin adının giderek şehir adına dönüştüğü de söyleniyor.

3

Beyoğlu

Paylaş
Beyoğlu

Bizans döneminde, Beyoğlu'nun bulunduğu yerde yaşayan bir Venedik beyi, Beyoğlu'ndaki bütün uçsuz buçaksız arazilere sahipti. Sahibi olduğu bu arazilere, bostanlar, bahçeler ve ormancıklar kuruyordu. Hatta efsaneye göre Fatih Sultan Mehmet, şimdiki Taksim'in olduğu bölgede yaşayan Venedik beyine, misafir olur, evinde yemek yerdi. Venedik beyinin ölmesi üzerine bütün varisler arazilerini sattılar ancak İstanbul'u terketmediler. O dönem Venedik beyinin varislerine, Beyoğulları denirdi.

4

Beşiktaş

Paylaş
Beşiktaş

Barbaros Hayrettin Paşa'nın seferlerden dönüşte, gemilerini şimdiki Beşiktaş kıyılarına koydurduğu beş tane taşa bağladığı söylenir. Bu beş taşın, zamanla halk dilinde değişime uğrayarak, Beşiktaş kelimesine dönüştüğü rivayet ediliyor.

5

Galata

Paylaş
Galata

Galyalı göçmenlerin, milattan 270 yıl önce bu semte yerleşmesiyle bölgeye 'Galata' adı verildiği söylenir. Galata'nın o dönemlerde, incir ağaçlarıyla meşhur olduğunu da eklemekte fayda var.

6

Kandilli

Paylaş
Kandilli

Rivayete göre Osmanlı padişahları, Göksu ve Çubuklu'da eğlendikten sonra, saraya kayıkla dönerlerdi. Padişahların dönüş yolunda bahçesi olan bir papaz, padişahların övgüsünü kazanmak için geceleri onların dönüş yolunu aydınlatır, yaktığı kandillerle denizin aydınlanmasını sağlardı.

Yorumlar (5)
SİVASLI İBOCAN:Bana anam ibram ,arkadaşlar ibo ,bacım iboş ,sevdiğim ibocan, derdi ama hapsinin ana kaynağı ibrahim idi...Tarihte bunu kimse söylemez benden duymanızı istedim...Yalanmı kardeşlerim...
SUCCESSFUL***:gayet başarılı
ŞAPKACI:YOOOK NE ŞAŞIRDIM NEDE HAYRETE DÜŞTÜM.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 08 Ağustos 2020 Cumartesi 15:28:13