İŞTE O CEZAEVİ

4 Mart 2009 Çarşamba
1
İşte O Cezaevi
Ankara Valisi Kemal Önal, yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Ulucanlar Cezaevi'nin tüm bölümlerini tek tek gezen Vali Önal, değişik duygulara kapıldığını söyledi. Ulucanlar Cezaevi'nin Cumhuriyet öncesine kadar dayanan bir geçmişi olduğunu hatırlatan Önal, cezaevinin uzun süre boş kaldığını belirtti.
2
İşte O Cezaevi
Çeşitli fikirlerin sunulduğunu anlatan Önal, Altındağ Belediyesi'nin sunduğu projenin kabul edildiğini ve finansının belediyelerdeki emlak vergilerinden Ankara Valiliği'ne verilen paylardan karşılandığını kaydetti.
3
İşte O Cezaevi
'Buda toplumun bir yüzü. Sağlıklı, huzurlu bir toplum yaratmak için gerekli müesseselerden bir tanesi.' diyen Önal, 'Giderek insan haklarına uygun, vatandaşın sağlıklı ortamda hayatını sürdürebileceği ve ıslahı nefs edeceği yeni tip cezaevlerimiz var.
4
İşte O Cezaevi
Anıtlar Kurulu'nun düşünceleri doğrultusunda bir kısmı sonradan eklenenler yıkılıyor. Ama ana, tarihi değeri olan binalar restorasyondan sonra değişik amaçlarla fakat ağırlıklı olarak kültürel hizmet edecek şekilde kullanılmasını düşünüyoruz. İnşallah güzel şeyler olacak.' dedi.
5
İşte O Cezaevi
Eski cezaevini ilk defa bu kadar detaylı gezdiğini dile getiren Önal, 'İnsan gezerken çok değişik duygular içinde kaldım. Yakın tarihimize acıda olsa hatıralarıyla eşlik etmiş bir mekanı geziyoruz. Onun duygusallığı içindeyiz.' diye konuştu.
6
İşte O Cezaevi
Bu tip tarihe hizmet etmiş eserlerin devam ettirilmesi ve mevcutların yaşatılması için büyük çaba sarf ettiklerini söyleyen Önal, hoş bir çalışma olduğunu belirterek, 'Giden geri gelmiyor. Hiç olmazsa elimizdekileri muhafaza edelim.' temennisinde bulundu.
7
İşte O Cezaevi
Ulucanlar Cezaevi'nde eski başbakanlardan Bülent Ecevit, eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yeğeni Yahya Murat Demirel, DEP'li milletvekilleri ve İnsan Hakları Derneği eski Genel Başkanı Akın Birdal'ın yanı sıra daha bir çok ünlü kalmıştı. Cezaevi, en ihtişamlı günlerini ise 12 Eylül döneminde yaşamıştı.
8
İşte O Cezaevi
Yine Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan da Ulucanlar'da idam edilmişti. O günlerde herkesi korkutan Ulucanlar, en kanlı dönemlerinden birini 1999 yılında, 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylarda yaşamıştı.
9
İşte O Cezaevi
Cezaevinde bulunan tutukluların sayım vermemesi üzerine 29 Eylül 1999'da başlatılan 'Hayata Dönüş Operasyonu'nda Türkiye'nin dört bir yanında olduğu gibi Ulucanlar'da da yoğun çatışmalar yaşanmıştı. Cezaevi duvarları kevgire dönerken 77 kişi yaralanmıştı.
10
İşte O Cezaevi
11
İşte O Cezaevi
Birçok ünlüyü ağırlayan Ulucanlar Cezaevi,restorasyon çalışmalarının bitmesiyle kültürel kompleks haline dönüşmüş olacak.
12
İşte O Cezaevi
13
İşte O Cezaevi
14
İşte O Cezaevi
15
İşte O Cezaevi
YORUMLAR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.