İŞTE KURSK FACİASI

12 Ağustos 2010 Perşembe
1
İşte Kursk Faciası
10 yıl önce, deniz altında bir kaza meydana geldiği söylentilerine o sırada Karadeniz sahilinde tatil yapmakta olan, Rusya'nın çiçeği burnunda devlet başkanı Putin kısa ve öz bir yanıt vermişti: "Denizaltı battı."'Barent Denizi'nde acil durum. Lakin gerekli önlemlerin alınması için gereken her şey yapılıyor.'14 Ağustos'ta 2000 tarihinde Rus medyası bu kısa haberi geçmişti.Bu haberden iki gün önce, 12 Ağustosta Rus deniz kuvvetlerinin en modern denizaltısı olan Kursk batmıştı.
2
İşte Kursk Faciası
Sismologlar denizin altında patlama saptamış, batılı uzmanlar da hemen Kursk'un battığına kanaat getirmişlerdi.Nükleer denizaltının başına bir şey mi geldiği sorusuna, o sırada Karadeniz sahilinde tatil yapmakta olan, Rusya'nın çiçeği burnunda devlet başkanı Vladimir Putin kısa ve öz bir yanıt vermişti: "Denizaltı battı."Kibir, inkar, yanıltma Putin böylelikle görev süresinin en vahim hatasını yapmış oluyordu.
3
İşte Kursk Faciası
Zaman kaybediliyor, Rusya dışarıdan yapılan yardım tekliflerini geri çeviriyor, Rus genelkurmayı yabancıların askeri sırları ele geçirmesinden çekiniyordu.Murmansk'a götürülen mürettebatın yakınları, tıpkı 'Oğlumuzu donanmaya uğurlarken, onun Çeçenlerden kurtulduğuna şükretmiştik. Ama o şimdi Kutup Denizi'nde boğuldu', diyen bu anne gibi umutla çaresizlik arasında gidip geliyordu.
4
İşte Kursk Faciası
Kazadan üç gün sonra denizaltının gövdesine sert cisimle vurulduğunun tespit edildiği ve Kursk'taki 118 denizcinin de ölmüş olamayacağı bildirildi. Gerçekten de 20 mürettebat denizaltının kıç tarafındaki hasar görmemiş oksijenli bir bölmeye sığınmış ama kurtarma ekipleri denizaltının kapağını açıp hayatta kalan kazazedeleri kurtaramamıştı.Murmansk dramatik olaylara sahne oluyordu
5
İşte Kursk Faciası
Mürettebat yakınlarının umutları sönüyor, çaresizlik büyüyordu.Putin tatilde, rivayetler devredeTatilini yarıda kesmeye gerek duymayan Putin dört koldan eleştiriliyordu. Muhalefet temsilcisi Boris Nemzov, o sıralarda henüz devlet güdümüne girmemiş olan bir televizyon kanalına, 'bu davranış devlet başkanımıza yakışmaz. Denizciler korkunç durumdayken tatil yapmaya hakkı olamaz', diyordu. Rus kiliselerinde Kursk mürettebatı için dualar okunuyordu. Bütün ülke şoka girmişti.
6
İşte Kursk Faciası
Geçen her saat kaybedilmiş zamandı. Ama kurtarma çalışmaları yerinde sayıyordu. Putin ortalıkta yoktu. Kriz yönetimine kimse sahip çıkmıyordu. Uzmanlık taslayanların ağzından akıl almaz rivayetler yayılıyordu. Kurmaylar, bir Amerikan denizaltısının Kursk'a çarptığını ya da ateş açtığını iddia ediyordu.Pahalı ihmal ve zoraki itirafOn gün sonra kaza mahalline varan ingiliz ve Norveçli uzmanlar kısa zamanda Kursk'un kapağını açtıklarında mürettebattan kimse hayatta kalmamış,
7
İşte Kursk Faciası
denizcilerin büyük çoğunluğu havasızlıktan boğulmuştu. Kuzey donanma komutanı kameralar karşısında şunları söylüyordu: 'Kursk mürettebatının eş ve annelerine sesleniyorum. Başımıza büyük bir felaket geldi. Ama hayat devam ediyor. Çocuklarınızı iyi yetiştirin. Denizcilerimizi kurtaramadığımız için sizlerden özür diliyorum.'iki yıl sonra açıklanan inceleme raporuna göre, Kursk arızalı bir torpidonun patlaması yüzünden batmıştı.
8
İşte Kursk Faciası
Putin sonunda Murmansk'a gidip Barent Denizi'nde ölenlerin eşleri ve anneleriyle yüzleşti.Bir felakete rağmen tatilini sürdürme hatasına bir daha düşmedi. Devlet başkanını eleştiren televizyon kanalları birer, birer kapatıldı. Ama siyasi gözlemciler komutanların, bugün meydana gelebilecek bir felakette farklı davranacaklarına ihtimal vermiyorlar.
9
İşte Kursk Faciası
10
İşte Kursk Faciası
11
İşte Kursk Faciası
12
İşte Kursk Faciası
13
İşte Kursk Faciası
14
İşte Kursk Faciası
YORUMLAR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Diğer Galeriler