Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

İşte En İyi 15 Türk Filmi

01.11.2011 15:43
İşte En İyi 15 Türk Filmi

Sinema yazarı Kerem Akça, sinema tarihinin en iyi Türk filmlerini seçti. İşte o filmler;

İşte En İyi 15 Türk Filmi

15- Süt (2008): Semih Kaplanoğlu'nun ‘Yusuf üçlemesi'nin çok boyutlu ve en kalıcı halkası. Yusuf'un ergenliğini merkezine alan eserin; ayrıksı metaforlar, cesur sahneler ve Tarkovsky'esk bir dramatik yapıyla yürüdüğü kesin. Bu da onu kaliteli bir minimalist sinema ürünü yapmıştır.

İşte En İyi 15 Türk Filmi

14- Üçüncü Sayfa (1999): Üçüncü sayfa haberleriyle alt sınıfın kendine özgü kültürel dokusunun yerle bir edilmesi sinemamıza çokça konu olmuştur. Ancak burada Demirkubuz, bunu minimalist sinemasının kaynağına inerek; Başak Köklükaya ile Ruhi Sarı'nın gücü ve sadece birkaç açıyla halletmiştir. Şüphesiz, derin alt metinleri ve kalıcı anlarıyla yönetmenin kariyerinin en iyi filmi.

İşte En İyi 15 Türk Filmi

13-Otobüs (1974): Türk işçisinin ‘modernleşmiş' İsveç toplumunu görmesiyle yaşadığı şaşkınlığın çarpıcı bir analizi. Tunç Okan'ın dilsel becerisiyle de öne çıkan eserin, yıllarca yasaklanması sebebiyle fazla bilinmediğini de ekleyelim.

İşte En İyi 15 Türk Filmi

12- Gurbet Kuşları (1964): Visconti'nin “Rocco ve Kardeşleri”nin Halit Refiğ ya da Türkiye'de göç şubesi. Cinsel içeriği ve siyah-beyaz dokusuyla tepki çeken özel bir film. Sosyal gerçekçi sinemanın ‘fazla üretim'e karşı geldiği ilk yerlerden biri.

İşte En İyi 15 Türk Filmi

11- Küçük Kıyamet (2006): Dünya sinemasında yeni milenyumda moda olan ‘gotik korku filmi' alt türünün deprem korkusuyla yüzleştirilmiş hali. Felaket filmine tersinden bakış anlamına da gelen eser, Taylan Kardeşler'in evrensel zekasını ortaya koymuştur. 26 Ağustos depremiyle ilgili bir de belge filmimiz olmasını sağlarken ‘tür sineması geleneğimiz' için kilit bir noktaya yerleşmiştir.

İşte En İyi 15 Türk Filmi

10- Umut (1970): Birçok kaynakta ‘Türk Yeni Dalgası'nın veliahtı olarak geçen eser, Yılmaz Güney'in İtalyan Yeni Gerçekçiliği'ne cevabıdır. Hazine arayan bir at arabacısının mücadelesini; onurlu, gururlu, umutlu ama bir o kadar da trajik bir çerçeveye çevirmesi sabit açılarla yürüyen yönetmenliğine çok şey katmıştır.

İşte En İyi 15 Türk Filmi

9- Korkuyorum Anne (2004): Bir tutam Jiri Menzel, bir tutam Amerikan banliyö filmleri, bir tutam Wes Anderson bulunduran absürt, ayrıksı ve garip bir aile portresi. Hafıza üzerinden anlaşılması, çözümlemesi güç, işte tam da o sebeple eşsiz bir eser. Elbette sinemamızın en özgün yönetmeni Reha Erdem farkıyla...

İşte En İyi 15 Türk Filmi

8- Seyyit Han (1968): Fantastik ve mistik bir western ya da efsane öyküsü. Yılmaz Güney'in eseri, Türk sinemasının övünç kaynaklarından biridir. Siyah-beyaz dokuda o türün gereklerini bizim kültürümüze stilize bir yapıyla uyarlaması da şaşırtıcıdır “Seyyit Han”ın.

İşte En İyi 15 Türk Filmi

7- Mayıs Sıkıntısı (1999): Film içinde film gerçeği üzerinden yürüyen, Nuri Bilge Ceylan'ın kariyerinin en üst noktası. ‘Kasaba filmi' formülünde çığır açarken, yitmiş değerlerle ilgili ‘yedinci sanat'ı da içine alarak bir şeyler söyleyen eşsiz bir film. 90'lar ekolünün anıt filmlerinden

İşte En İyi 15 Türk Filmi

6- Nokta (2008): Hat estetiğini evrensel bir üslup haline getiren, Derviş Zaim'in ‘Türk sanatları üçlemesi'nin en işlevsel halkası. Tek bir plan sekanstan oluşan eserin ‘suç'a zamansal kurguyla oynayarak yaklaşması, yarattığı modelin temellerini sağlamlaştırmıştır.

İşte En İyi 15 Türk Filmi

5- Anayurt Oteli (1987): Sıradan bir otel sahibinin ruhsal-psikolojik dünyasının öznel bir tasvirle ve zeki detaylarla kavrayarak iz bırakmış bir yapıt. Yusuf Atılgan'ın romanından sinemalaştırılan eserin, düşünsel derinliği, oyunculuk ihtişamı ve yönetmenlik geleneğiyle halen ülke sinemasının üstünde olduğu kesin.

İşte En İyi 15 Türk Filmi

4- Gizli Yüz (1991): Orhan Pamuk romanından uyarlanan, Lychnesk bir Türk filmi denebilir. Detay motifleri, atmosferi, karakterleri ve daha nicesiyle adeta sub-noir (belleğin içinde gezinen kara film) kavramının karşılığı. Ömer Kavur, Türk sinemasının ne kadar ötesinde bir sanatçı olduğunu bir kez daha ispatlamıştır burada.

İşte En İyi 15 Türk Filmi

3- Kızılırmak Karakoyun (1967): Lütfi Akad'ın biraz da olsa melodramlardan sıyrılarak bir sanat eserine imza attığı nokta. Anadolu efsanesi estetiğini köye, ut çalan bir kahramanın çevresine yerleştiren, ışık, doku ve yönetmenlik oyunlarıyla harmanlı özel bir film. Uzun süre ortalıkta olmaması ise geç keşfedilmesini sağladı bu Nazım Hikmet eserinden uyarlanan yapıtın.

İşte En İyi 15 Türk Filmi

2-Hayat Var (2008): Dünya sinemasından sayısız film modelini iç içe geçirerek İstanbul'un çıkmazlarından masalsı ve postmodern bir başyapıt çıkaran Reha Erdem ürünü. Ses kullanımı, sinematografi algısı ve kurgu becerisiyle evrensel anlamda iz bırakan bir yapıt.

İşte En İyi 15 Türk Filmi

1- Sevmek Zamanı (1965): Türk sinemasının birinci kuşak yönetmenlerinden Metin Erksan'ın tasavvuf çatısını bir aşk hikayesinin köşelerini almak için kullandığı eseri. Bozucu bir Yeşilçam ürünü olarak özetlenebilecek eserin, romantizmden, bağlılıktan ve unutulmazlıktan anladığı çok çok farklı. Kuşkusuz dünya sineması tarihi açısından dahi defalarca kez incelenmesi gereken bir klasik.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 09 Temmuz 2020 Perşembe 07:58:15