Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

İşte 10 Soruda Tekel Dosyası

25.02.2010 11:58
İşte 10 Soruda Tekel Dosyası

Eylemde 50 günü geride kaldı. Peki TEKEL işçileri niçin eylem yapıyor? Anlaşmazlık nerede ortaya çıkıyor? İşte cevaplar.

İşte 10 Soruda Tekel Dosyası

Kavganın ana nedeni maaşlar arasındaki uçurum. Ortalama 2 bin TL alan Tekel işçisi 4C'ye geçince ortalama 800 TL maaş alacak..

İşte 10 Soruda Tekel Dosyası

SORU 1:Tekel işçilerini,özelleştirmeyi alan firma kabul etmedi mi?

İşte 10 Soruda Tekel Dosyası

CEVAP:Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın 2008 şubat ayında Tekel`in sigara ve tütün bölümü ihaleye çıktı.British American Tobacco 1 milyar 720 milyon dolar vererek Tekel'e ait Adana,Ballıca,Bitlis,Malatya,Samsun ve Tokat sigara fabrikalarının sahibi oldu.İhaleden bir süre sonra da BAT,özelleştirme yöntemi`varlık satışı`olarak belirlenen ve bir istihdam garantisi bulunmayan sözleşmeyi gerekçe göstererek,Türkiye`deki fabrikasında çalışan işçilerin çoğunu işten çıkaracağını duyurdu.

İşte 10 Soruda Tekel Dosyası

SORU 2: Tekel işçileri başka kamu kurumlarında istihdam edilemez miydi? CEVAP: Özelleştirmeyi alan firma 10 bin 818 tekel işçisinden 8 bin 247'sinin iş aktini feshetti. Daha önce özelliştirilen devlet kurumlarındaki işçilerin başka devlet kurumlarına aktarıldığı olmuştu. Ancak hükümet bu sefer aynı yöntemi seçmedi ve işçileri 4/C'ye geçirmeyi önerdi.

İşte 10 Soruda Tekel Dosyası

SORU 3: 4/C ile işçilere ne önerildi? CEVAP: 4/C kapsamında çalışan işçiler her yıl Bakanlar Kurulu kararıyla istihdam ediliyor. Yasada yapılan değişiklikle bu katagorideki işçiler, 22 günü izin olmak üzere bir yılda 11 ay 22 gün çalışacak. Sadece 8 günün maaşını alamayacaklar.

İşte 10 Soruda Tekel Dosyası

SORU 5: İşten çıkarılacak Tekel işçilerine tazminat ödendi mi? CEVAP:10 bin civarındaki Tekel işçisine hem kıdem ham de ihbar tazminatı ödendi. En az çalışan işçiye 20 bin lira olmak üzere verilen tazminatlar pazartesi günü hesaplara yattı. Daha önce 4/C'ye geçirilen işçilere kıdem tazminatı ödenmiyordu. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın Tekel işçileri için ödediği toplam tazminat 350 milyon lira oldu. İşçilerin ortalama tazminat tutari ise 41 bin lira oldu.

İşte 10 Soruda Tekel Dosyası

SORU 6: İşçiler 4/C'ye geçmeleri ile birlikte sendikal haklarını kaybedecekler mi? CEVAP: Daha önce işçi statüsünde olan Tekel işçileri Türk-İş'e bağlı Tek-Gıda İş Sendikasına bağlıydı. İçşilerin Tekel ile ilişiklerinin 31 ocak 2010 tarihi itibari ile kesilmesiyle birlikte sendika ile bağları da resmiyette kesilmiş oldu.

İşte 10 Soruda Tekel Dosyası

SORU 7: 4/C'lilerin sendikal haklar yok mu? CEVAP: 4/C'li geçici personel kanunlarda işçi veya memur olarak tanımlanmadığı için bu konuda bir boşluk vardı. Ancak yakın zamanda işçilerin başvuruları üzerine çıkan yargı kararları ile 4/C'lilerin sendikalı olabileceği fikri pekişti. Hem işçi hem de memur sendikaları çok yakında 4/C'lileri üye yapmaya başlayacaklarını duyurdular.

İşte 10 Soruda Tekel Dosyası

SORU 8: Tekel işçilerinin eylemine katılan veya destek verenler kim oldu? CEVAP: Ankara'da Abdi İpekçi parkında başlayan ve polis müdahalesinden sonra Türk-İş önüne taşınan Tekel eylemi, adeta hükümet muhaliflerinin merkezi oldu. Başta CHP olmak üzere muhalefet partileri, TKP, MLP, EMEP, Halkevleri, SDP gibi aşırı sol gruplar, bazı sivil toplum kuruluşları, meslek birlikleri kısaca hükümetle sorunu olan herkes eyleme destek verdi.

İşte 10 Soruda Tekel Dosyası

SORU 9: İşçilerden 4/C'ye geçen oldu mu? CEVAP: İşçilerden sadece 28'i 4C sözleşmesini kabul etti. 2 bin 600'e yakin işçinin ise faaliyetlerine devam eden Tekel işletmelerinde çalişmaya devam ettiği ya da başka kurumlara nakle tabi olduğu belirtiliyor.Tekel'le ilişiği kesilen işçilere 4C kadrosuna başvuru için 1 Mart'a kadar süre tanındı.

İşte 10 Soruda Tekel Dosyası

SORU 10: Bundan sonra ne olacak? CEVAP: Hükümet işçilere eylemlerini sonlandırmak ve 4/C'ye geçmek için için ay sonuna kadar süre tanıdı. İşçiler ise açlık grevine başlayacaklarını duyurdu. Ay sonuna kadar işçiler kendiliğinden gitmezse polis eyleme müdahale edecek ve işçiler tazyikli su ve biber gazı ile dağıtılacak.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 07 Haziran 2020 Pazar 13:26:13