İsrail'i Geren Yeni MİT Başkanı

07.06.2010 15:57
İsrail'i Geren Yeni MİT Başkanı

Türkiye-İsrail ilişkilerinin tartışıldığı şu günlerde, İsrail'den gelen bir haber hayli şaşırttı. Haber, İsrail'in Türkiye'nin iç meseleleriyle ne kadar ilgili olduğunu ve Türkiye'yi nasıl yakın takibe aldığını göstermesi açısından hayli önem taşıyor gibi görünüyor.

İsrail'i Geren Yeni MİT Başkanı

Haaretz gazetesi, İsrail'in, MİT'in başına Hakan Fidan'ın atanmasından "kaygılı" olduğunu belirtirken, İsrail'in, Fidan'ın “İran'ı savunduğu”nu ve İsrail-Türkiye ilişkilerinde bilinçli değişiminin gerçekleşmesine katkıda bulunduğunu düşündüğünü yazdı.

İsrail'i Geren Yeni MİT Başkanı

Şimdiye kadar iki ülke arasındaki istihbarat bağlarını “iyi” olarak nitelendiren gazete, İsrail'in, Fidan'ın, MİT'e atanmasının sonucunda istihbarat değiş tokuşunun zarar görmesinden ve Türkiye'ye bilgi akışının sınırlandırma mecburiyetinden endişelendiğini belirtti.

İsrail'i Geren Yeni MİT Başkanı

MİT Müsteşarlığı'na Hakan Fidan'ın atanmasının İsrail'de kaygı yarattığı bildirildi. Haaretz gazetesi, İsrail'de duyulan kaygıya ilişkin İsrail'de Fidan'ın, “İran'ı savunduğu” ve İsrail-Türkiye ilişkilerinde değişiminin gerçekleşmesine katkıda bulunduğu düşünüldüğünü belirtti.

İsrail'i Geren Yeni MİT Başkanı

“İsrail savunma kurumları ve özellikle MOSSAD'ın, Türkiye'nin ulusal istihbarat örgütü (MİT) ile bağları olan dış ilişkileri bölümü, Hakan'ın Fidan'ın, bu örgütün başına getirilmesinden ve bu atamanın Türkiye'nin İsrail ve İran ile ilişkileri açısından sonuçlarından endişeli.”

İsrail'i Geren Yeni MİT Başkanı

Hakan Fidan'ın şimdiye kadar yaptığı çalışmalar ve bulunduğu görevlerin anlatıldığı haberde Fidan'ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a çok yakın bir isim olduğunu belirttikten sonra “İsrail güvenlik kaynakları, geçen hafta yaşanan Mavi Marmara olayının, Fidan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte Erdoğan tarafından organize edilen, İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkilerde bilinçli bir değişimi yansıdığına inanıyorlar” diye yazdı.

İsrail'i Geren Yeni MİT Başkanı

Haaretz, şimdiye kadar iki ülke arasındaki istihbarat bağlarının “iyi” olduğunu belirttiği haberinde ayrıca Fidan'ın geçen yıl Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nda Ankara'yı temsil ettiğini ve İran'ın barışçıl amaçla nükleer programı yürütme hakkını savunduğunu kaydederek, “Davutoğlu ile birlikte Fidan, geçen aydaki Türkiye, Brezilya ve İran arasındaki uranyum takası anlaşmasını formüle etti” diye yazdı.

İsrail'i Geren Yeni MİT Başkanı

İsrail'in Findan'ın atanmasının etkilerine ilişkin kaygısı konusunda da Haaretz, “Bir yandan iki ülke arasındaki istihbarat değiş tokuşu zarar görecek, diğer yandan da İsrail, kaygıları nedeniyle Türkiye'ye bilgi akımını sınırlamak sorunda kalacak” ifadelerini kullandı.

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 10 Nisan 2020 Cuma 09:41:46