Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

İşçilikten İmparatorluğa!

23.01.2009 17:43
İşçilikten İmparatorluğa!

Ergenekon örgütünün finansörü olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Türk-İş'e bağlı Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek ve büyük mal varlığı ve hakkındaki iddialar adeta dudak uçuklatıyor

İşçilikten İmparatorluğa!

İş hayatına Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu'na (MKEK) Kırıkkale Bölge Müdürlüğü Cer Atölyesi'nde 'lokomotif ve dizel tamircisi' olarak başlayan Özbek'in 1971 yılında sendikaya adım attıktan sonra 'talihi' değişiyor.

İşçilikten İmparatorluğa!

Son Ergenekon operasyonunda gözaltına alınan Özbek'in babası Nakşibendi tarikatı müritlerinden. 1940 doğumlu Özbek, Türkmen. 1968'de MKEK'de işçi yoklama memuru olarak çalışan Özbek, Alparslan Türkeş'e yakınlığıyla Kırıkkale MHP İlçe Başkanlığı'na seçildi. 1971'e kadar işçi olarak çalışan ve aynı yıl Kırıkkale Metal İşçileri Sendikası ikinci başkanlığına seçilen Özbek, dört yılda Türk Metal'in başkanlık koltuğuna oturdu.

İşçilikten İmparatorluğa!

Türkiye'deki 3.4 milyon sendikalı işçinin 340 binini bünyesinde barındıran ve sanayi devi şirketlerde örgütlü Türk Metal'in aylık geliri ise 6 trilyon lirayı aşıyor.

İşçilikten İmparatorluğa!

Bir süre önce hakkında ‘Cumhuriyet gazetesinin yüzde 40'lık hissesine de sahip' iddiaları atılınca Özbek, "37 yıllık sendikacıyım. Özel sektör sendikacısıyım. Bir tane işveren çıksın, Özbek'e şunu şu yaptım desin, derhal bırakır, intihar ederim" diye tepki vermişti

İşçilikten İmparatorluğa!

Özbek, SSCB'nin dağılmasıyla Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere Avrasya ülkeleriyle sendikal işbirliği şartları oluşturdu ve 1994'te Uluslar-arası Avrasya Metal İşçileri Federasyonu'nu kurdu.

İşçilikten İmparatorluğa!

21 ülke, 85 sendika ve 21 milyon üyesi bulunan federasyonun da başkanlığına da yine Özbek seçildi. Türk Metal'in internet sitesinde Özbek'in bu dönemine ilişkin "Özbek adeta devletin yapamadığını yapmış ve Avrasya'yı tek başına kucaklamıştır" deniliyor.

İşçilikten İmparatorluğa!

Özbek, 2004'te sendika bünyesinde TUSAM adlı Ulusal Güvenlik Stratejileri Araştırma Merkezi de kurdu. Sendika sitesinde TUSAM'ın, ülkenin dünya ülkeleri arasında tavizsiz ve daha etkin konumda yer alabilmesine katkıda bulunmayı amaçladığı kaydedildi.

İşçilikten İmparatorluğa!

Ergenekon Örgütü'nün finansörlerinden olduğu iddia edilen Türk Metal İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek'in gözaltına alınması dikkatleri Özbek'in dudak uçuklatan malvarlığına çevirdi. Özbek'e ait olduğu öne sürülen malvarlığı şöyle:

İşçilikten İmparatorluğa!

Çankaya'da 2 apartman.Kuşadası'nda villa. Ankara'da 12 dönümlük arazi üzerinde havuzlu villa. Ankara Çubuk yolunda Metal Kooperatifi'nde bulunan dubleks villa. Ankara Keçiören'de 2 daire Ankara Bahçelievler'de 2 daire. Ankara Bilkent'te villa.Ankara ODTÜ Kooperatifi'nde hisse. Ankara Gazi Üniversitesi Kooperatifi'nde dubleks villa. Bursa'da ultla lüks bir daire. Kırıkkale'de 5 katlı, 10 daireli apartman (Burada, Orman İşletme Müdürlüğü kiracı olarak oturuyor)

İşçilikten İmparatorluğa!

Kırıkkale'de 40 dönüm arazi. Ankara OSTİM'de tüp gaz dolum tesisi. Ankara Beysukent'te 4 katlı villa. Ankara Beysukent'te villa. Çubuk'ta havuzlu çiftlik.Kıbrıs-Girne Çatalköy'de 15 dönüm arazi üzerinde 2 villa. Kıbrıs-Girne Karaoğlu Mahallesi'nde daire. Kıbrıs Ozanköy'de 15 dönüm arazi Yukarı Girne'de 1 daire. Küçükkaymaklı'da 1 daire Kızılbaş Organize Sanayi'de Tekstil fabrikası

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 07 Haziran 2020 Pazar 12:21:09