İran'ın Ortadoğu'daki Kılıcı: Kasım Süleymani

10.11.2014 10:33
İran'ın Ortadoğu'daki Kılıcı: Kasım Süleymani

Dünya IŞİD ile mücadeledeye odaklanmışken, bölgede İran'ın etkisi artıyor. Afganistan'dan Irak'a, Suriye'den Lübnan'a kadar hissedilen bu etkinin arkasında ise İran-Irak savaşından bu yana ülkesinin bölge politikalarını belirleyen Kasım Süleymani var.

İran'ın Ortadoğu'daki Kılıcı: Kasım Süleymani

İran'ın 'Alaylı Generali' Kasım Süleymani, IŞİD'in elindeki şehirleri tek tek geri alıyor. IŞİD'e karşı mücadelede önemli başarılar elde eden İran Özel Kuvvetler Birliği Kudüs'ün Komutanı Süleymani, Irak ordusunun yerel milislerle birlikte yaptığı operasyonda Bağdat'ın 60 kilometre güney batısındaki Babil'e bağlı Curf El Sakhar kasabasını militanların elinden aldı. İran'ın ABNA ajansı, 'Aşura' adıyla başlatılan operasyonda 200 IŞİD militanının öldürüldüğünü 60'dan fazla IŞİD militanının da yaralandığını öne sürmüştü. Hiçbir üniversite veya askeri okuldan mezun olmayan Süleymani'nin ilginç bir askerlik hikayesi var.

İran'ın Ortadoğu'daki Kılıcı: Kasım Süleymani

Farsça yayın yapan Aparat adlı sitede Süleymani'nin konuşmalarının toplandığı koleksiyonun en tepesinde "Khavermiyane roye engoşte in merd miçerkhed" ibaresi bulunuyor. Yani, "Ortadoğu bu adamın parmağında dönüyor!"; "Benim adım Kasım Süleymani. Şunu bilmelisin ki İran'ın Irak, Lübnan, Gazze ve Afganistan politikalarını ben kontrol ederim."

İran'ın Ortadoğu'daki Kılıcı: Kasım Süleymani

Irak'taki ABD işgal güçlerinin komutanı General David Petraeus, 2008 baharında, bir toplantı esnasında Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin uzattığı cep telefonundaki bu tuhaf mesajı okuduğunda fazla şaşırmadı. Çünkü mesajın sahibini gayet iyi tanıyordu: İlkokul mezunu eski bir inşaat işçisi olan ve Irak'ta kendilerine yıllardır kök söktüren Kudüs Gücü'nün başındaki Kasım Süleymani.

İran'ın Ortadoğu'daki Kılıcı: Kasım Süleymani

Süleymani 11 Mart 1957'de İran'ın güneydoğu eyaleti Kirman'ın Afganistan sınırına yakın dağlık bir bölgesinde, aşiret yapılarının hakim olduğu Rabord köyünde doğdu. Daha çocuk yaşta, çiftçi olan babasının devlete olan 9 bin Riyal borcunu ödeyebilmek için Kirman'da inşaatlarda çalışmaya başladı. İlkokulu bitirdiğinde 13 yaşındaydı; aynı yıl köyünü terk etti. Devrim Muhafızları'na katıldıktan sonra aldığı 45 günlük askeri eğitim sayılmazsa, bütün eğitimi bu 5 yıllık ilkokul tecrübesiyle sınırlı kaldı.

İran'ın Ortadoğu'daki Kılıcı: Kasım Süleymani

On sekiz yaşındayken, işçi olarak Kirman Su İşleri'ne girdi. Bir yıl sonra, şimdiki dini lider Hamaney'in öğrencilerinden biri tarafından verilen sohbetlere katılmaya başladı; Süleymani için "devrimci çalışmalar" dönemi açılmıştı, İran İslam Devrimi'ne daha üç yıl vardı. 1979'daki İran devriminin ardından Devrim Muhafızları adına yürütülen çalışmalara katıldı. Kendisi o günleri "Hepimiz gençtik ve devrime bir şekilde hizmet etmek istiyorduk" diye anlatıyor.

İran'ın Ortadoğu'daki Kılıcı: Kasım Süleymani

Süleymani'nin Irak savaşında kurduğu ilişkiler, bütün kariyeri boyunca onun en önemli dayanağı oldu. Çünkü savaşın ardından İran'daki güçlü siyasetçiler, istihbarat içindeki etkili kişiler, yargı ve devleti yöneten bütün hassas kurumların üst düzey yöneticileri İran-Irak savaşında sadakatlerini ispatlamış kişilerden oluşturulmaya başladı. Gelenek bugün de sürüyor: Halihazırda Devrim Muhafızları'ın bütün komutanları ve ordunun 12 generali İran-Irak savaşında cephe komutanlığı yapmış kişiler… Bu eski savaş arkadaşları birbirilerini sürekli kolladılar ve birlikte İran'ın iç ve dış siyasetinin belirlenmesinde etkin oldular.

İran'ın Ortadoğu'daki Kılıcı: Kasım Süleymani

Irak savaşının en önemli cephe komutanlarından Kasım Süleymani, İran için böyle kritik bir zamanda ülkenin en kritik gücünün başına bizzat Hamaney tarafından atandı. Bunda, Afganistan'ı çok iyi tanımasının da rolü vardı. O tarihten itibaren Süleymani'ye desteğini hiç esirgemeyen Hamaney, kamuya açık alanlarda birçok kez onu "Cephede defalarca şehit olduğu halde hala yaşayan bir devrim şehidi" diye övdü.

İran'ın Ortadoğu'daki Kılıcı: Kasım Süleymani

Ortadoğu'nun bu önemli adamı rakiplerinin de tanımak, profilini çıkartmak için yoğun çaba harcadığı biri. Cevabı aranan sorulardan biri, dinle ilişkisine dair… 2007'den 2009'a kadar ABD'nin Bağdat Büyükelçisi olarak görev yapan Ryan Crocker, Süleymani ile görüşen Iraklı bazı yöneticilere onun "münhasıran dindar" olup olmadığını sorduğunda şu cevabı almıştı: "Düzenli olarak camiye gider ama onu harekete geçiren asıl şey dindarlığı değil, İran milliyetçiliğidir."

İran'ın Ortadoğu'daki Kılıcı: Kasım Süleymani

Süleymani, Kudüs Gücü'nün başına geçtikten sonra Hizbullah üzerinden Lübnan siyasetinde de belirleyici bir rol oynamaya başladı. Lübnan'daki Dürzilerin lideri Velid Cumbulat'a göre Lübnan'da asıl karar verici merkez Hizbullah değil, doğrudan doğruya Ali Hamaney ve Kasım Süleymani.

İran'ın Ortadoğu'daki Kılıcı: Kasım Süleymani

Süleymani'nin komutanı olduğu Kudüs Gücü'nün sadece İran'da değil, Ortadoğu'nun tamamında herhangi bir muadili yok. Ortadoğu'da neredeyse bütün Şii grupları kendi etrafında toplamış olan Kudüs Gücü ve onun başındaki Kasım Süleymani, merkezi hükümetin Sünni ve Kürt bölgelerinde denetimi tamamen kaybettiği Irak'ta, bugünlerde yine İran çıkarlarının peşinde koşuyor. Musul'un 10 Haziran'da IŞİD'in denetimine girmesinden iki gün sonra birçok Arap haber sitesine Süleymani'nin Irak'ta İran için en uygun hükümeti seçtirmek için Bağdat'ta pazarlıklara oturduğu haberleri düşüyordu.

İran'ın Ortadoğu'daki Kılıcı: Kasım Süleymani

İran-Irak savaşında 41'inci Sarallah Bölüğü'nün başında 20'li yaşlarda genç bir komutan olarak İran adına savaşan Süleymani, 30 yıllık aradan sonra ağarmış saçlarıyla yeniden Irak'ta, cephede. Associated Press'e konuşan Iraklı bir komutan, Bağdat ile Kerbela arasında stratejik bir noktada bulunan Curf El Sahr kasabasının 27 Ekim'de IŞİD'den geri alınmasının arkasındaki "Usta Akıl"ın Süleymani olduğuna ve aylarca planlama yaptığına işaret ediyordu. Aynı kaynak, bu operasyona Lübnan Hizbullah'ının da Süleymani'nin emrinde hareket etmek üzere 7 bin civarında savaşçı gönderdiğini söylüyor.

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 03 Nisan 2020 Cuma 08:28:22