'İnsanlık ölmemiş' dedirten hareket! Sokakları temizleyerek kazandığı parayla 2 çocuğa burs veriyor

09.10.2019 08:57

Zonguldak Belediyesi'nde 8 yıldır temizlik görevlisi olarak çalışan Abdurrahman Yılmaz, sokakları temizleyerek alın teriyle kazandığı 2 bin 400 lirasının 400 lirasıyla, ilkokul öğrencisi iki çocuğa burs veriyor.

1

'İnsanlık ölmemiş' dedirten hareket! Sokakları temizleyerek kazandığı parayla 2 çocuğa burs veriyor

Rat Mahallesi'nde ailesinden kalma evde yalnız yaşayan Abdurrahman Yılmaz, mezar kazarak geçimini sağlarken, 8 yıl önce Zonguldak Belediyesi'nde temizlik görevlisi olarak işe başladı. Yılmaz, geçen yıl bir ailenin ilkokula giden iki çocuğuna aylık toplam 400 lira burs vermeye başladı. Her gün sabah erken saatlerde kalkıp kent merkezindeki sokakları temizleyen Yılmaz, alın teriyle kazandığı 2 bin 400 lirayla bu yılki eğitim ve öğretim yılında da bursunu devam ettiriyor. Kentte güler yüzüyle birçok kesim tarafından sevilen hayırsever vatandaş, yaptığı bu anlamlı davranışla insanların takdirini kazandı.

2

'İnsanlık ölmemiş' dedirten hareket! Sokakları temizleyerek kazandığı parayla 2 çocuğa burs veriyor

Okumayı çok istediğini ancak maddi durumu yetersiz olduğu için ilkokuldan sonra çalışmaya başladığını, kalem ve defter alabilmek için ayakkabı boyacılığı ve simit sattığını anlatan Abdurrahman Yılmaz, ''Ben bir kalem için defter için neler çektiğimi biliyorum. Çocuklar beni tanıyor fakat onlara burs verdiğimi bilmiyorlar. Bilmelerini istemiyorum. Onlar başarılı oldukça mutlu oluyorum. O çocuklar geleceğimizin nesilleri. Onlar okuma ve yazma azmiyle tutuşuyorlar. Mum ışığı altında çalışarak doktor mühendis çıkan çocuklar oluyor. Ben onlardan etkilendim. Çocuklar okusun, doktor mühendis olsunlar. Ben keşke okusaydım. Okul ihtiyaçlarını kendim karşılamak için ayakkabı boyadım, simit sattım. Bir kalem, bir defter geldiğinde asıl bayram bizler içindi o zamanlar'' dedi.

3

''Maddi durumum iyi oldukça devam edeceğim''

'İnsanlık ölmemiş' dedirten hareket! Sokakları temizleyerek kazandığı parayla 2 çocuğa burs veriyor

Maddi durumu iyi oldukça burs vermeyi devam edeceğini ifade eden Abdurrahman Yılmaz, 'Zonguldak halkının temiz ve nezih bir ortamda yaşaması için arkadaşlarımla bu nezih ortamı yaratmaya çalışıyoruz. Maddi durumum iyi oldukça ben bunu devam ettirmeye çalışacağım. Bana bu gurur veriyor. Kefenin cebi yok. Bir sigara 15 lira. Sigara içmesen onu çocuğa versen, o çocuk onla ayakkabı alır, kıyafet alır. Duyanlar tebrik ediyor. Olumlu yaklaşanlar var. Benim için beni tanıyan tanımayanların düşünceleri önemli değil. Ben bunu kendim istediğim için yapıyorum'' diye konuştu.

4

Mesai arkadaşları gurur duyuyor

'İnsanlık ölmemiş' dedirten hareket! Sokakları temizleyerek kazandığı parayla 2 çocuğa burs veriyor

Abdurrahman Yılmaz'ın birlikte çalıştığı mesai arkadaşı Aydemir Kayık da yaptığı örnek davranıştan dolayı kendisiyle gurur duyduklarını anlatarak, ''Kendisi çok sevilen ve sayılan birisidir. Dürüst ve işine saygılıdır. Benim iki çocuğum okumasa ben de yardım ederim. Abdurrahman ağabeyle gurur duyuyoruz belediye işçileri adına'' dedi.

YORUMLAR (13)

 • GÜZEL ÜLKEMİN GÜZEL İNSANI::
  Hep diyorum işte Dünya dönüyorsa bu gibi iyi insanlar sayesinde ALLAH gönlüne göre versin inşallah koca Yürekli Adam keşke her insan sen gibi duyarlı düşüceli olabilse ama nerdee
 • TINJLGFI:
  Yokken vermek varken vermekten çok büyük bir erdemdir. Allah bu adama ahirette verdiklerinin karşılıgını öyle bi verecek ki olup ta yardım emeyenler yalvaracak bizi geri gönderde herşeyimizi verelim diye .
 • BAĞIRSAK KURUTANLAR YAŞAMAYN BU DÜNYADA.:
  VAY BE VAY CÖMERTLİK GÖKYÜZÜ GİBİ CÖMERTLİĞİN ALTI VAR ÜSTÜ YOK KARDEŞİM.
 • ****:
  HELAL OLSUN ADAMA. ALLAH SANA DAHA ÇOK MADDİ, MANEVİ İMKAN VERSİN, VERSİN Kİ SEN DAHA ÇOK İHTİYAÇ SAHİBİ İNSANLARA YARDIMCI OLABİLESİN.DURUMU SENDEN KAT KAT İYİ OLANLARDA ÖRNEK ALSINLAR SENİ.
 • ADINIZI YAZIN:
  Tabi bide cadde de kadınların kızların orasına burasına bakmadan yürüse keşke. sapıklık da var bunda bir gün irinin eline kalacak bu yüzden..
 • DİYARBAKIRLI:
  Adın olmadığı gibii kişiliğin ve hata ruhunda yok senin adamın bu güzel davranışını hazmedemiyorsun birde iftira atıyorsun
Tüm 13 yorumu okumak için tıklayın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.