Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

26.05.2014 10:02
İnanılmaz 29 Doğa Olayı

Doğanın sahne olduğu inanılmaz yıldırımlar, volkanlar, bulutlar fotoğraflarda muhteşem görseller oluştursalar da bazen bizler için sonuçları o kadar da güzel olmuyor. İşte fotoğraf karelerine sığdırılmış inanması güç doğa olayları...

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

1. Cehennem kapısı - Türkmenistan: 1971'de Rus yer bilimi uzmanları doğalgaz araması yaparken tesadüfen buldukları uzun bir kuyudur. Çapı 70 metreyi bulan bu kuyudan metan gazı çıktığı için bilim insanları çevreyi korumak adına bu kuyuyu ateşe verdiler ve o zamandan beri kuyu sürekli yanmaktadır.

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

2. Donmuş baloncuklar: Doğal yollardan oluşan metan gazının yüzeye çıkarken karşılaştığı buz kütlesinin altında kalarak donması bu güzel ama bir o kadar da tehlikeli doğa harikasını yaratmaktadır.

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

3. Catatumbo Yıldırımları - Venezuela: Venezuela'daki Catatumbo Nehri'ne yılın 140-160 günü geceleri saatte 280'e yakın yıldırım düşer. Bu sebepten dolayı Catatumbo Nehri ozon tabakasının en büyük jenaratörü olarak kabul edilir.

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

4. Kırmızı yengeçlerin göçü: Avustralya açıklarındaki Noel Adası'nda her yıl milyonlarca Kızıl Yengeç üremek için denize göç ediyor.

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

Yılın büyük vaktini ormanda geçiren yengeçler, ormandan kıyıya doğru hareket eder ve bu tüm adada senkronize bir şekilde gerçekleşir.

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

5. Kral kelebeklerinin göçü: Kral kelebekleri, her yıl düzenli olarak sürüler halinde Kuzey Amerika ve Meksika arasında göç eder. Kuzey Amerika'nın Ağustos ayında başlayan soğuk havalarından kaçarak Meksika'nın ılıman ikliminde bulunan bir dağ ormanındaki ağaçta toplanarak kış uykusuna yatarlar.

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

Kış uykusu dört ay sürer ve kelebekler bu sürede hiçbir şey yemezler. Bu uykunun ardından kelebekler Mart ayının sonlarına doğru başlayan ilkbahar ile tekrar Kanada'ya doğru yola çıkarlar. Kelebeklerin Meksika'dan Kanada'ya ulaşması 4 ay ve 3 nesil alır.

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

6. Avustralya'nın Wagga Wagga kasabasında selden kaçan binlerce örümcek, su değmeyen az sayıdaki yere canını attı. Burada tedbir amaçlı hemen ağlarını ören örümcekler ortaya inanılmaz manzaralar çıkardı.

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

7. Peri Halkaları - Namibya: Namibya Çölü'nde yıllardır sırrı çözülemeyen şekillerindne ötürü 'Peri Halkaları' olarak adlandırılan oluşumların beyaz karıncaların eseri olduğu anlaşıldı.

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

8. Deniz altı Ekin Çemberi: Japonya'da bulunan bu sualtı şekilleri 2012'de ilk bulunduğunda bir çok soruya sebep olmuştu. Bir balığın çiftleşmek için yaptığı bu şekiller için pek çok iddia ortaya atılmıştı.

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

9. Moeraki Kayaları: Yeni Zelanda da Otago ve Moeraki arasındaki sahilde bulunan bu kayaların ilginç özelliği, büyük boyutları ve yuvarlak şekilleri. Çapları 40 santimetre ile 4 metre arasında değişmekte.

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

10. Büyük Mavi Çukur: Belize açıklarında bulunan 'Büyük Mavi Çukur' gezegenin en iyi dalış noktası sayılıyor. 1971'de ünlü bilim adamı Jaques Yves Cousteau tarafından adı tüm dünyaya duyurulan 305 metre çapında, 146 metre derinliğindeki çukur her ne kadar dalma meraklılarının çok iyi bildikleri bir yer olsa da, böge yerlileri için hala esrarını koruyor.

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

11. Siyah Güneş: İngiltere'de 50 bin sığırcık kış boyunca günbatımından önce gökyüzünde toplanırlar.

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

12. Sardalya Koşusu: Sardalyalar, kendilerini kovalayan büyük balıklara yem olmamak için ahenk içinde hareket ediyorlar. 'Sardalya Koşusu' olarak adlandırılan bu gösteride Haziran ve Temmuz arasında milyonlarca sardalya daha lezzetli ve daha tatlı sular bulabilmek için göçüyorlar.

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

13. Devler Kaldırımı: Kuzey İrlanda' da County Antrim mevkiinde bulunan, okyanusun hexagonal kayalarla bulustuğu yerde, bir zamanlar devlerin yurudugu yerler diye anılan jeolojik oluşum. Bazalt sütunlardan en yükseği 12 metredir. Sütunların üst bölümü basamak şeklindeyken alt bölümü ise denizin altına inmektedir. Büyük bölümü altıgen şeklinde olsa da bazıları yedi ya da sekiz köşelidir.

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

14. Yürüyen Taşlar: 320 kilogram ağırlığında bir taş, arkasında derince bir iz bırakarak 200 metre yürüdüğünü pek çok yerde görmek mümkün değil. ABD'nin Kalifornia ve Nevada eyaletlerinin sınırında yer alan Ölü Vadi düzlüklerinden biri, dünyanın en gizemli doğa olaylarından birine ev sahipliği yapıyor.

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

15. Çiçekli Çöl: Çorak Atacama çölü her birkaç yılda bir muhteşem çiçeklerle yayılır.

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

16. Gökkuşağı Bulutları: Gökkuşağı bulutları, henüz oluşmuş ince bir bulutun içindeki buz kristalleri ve su damlalarının içinden güneş ışınlarının geçmesiyle oluşur. Görüntüleri deterjanlı suyla yaptığımız baloncuklara benzer.

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

17. Merceksi Bulut: Merceksi bulut olarak adlandırılan bu bulutlar her boyutta olabilir ve oluşması için fotoğraftaki gibi bir dağa ihtiyaç duymayabilirler. Bu nedenle açık alanda oluşan ufak boyutlularının ufolara benzetildiği de söylenir.

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

18. Mammatus Bulutları: Mammatus bulutlarının adı latin alfabesindeki 'meme' ve 'göğüs' anlamına gelen kelimeler türetilerek oluşturulmuştur.

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

19. Polar stratosferik bulut: Arktika denilen Kuzey kutup dairesinin üstünde kalan bölgede görülür. Her ne kadar güzel görünseler de aktif olarak üretilen kimyasallar nedeniyle oluşmuşlardır ve ozon tabakasının delinmesinden sorumlu tutulurlar.

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

20. Asperatus Bulutları: 'Undulatus asperatus' olarak bilinen bu bulutlar çarpıcı bir görünüme sahip olabiliyorlar, seyrek meydana geliyorlar ve yeni bir tür bulut olarak gösteriliyorlar.

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

21. Natron Gölü: Tanzanya, Afrika'da bulunan Natron Gölü Dünya'nın en ilginç göllerinden biri olabilir. Natron Gölü'nün pH (asit/baz) değeri 10.5 civarındadır ve bu, çok yüksek bazik (alkalin) ortam demektir. Bu pH değeri, suya civardaki tepelerden dolan sodyum karbonat ve benzeri minerallerden ötürü kazanılmaktadır. Özellikle sodyum karbonat, Antik Yunan'da mumyalama için de kullanılan bir kimyasal olarak, göl içerisinde veya civarında ölen hayvanların vücutlarını ilginç şekillerde, öldükleri ve kısmen çürüdükleri halde korumaktadır.

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

22. Natron Gölü: Üreme dönemlerinde 2 milyondan fazla küçük flamingo bu sığ gölü ana çiftleşme üssü olarak kullanıyor. Flamingoların yuvaları göl içerisinde geçici olarak ortaya çıkan minik adacıklar üzerine kuruluyor

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

23. Benekli Göl – Kanada: Kanada'da bulunan bu göl tamamen doğal bir çok minerali barındırdığı için bu hoş görüntüye kavuşmuştur.

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

24. Biyolüminesan Serpintisi: Maldivlerde bir kumsalda gece yürürken bu muhteşem güzelliğe tanık olabilirsiniz. Sadece Maldivlerde değil, bu canlılar dünyanın her tarafında bulunurlar.

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

Bu manzarayı sağlayan biyolojik olarak kendi ışıklarını üretebilen planktonlardan oluşan bir sürünün karaya vurmasıdır.

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

25. Işık Sütunları: Işık Sütunları paralel ve düzlemsel yüzeylere sahip buz kristallerinin ışığı yansıtmasıyla oluşan görsel bir olgudur. Ufukta batmakta veya doğmakta olan güneş, ay ışığı veya uzaktaki yapay ışıklar bu görsel şölenin oluşmasına sebep olabilir.

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

26. Gökkuşağı Okaliptüsü: Çoğunlukla Yeni Gine, Yeni Britanya ve Filipinlerde de bulunan bu ağaç 75 metre yüksekliğine kadar büyüyebilen bir okaliptüs. Gövdesinde gökkuşağının bütün renklerini taşıdığı için gökkuşağı okaliptüsü olarak biliniyor.

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

27. Buz Çiçekler: Soğuk ve rüzgarsız şartlarda yeni donan göl ve deniz yüzeylerinde oluşan bu buzdan çiçeklerin çapları yaklaşık 3-4 cm kadar ulaşır.

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

28. Kar Bacaları: Erebus Dağı, Antartika'daki Ross Adası'nın batısında bulunan ve dünyadaki etkin yanardağlar içinde en güneyde yer alan volkandır. Ross Adası'nı oluşturan dört yanardağdan Erebus dışındakiler, sönmüş yanardağlardır.

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

29. Maelström: Maelström, Norveç'in batı kıyıları açıklarında, Kuzey Buz Denizi'ndeki Morkanaes ile Mosken adaları arasındaki güçlü gelgit akıntılarından kaynaklanan bir anafordur.

İnanılmaz 29 Doğa Olayı

Bu anafor, fırtınalı havalarda gemiler için tehlikeli olabilir. Amerikalı yazar Edgar Allan Poe, "Olağandışı Öyküler" adlı kitabında Maelström'e kapılan balıkçıların düşsel öyküsünü anlatmıştır.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 10 Temmuz 2020 Cuma 07:25:28