'İKİ DİL'DEN SONRA İKİ LEHÇE!

22 Aralık 2010 Çarşamba
1
'İki Dil'den Sonra İki Lehçe!
BDP'nin gündeme getirdiği 'çift dilli yaşam' tartışmaları sürerken, Diyarbakır'da büyükşehir ile ilçe belediyeleri ve Kürdi-Der'in hazırladığı doğa ve coğrafyanın tanıtıldığı Kürtçe'nin Kurmanç ve Zazaca lehçelerindeki afişler asıldı.
2
'İki Dil'den Sonra İki Lehçe!
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, yaşamın her alanında iki dil olarak adlandırdığı Türkçe ve Kürtçe'nin kullanılması ile ilgili açıklamasından sonra bölgede birçok esnaf ve belediye iki dili tabelalar kullanmak için hazırlıklara başladı.
3
'İki Dil'den Sonra İki Lehçe!
Daha önce insan anatomisi, meyve, sebze ve hayvan isimlerinin yer aldığı Türkçe-Kürtçe afiş hazırlayan Diyarbakır Büyükşehir ile merkez Bağlar, Yenişehir, Sur ve Kayapınar ilçe belediyeleri ile Kürdi-Der doğa ve coğrafya ile ilgili yerlerin isimlerinin yer aldığı Kürtçe'nin Kurmanç ve Zazaca afiş hazırlayarak bilboardlara astırdı. Afişlerde, dağ, kaya, ova, deniz, ada, göl, köy, şehir, ova, dere ve orman adları hem Kürtçe hem de Zazaca yer aldı.
4
'İki Dil'den Sonra İki Lehçe!
Diyarbakırlılar'ın bir bölümü dilin öğrenilmesi için sadece afişlerin değil, bu dillerin kullanılmasınında önemli olduğunu ve bu dillerle insanların konuşması gerektiğini dile getirdi.
5
'İki Dil'den Sonra İki Lehçe!
YORUMLAR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Diğer Galeriler