HURDAYA AYRILAN VOSVOS'U BAŞTAN YARATTI

17 Ağustos 2017 Perşembe
50 yıllık motor ustası Vosvos'unu satamayınca; tüm parçalarını söküp, baştan yarattı...
1
Hurdaya Ayrılan Vosvos'u Baştan Yarattı
Ankara'nın Mamak İlçesi'nde oturan, 5 çocuk babası Yıldız, yaklaşık 20 yıl önce 1960 model 'vosvos' Otomobil aldı. Daha sonra bu aracı hurdacıya satmak isteyen Yıldız, istediği fiyata alıcı bulamadı.
2
Hurdaya Ayrılan Vosvos'u Baştan Yarattı
Bunun üzerine sinirlenen Yıldız, aracı tüm parçalarını sökerek, yeniden dizayn etmeye karar verdi. Elli yıllık motor ustası Yıldız, ilk başta aracın şasisini yarım metre artırarak, otomobilin boyunu uzattı.
3
Hurdaya Ayrılan Vosvos'u Baştan Yarattı
Daha sonra otomobil tamircilerinin kullanmadığı hurda parçalarını toplayarak, hayalindeki aracı tasarlayan Yıldız; sandalye, musluk başı, kalorifer peteği parçası ve yatak başı gibi malzemeler kullanarak, yalnızca motorunu aldığı otomobili baştan yarattı.
4
Hurdaya Ayrılan Vosvos'u Baştan Yarattı
Yıldız, 7 bin 500 TL'ye mal ettiği üstü açık otomobili, çeşitli aksesuar malzemeleriyle de süsledi. Kendisine ait otomotiv dükkanında sergilediği otomobille zaman zaman yolculuk yaptığını da belirten Yıldız, aracın saatte 200 kilometre hız yapabildiğini ve araç üzerindeki çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
5
"BAYBURT'A GİTTİM, GELDİM"
Hurdaya Ayrılan Vosvos'u Baştan Yarattı
Bir dönem Avrupa'da motor ustası olarak çalışan Halis Yıldız, otomobilin kasasını söktükten sonra her tarafını kendisinin yaptığını belirterek, şunları söyledi:
6
Hurdaya Ayrılan Vosvos'u Baştan Yarattı
"200 kilometre sürat yapar. Dağlara bayırlara her tarafa çıkar. Bin 600 motor yaptım. Bunla ben Bayburt'a gittim, oradan geri geldim. Epey yerleri dolaştım. Bu arabada ne istersen (malzeme) var. Sandalye parçasından tut, kalorifer parçasına kadar her şey var. Kilometre ve saatlerini ben yaptım. Hala da yapmaya devam edeceğim. Motor hazırlayıp taktım. Bunun için epey uğraştım. Hala da uğraşmaya devam ediyorum. Güzel güzel şeyler yapıyorum. Bas marşına çık dünya turuna. Hiçbir şey olmaz"
7
"15 BİN TL TEKLİF ETTİLER, VERMEDİM"
Hurdaya Ayrılan Vosvos'u Baştan Yarattı
Otomobilin, görenlerin ilgisini çektiğini söyleyen Yıldız, "Görenler durdurup resim çekiniyor. Amerika'ya kadar resmi gitti. Güzel bir şey, uğraşınca oluyor. Bunu ben 7 bin 500 TL'ye mal ettim. Bu arabayı isteyen oldu, 15 bin TL verdiler ama ben vermedim. Buradaki arabaların hepsinden sağlamdır. Nereye gidersen git hiç korkma" diye konuştu.
8
"TRAFİKTE SORUN OLMUYOR"
Hurdaya Ayrılan Vosvos'u Baştan Yarattı
Trafiğe çıktığında polislerin kendisini durdurduğunu dile getiren Yıldız, "Ben kendim icat ediyorum' dedim. Trafik polisleri baktılar, 'Eline sağlık, git nasıl istersen öyle yap' dediler. Trafikte sorun olmuyor" dedi.
9
Hurdaya Ayrılan Vosvos'u Baştan Yarattı
Diğer otomobillerle kendisinin yaptığı otomobil arasındaki farkı da açıklayan motor ustası Halis Yıldız, "Benim kilom 62. Bunun altında bir düğmesi var, onu ayarladım. Benden başka birisi çıksa da çalışmıyor. 62 kilo yük olacak. Şoför koltuğunda olacak, yoksa çalışmıyor. Ben kilo alırsam ayarlıyorum. O zaman düzgün düzgün çalışıyor" diye konuştu. Benzinli otomobilin üzerini kış mevsiminde kapatacağını söyleyen Halis Yıldız, otomobili satmayı düşündüğü de belirtti.
YORUMLAR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.