Hukuk mücadelesinden bıkan çiftçinin kurduğu mini ülke: Hutt River

Üzerinde yaşadığımız dünyada büyük devletlerin yanı sıra haritada görünmeyecek kadar küçük ülkeler de var. Kendilerine ait pasaportları ve para birimlerinin olduğu bu ülkelerin kurulma hikayeleri de bir hayli ilgin. İşte mahkemelerde hakkını aramaya çıkan bir çiftçinin çabalarının sonuçsuz kalması sonucunda kurduğu mini ülke: Hutt River

06.06.2020 10:05
Hukuk mücadelesinden bıkan çiftçinin kurduğu mini ülke: Hutt River

Dünyada o kadar küçük ve ilginç ülkeler var ki, bazısı haritada bile görülmüyor. Hatta bir köyün yüzölçümü kadar toprakları var. İşte hayal dünyasından bir adım öteye geçen insanların ilan ettiği o ülkeler. Kendi pasaportları hatta para birimleri bile var. İşte kuruluş hikayesi bir hayli ilginç olan Hutt River devleti.

Hukuk mücadelesinden bıkan çiftçinin kurduğu mini ülke: Hutt River

21 Nisan 1970'te Leonard Casley adında bir çiftçi tarafından Avustralya'dan ayrılarak 75 kilometrekarelik tarım toprakları üzerinde kurulan bir mikro ulustur. Batı Avustralya'da, Perth şehrinin 595 km kuzeyinde yer alan bağımsız mikro ulusun toprakları Hong Kong ile kıyaslanabilecek miktardadır. Prenslik, aynı zamanda Kalbarri Milli Parkı'na da yakın bir konumda bulunuyor.

Hukuk mücadelesinden bıkan çiftçinin kurduğu mini ülke: Hutt River

Leonard Casley, Northampton yakınında büyük bir çiftlik satın alır. Bölgedeki bitki örtüsü, sadece koyun veya sığır ya da sadece sığır yetiştiriciliği için uygundur. Yağmurların yeterli olduğu yıllarda, iyi beslenen koyunların yünleri bol ve kaliteli olmaktadır. Diğer çiftçilerin de aynı şekilde kaliteli yün üretmeleri sebebiyle, hedeflenen fiyata ulaşılamayıp, kar düşük kalacaktır. Yeterli yağmurun olmadığı yıllarda, koyunlar iyi beslenememekte, yün nitelik ve nicelik olarak düşük olmaktadır.

Hukuk mücadelesinden bıkan çiftçinin kurduğu mini ülke: Hutt River

Leonard Casley bu durumdan kurtulmak ister. Bir sulama programı uygular ve tahıl eker. Leonard Casley'in iyi bir ürün elde ettiği ilk yılda, Batı Avustralya'nın tahıl ambarındaki diğer çiftlikler de iyi mahsul elde etmişlerdir. Bunun üzerine üretim miktarını kısıtlayan bir kota yasası çıkartılır. Leonard Casley gelirinin yüzde 10'unu kaybeder. Buna karşılık yasal yollarla hakkını aramak ister, fakat yargıçların yasaları değiştirme yetkileri olmaması nedeniyle kendisine yardımcı olamamalarından dolayı davaları kaybeder.

Hukuk mücadelesinden bıkan çiftçinin kurduğu mini ülke: Hutt River

Leonard Casley hayal kırıklığı ile Avustralya mahkemelerinde adalet arar. Avustralya Anayasasında, faydalanabileceği bir takım yasal boşluklar mevcuttur. Bu gerçeği Leonard Casley kullanır. 1970'de, kendisine ait tarım istasyonu ile Avustralya'dan kopar ve "Hutt River Province"i kurarak bağımsızlığını ilan eder.

Yorumlar (17)
CEYHUN YILDIRIM:Avustralya zaten bağımsız değil ingiltereye bağlı bir devlet yani kraliçenin atadığı bir vali yönetiyor
YABANCI HAYRANİ:Yabancı ulkede olmazdi
MRT:Bunlar ölünce devlet yıkılır ??
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 15 Ağustos 2020 Cumartesi 20:39:32