Hilux İle Yollar Önünüzde Eğilecek

09.02.2012 11:48

1

Hilux İle Yollar Önünüzde Eğilecek

İşi ticaret olanların zamanlarının çoğu otomobillerinde geçerken, maalesef ticari araçlar konfor açısından çok eksikti. Otomobil sektöründeki teknolojik gelişmeler, şartları değiştirdi. Artık ticari araç kullanıcıları otomobilleri ile işlerini hallederken bir taraftan gücü ve konforu yaşayabiliyorlar. Bu değişimin en iyi örneklerinden Toyota Hilux, HABERLER.COM'da test konuğumuz oldu. Bakalım Hilux ticaretin erbaplarına neler vaat ediyor…

2

Hilux İle Yollar Önünüzde Eğilecek

Toyota Hilux'u test ettiğimiz Ocak ayının son günlerinde İstanbul'da ciddi kar yağışı vardı. Bu yüzden Hilux'u zorlu şartlarda test etme imkânımız oldu. Şunu söyleyebilirim; bir aracın güçlü, konforlu ve yerden yüksek oluşunun avantajlarını böylesi zorlu şartlarda daha iyi görüyorsunuz. İşte o zaman neden Toyota Hilux gibi bir araç almanız gerektiğini daha iyi anlayabiliyorsunuz.

3

Hilux İle Yollar Önünüzde Eğilecek

Tabi yılda 1 hafta kar yağacak diye değil de, her zaman için zorlu arazi şartlarında güce ve sağlamlığa ihtiyacı olanlar ve ticaretin içinde olup ağır yüklerle uzun süreli yolculuk yapanlar için Toyota Hilux doğru adres diyebiliriz. İşte Toyota Hilux bu ihtiyaçları karşılarken sizi konfor ve keyifli sürüşle ödüllendiriyor.

4

Hilux İle Yollar Önünüzde Eğilecek

SUV segmenti araçlarının sunduğu yerden yüksek sürüşü ve güven hissini yaşamak isteyenler fiyatlardan dolayı hayallerini gerçekleştiremiyorlardı. Yüksek sürüşün verdiği güven hissini, motor gücünün verdiği hazzı ve konforlu sürüşün avantajlarını uygun fiyatlarla sunan yeni nesil pick-up'lar ciddi pazar paylarına ulaşmaya başladı.

5

Hilux İle Yollar Önünüzde Eğilecek

Yenilenen Toyota Hilux'a önden baktığınızda kendinden emin, hırslı ve güçlü bir duruşu görmekteyiz. Yüksek kaputu sayesinden insana biraz tepeden bakan gururlu ve mağrur edalarla etrafı süzmekte. Normal bir otomobilin farı hizasında olan sisleri ile bir Toyota klasiği olan geniş ve kare formlu farlarla güzel bir uyum halinde. Orta kısmı mat, çerçeveleri parlak olan krom kaplama ön ızgarası sayesinde Hilux'un ön kısmı çok şık ve çekici.

6

Hilux İle Yollar Önünüzde Eğilecek

Hilux'un yüksek kaputunun üzerinde yer alan motor hava giriş ızgarası, diğer pick-up'lardan ön görünüm açısından farklılaştıran bir ayrıntı. Araca spor bir hava katarken ayrıca kullanıcısına sunduğu gücü sanki ispat etmekte. Aracı kullanırken kaputun üstündeki hava girişine alışmak zaman alıyor ama sonrasında araca kattığı hava sayesinde onu seviyorsunuz.

7

Hilux İle Yollar Önünüzde Eğilecek

Ön kısımdaki diğer bir ayrıntı da kaput üzerindeki rüzgar çizgileri, kaputun üst kenarlarından başlayarak ön havalandırma ızgarasında şekillenerek sonlanması.

8

Hilux İle Yollar Önünüzde Eğilecek

Hilux'a yandan baktığınızda aracın yerden yüksek yapısını daha net görebiliyorsunuz. Özellikle araca binmek birazcık emek istiyor. Hilux'un kapı kollarında ve marşpiyellerinde kullanılan krom kaplamalar çok çekici bir yan görünüm sunmakta. Dikiz aynalarındaki sinyaller estetik ve güvenlik açısından detaycılığın bir göstergesi. Ayrıca karartılan arka ve arka yan camlar Hilux'un arka kısmında oturanları güneşten ve meraklı bakışlardan koruyor.

9

Hilux İle Yollar Önünüzde Eğilecek

Hilux arka kısımdaki krom kaplı tamponu, ön kısımdaki krom havalandırma ızgarası ve yan kısmındaki krom marşpiyellerle çok hoş bir uyum oluşturmuş. Ayrıca bu tampon bagaja çıkmak istenler için kaymayan bir basamak görevi görmekte. Çok kibar ve şık olan Hilux'un arka tasarımında dik duran stop grubu çok şık ama bagaj açma kolunun üstündeki stop ikaz ışığı çok alakasız olmuş.

10

Hilux İle Yollar Önünüzde Eğilecek

Hilux'un geri tasarımında, geri manevralarda çok büyük yardımcı olan kameranın bagaj kapağındaki yeri, yine çok alakasız duruyor. Hilux'da birbirinden şık 5 farklı arka kasa kapatma aksesuarı ile aracınızı istediğiniz karaktere büründürebiliyorsunuz. Hatta camlı bölme ile kapatarak iç lambadan döşeme kumaşına kadar yapılacak eklemelerle Hilux'un geniş olan iç mekânını daha da genişletebiliyorsunuz.

11
Hilux İle Yollar Önünüzde Eğilecek

Toyota, Hilux modelinde sunduğu donanım özellikleri ile SUV segmenti araçlara parmak ısırtıyor. Deri direksiyon simidi, dokunmatik ekranlı bluetooth özellikli cd-ipod-mp3 çalar, geri manevra kamerası, direksiyon kumandalı 6 hoparlörlü müzik sistemi, yol bilgisayarı, cruise control, immobilizer, elektik ısıtmalı yan aynalar, otomatik yanan farlar, far yıkama sistemi donanım özelliklerinden bazıları.

12
Hilux İle Yollar Önünüzde Eğilecek

Yerden yüksek yapısı nedeniyle biraz zorlandığınız ama marşpiyelleri basamak olarak kullandığınız için aslında fazla da zorlanmadığınız Toyota Hilux, sizi ferah bir iç mekanla karşılıyor. Oturduğunuz koltuklardaki kumaş kalitesi ve bu kumaşların kapı içlerinde de kullanılması tasarım açısından göze çok hoş görünmekte.

13
Hilux İle Yollar Önünüzde Eğilecek

Hilux'un içinde kullanılan malzeme kalitesi çok başarılı ancak bazı aerodinamik kusurlar biraz tadınızı kaçırabilir. Mesela kendinizi dolmuş veya bir kamyon şoförüymüş gibi hissetmenize neden olan vites kolu çok biçimsiz. Ayrıca yan aynaların kumandasının direksiyonun altında oluşu onları ayarlarken adeta bir çileye dönüşüyor. Umarız Hilux tekrar makyajlandığında bu noktalara dikkat edilir.

14
Hilux İle Yollar Önünüzde Eğilecek

4 noktadan bağlı deri direksiyonun tepkileri harika. Çok kıvrak ve başarılı hamleler yapmanıza imkân sağlıyor. Direksiyon üzerindeki ses sistemi ve bluetooth kumandaları modern bir hava katmış. Ayrıca direksiyonun hemen sol bölümünde bulunan bardaklık, sürüş konforundaki detaycılığın bir göstergesi. Toyota'nın diğer modellerinden aşina olduğumuz turuncu renkli gösterge paneli, kullanışlı ve oldukça şık.

15
Hilux İle Yollar Önünüzde Eğilecek

Hilux'un farlarını açmak için direksiyonun solundaki kola baktığımda, otomatik far yanma özelliğini fark ettim. Bu özellik gerçekten güvenlik ve konfor açısından çok önemli ve segmentindeki birçok araçta bulunmayan bir özellik. Yalnız direksiyonun sol alt bölümünde yer alan butonlar topluluğu çok biçimsiz, keşke onlarda orta bölümde şık tasarımla konumlanmış olsaydı, hem işlevsel hem de hoş bir görünüm sunardı.

16
Hilux İle Yollar Önünüzde Eğilecek

Hilux'un orta bölümünde yer alan bardaklık ve eşya gözleri çok kullanışlı. Dirseklik uzun yollarda şoför için bir konfor değil adeta bir ihtiyaç diyebilirim. O dirsekliğin içinde torpidonun oluşu, saklamak istediğiniz önemli eşyalar için elinizin altında olan harika bir yer. Direksiyonun önünde yer alan AUX-USB girişleri, bir kapakla kapatılsaydı daha sağlam olurdu. Dikiz ayna ve arka cam ısıtma rezidansları aracı karda test ettiğimiz için ne kadar başarılı olduğunu bize ispatladı.

17
Hilux İle Yollar Önünüzde Eğilecek

Hilux'un orta bölümünde yer alan geniş 6.1”lik dokunmatik ekran araç içine çok modern bir hava katmış. Özellikle dokunmatik oluşu, Toyota'nın kullanıcılarının nezaketine ne kadar önem verdiğinin en büyük göstergesi. Bu ekrandan müzik sistemini kontrol ederken aynı zamanda navigasyon olarak da kullanıyor. Hatta vitesi geriye taktığınızda aracın arkasını gösteren bir ekrana dönüştüğünü görüyorsunuz.

18
Hilux İle Yollar Önünüzde Eğilecek

Hilux'un arka kısmı oldukça ferah ve mütevazı. Orta bölümdeki bardaklık, koltuk arkası cepler ve otomatik arka cam, arka kısımda oturanlarında konforunun unutulmadığının göstergesi. Rahat koltuklar ve koltuk kumaşlarıyla bir bütün olan yan kapı içleri, Hilux'da keyifli yolculukların arka koltuklarda da yapılabileceğine bizi inandırdı.

19
Hilux İle Yollar Önünüzde Eğilecek

5.260 mm boya, 1.760 mm genişliğe ve 1.850 mm yüksekliğe sahip olan Hilux, yüksek yapısı ile kendinizi güvende hissedeceğiniz yolculuklara imkân sağlarken, genişliği sayesinde sunduğu ferah kabini ile konforlu bir yolculuk vaat ediyor. 765 kg taşıma kapasitesi olan Hilux, zorlu şartlara da ben varım diyor.

20
Hilux İle Yollar Önünüzde Eğilecek

Toyota Hilux'u farklılaştıran özelliklerden biri de kalbinde atan güçlü motoru diyebiliriz. HABERLER.COM için kasasında yük yokken test etmediğimiz aracımızın 2.500 lt'lik dizel motoru, gaz pedalına adeta spor bir araba gibi çok hızlı tepkiler verebiliyor. Toyota'nın 4 silindirli, direkt enjeksiyonlu, üstten çift eksantrikli D-4D motoru 3.400 d/d'da 144 PS güç üretirken, 1.600 ile 2.800 d/d'da 343 NM'lik tork sunmakta.

21
Hilux İle Yollar Önünüzde Eğilecek

Toyota, sağlamlığı ve sorunsuz oluşu ile otomobil kullanıcıları tarafından çok tercih edilen bir marka. Bu markanın pick-up segmentindeki başarılı temsilcisi Hilux sorunsuz sürüş karakterinin yanında yakıt tüketimi konusunda da cimriliği ile göz dolduruyor. 100 km'de şehir içinde 8.6 lt dizel yakıt tüketen Hilux, şehir dışında 100 km'de sadece 6.6 lt dizel yakıt tüketmekte. 2 tona yakın olan çift kabin bir araç için gerçekten çok başarılı rakamlar olduğunu söylemek isterim.

22
Hilux İle Yollar Önünüzde Eğilecek

Toyota çift salıncaklı ön süspansiyon sayesinde çok yumuşak bir sürüş karakteri sunuyor. Yol tutuşuda başarılı olan Hilux zorlu virajlarda arkadan kayma eğilimi gösteriyor. Tabi bu kaymanın kasanın boş olması ile de alakalı olduğunu düşünüyorum. Hilux'un hava kanallı disk frenleri oldukça başarılı.

23
Hilux İle Yollar Önünüzde Eğilecek

Sürücü ve yolcu hava yastıkları bulunan Hilux, elektrikli ısıtmalı ve katlanan yan camlara sahip. ABS fren sistemi bulunan aracın üst donanım seviyelerinde EBD, VSC ve BA gibi güvenlik özellikleri bulunmakta. 25 derecelik kar, 48 derecelik yanal eğim açısı, 22 derecelik uzaklaşma, 30 derecelik yaklaşma açısı ile arazi şarlarında korkusuzca ilerlemenize imkân sağlıyor.

24
Hilux İle Yollar Önünüzde Eğilecek

Toyota Hilux, sunduğu konforlara ek olarak hafta sonlarınızı keyifli hale getirmek için birçok aksesuarı da beraberinden sunuyor. Bu aksesuarlar sayesinde Hilux'unuzu kişiselleştirebilir ve istediğiniz karaktere büründürebiliyorsunuz. Arka kasa kapakları, tavan taşıma aksesuarları, krom dış aksesuarlar, ön koruyucu, basamak kaplamaları ve tekerlekli port bagajlar, Hilux'la hayatınıza biraz daha keyif katabilir.

25
Hilux İle Yollar Önünüzde Eğilecek

6 renk seçeneği ile satılmakta olan Hilux; Comfort, Adventure ve Elegant olmak üzere 3 farklı donanım paketiyle satılmakta. 2.5 lt dizel motorlu 4x2 Adventure olan test aracımız 56.600 TL ile satılmakta. Totoya Hilux'un 4x2 olan Comfort paketi 48.600 TL'den satılırken, 3.0 4x4 olan otomatik vitesli Elegant versiyonu 83.100 TL'den satılmakta.

YORUMLAR

    Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
    Çok Okunan Fotogaleriler