Hiç Bir Zaman Yakalanamadı

22.04.2013 16:56

Zodiac ismini kullanan seri katil yıllarca Amerika'ya korku saldı.

1

Hiç Bir Zaman Yakalanamadı

"Yakalanamayan seri katiller" listesinde Karındeşen Jack'ten sonra ikinci sırada gelen Zodiac isimli seri katil,1960'ların sonunda ve 1970'lerin başında Kuzey Kaliforniya'da faaliyet göstermiş, polisle yıllarca dalga geçmişti.

2

Hiç Bir Zaman Yakalanamadı

Bir gece vakti beraber parka giden David Faraday ve Betty Lou Jensen isimli 17 yaşında ki iki genç vahşice öldürüldü. 20 Aralık 1968'de San Francisco yakınlarındaki Vallejo'da gerçekleşen bu vahşet, tarihin en önemli seri katillerinden birinin ilk cinayeti olarak da kayıtlara geçti.

3

Hiç Bir Zaman Yakalanamadı

Zodiac'ı pek çok seri katilden ayıran gelişme 1 Ağustos 1969'da yaşandı. Üç yerel gazeteye birer mektup geldi. Bu mektuplarda Zodiac benzer ifadelerle cinayetleri üstleniyordu. Ayrıca her mektupta bir şifreli yazının üçte biri vardı; bunlar çözülürse kimliğinin anlaşılacağını söylüyordu.

4

Hiç Bir Zaman Yakalanamadı

Şifre kırıldığında Zodiac'ın kimliğini ele verecek bir ipucu olmadığı görüldü. Bir bölümde şöyle diyordu: "Bu işin en iyi tarafı şu; öldüğümde cennette yeniden doğacağım ve öldürdüğüm herkes kölem olacak."

5

Hiç Bir Zaman Yakalanamadı

Kendisi daha sonra birçok kez polise ve gazetelere mektuplar ve şifreler gönderdi (hiçbiri çözülemedi), tehditler savurdu. Polise "Biraz dikkatli olsaydınız dün akşam beni parkta yakalayabilirdiniz" gibi mesajlar yolladı. Kimileri onun saldırısına uğradığını iddia etti, kimi yıllar önce işlenen cinayetlerin sorumlusu olarak onu gösterdi. Ama hiçbiri resmi olarak kabul edilmedi. Zodiac'ın kimliği de tespit edilemedi.

6

Hiç Bir Zaman Yakalanamadı

Polis araştırma sırasında bazı hatalar yaptı bunlardan en önemlisi ise; Michael Magau 1991 yılında tetikçi olarak Arthur Allen Heigh'i teşhis etti. Bunun için neden 20 yıl beklediği sorusuna şöyle cevap verdi: "Polis bana hiç resim göstermedi, sadece sorular sordu."dedi.

7

Hiç Bir Zaman Yakalanamadı

Usta yönetmen David Fincher o dönemde San Francisco'da çocuk olanlardan. Bu olayların etkisiyle 'Zodiac'ın hikayesini beyazperdeye uyarlamıştı.

8

Hiç Bir Zaman Yakalanamadı

Başrollerinde Jake Gyllenhaal ve Robert Downey Jr.'ın oynadığı "Zodiac" filmi; Biri gazeteci, biri karikatürist, biri polis olan üç kişinin yıllarca Zodiac İsimli seri katili arayış öyküsünü anlatıyor.

9

Hiç Bir Zaman Yakalanamadı

Zodiac'ın 37 cinayeti iddia etmesine rağmen, araştırımacılar sadece 7 kurbanda anlaşmakta. Bunların ikisi hayatta kaldı. Ama 40 yıldır sürdürülen davada hiç bir zaman kesin bir sonuca ulaşılamadı.

YORUMLAR

    Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.