Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Her Zaman İyisi Gelmiyor

09.02.2011 10:35
Her Zaman İyisi Gelmiyor

Dünyanın her yerinde kalabalıklar ülkelerini yıllardır demir yumrukla yöneten devlet adamlarının devrilişiyle ilgili mutluluk çığlıkları atıyor ancak geçmişteki deneyimler bize her zaman devrilenin yerine daha iyisinin geçmediğini gösteriyor. Umalım ki Kahire'nin sonu da Kongo gibi olmasın… Kaynak: Newsweek

Her Zaman İyisi Gelmiyor

TUNUS Devrilen lider: Zeynel Abidin Bin Ali İktidarda geçirdiği süre: 1987 – 2011 Nasıl devrildi? Twitter'ın tetiklediği gençlik ayaklanmasıyla Sonrasında ne oldu? Washington'ın Tunus'taki adamı devrilirken Arap dünyasının geri kalanını yanında sürükleyeceğini kim bilebilirdi? Eski istihbarat şefi CIA'in favorisiydi ancak ailesinin aşırı harcamaları sonunu getirdi. Bundan sonra ne olacağı ise hiç belli değil.

Her Zaman İyisi Gelmiyor

TÜRKMENİSTAN Devrilen lider: Saparmurat Niyazov İktidarda geçirdiği süre: 1990 – 2006 Nasıl devrildi? Süreç zalim bir el ilanı kampanyasıyla başladı Sonrasında ne oldu? Ocak ayına kendi adını veren bir liderle çok az şey yarışabilir. Dahası kendisinin bir heykel fetişi de var. Ancak maalesef Niyazov'ın gidişi daha güzel günler getirmedi. Ülke doğalgaz zenginliği içinde kan kaybediyor.

Her Zaman İyisi Gelmiyor

SIRBİSTAN/YUGOSLAVYA Devrilen lider: Slobodan Miloşeviç İktidarda geçirdiği süre: 1989 – 2000 Nasıl devrildi? “Buldozer Devrimi”yle Sonrasında ne oldu? Bu soykırımcı lider 1990'lı yıllarda Avrupa'yı dehşete düşürdü ve savaş suçları mahkemesinde yargılanırken öldü. “Balkan Kasabı”nın düşüşünün ardından Sırbistan organize suç ağlarının yatağı olmayı sürdürürken Kosova'nın bağımsızlığı sert protestolara yol açtı. Ancak en azından etnik temizlikler sona erdi.

Her Zaman İyisi Gelmiyor

ENDONEZYA Devrilen lider: Suharto İktidarda geçirdiği süre: 1967 – 1998 Nasıl devrildi? Ülkeyi kasıp kavuran yolsuzluklar Asya mali kriziyle bir araya geldi Sonrasında ne oldu? Ansiklopedileri açıp “yolsuzluk” kelimesinin tanımına baksanız karşınıza Endonezya çıkar. Bu ülkede iş yapmak Suharto'yla ilişki kurmak demektir. Ancak 77 yaşına geldiğinde Suharto'nun döndürdüğü çark takıldı. Endonezya, Suharto sonrası dönemde gelişmekte olan bir demokrasinin ve ekonominin tadını çıkarıyor.

Her Zaman İyisi Gelmiyor

ZAİRE Devrilen lider: Mobutu Sese Seko İktidarda geçirdiği süre: 1965 – 1997 Nasıl devrildi? Komşu ülkelerin ordularının eliyle Sonrasında ne oldu? Seko tam bir kleptokrattı, yani devletin kaynaklarını kendi şahsi zenginliği için harcıyordu. Yine de Washington'ın komünizm mücadelesindeki bu müttefiki ne kadar kötü olursa olsun, Kongo'da (Seko'nun devrilişinin ardından Zaire'nin yeni adı) yaşananlar kadar kötü olamaz: 6 milyon kişinin ölümüne yol açan bir savaş.

Her Zaman İyisi Gelmiyor

ŞİLİ Devrilen lider: Augusto Pinochet İktidarda geçirdiği süre: 1973 – 1990 Nasıl devrildi? İngilizler koluna kelepçeyi taktı Sonrasında ne oldu? Evet, General Pinochet Latin Amerika'nın kayıp onyılına damga vuran işkenceye aç diktatörleri arasında en kötüsüydü. Ancak bu sefer hikaye olumlu yönde gelişti. Pinochet yıkıldıktan sonra Latin Amerika'nın bu asık suratlı ülkesi bir cazibe merkezi haline geldi.

Her Zaman İyisi Gelmiyor

ROMANYA Devrilen lider: Nikolay Çavuşesku İktidarda geçirdiği süre: 1967 – 1989 Nasıl devrildi? İdam mangası, kısa ve kirli Sonrasında ne oldu? Halk sokaklara döküldü ancak gizli polis darbecilerle işbirliği yaptı, bir saat süren sahte bir yargılamanın sonunda demir yumruklu despotu bir Noel gününde infaz etti. Çavuşesku'nun adamları varlıklarını sürdürse de Romanya temizlendi ve NATO'ya katıldı. Elveda Doğu Bloku!

Her Zaman İyisi Gelmiyor

DOĞU ALMANYA Devrilen lider: Erich Honecker İktidarda geçirdiği süre: 1971 – 1989 Nasıl devrildi? Bürokratların ihanetine uğradı Sonrasında ne oldu? Sovyetlerin yıkıldığı dönemde bu dik kafalı bürokrat tarihe karşı geldi. Ancak görünen o ki ceremesini yine kendi çekti. Bugün Doğu Almanya diye bir ülke yok, merkezi planlama da geçmişte kaldı. Almanya ise Avrupa ekonomisinin motoruna dönüşmüş durumda.

Her Zaman İyisi Gelmiyor

HAİTİ Devrilen lider: Jean-Claude Duvalier İktidarda geçirdiği süre: 1971 – 1986 Nasıl devrildi? Papa'nın ilham kaynağı olduğu bir ayaklanma Sonrasında ne oldu? Duvalier'nin lakabı “Bebek Doktor” kulağa çok sevimli geliyor ancak 19 yaşında devlet başkanlığına gelen ve düğünü için milyonlar harcayan bu lider halkının haklarını ayaklar altına almaktan bir an bile çekinmedi.

Her Zaman İyisi Gelmiyor

Sonra ne oldu? Felaketler ve şanssızlıklar arka arkaya geldi. Ancak Haiti'nin Bebek Doktor'dan çekeceği bitmemiş olsa gerek ki Duvalier geçen yıl ülkesine geri döndü.

Her Zaman İyisi Gelmiyor

FİLİPİNLER Devrilen lider: Ferdinand Marcos İktidarda geçirdiği süre: 1965 – 1986 Nasıl devrildi? Halkın gücüyle yıkıldı Sonrasında ne oldu? Marcos'un uzmanlık alanı olağanüstü hal ilanıydı. Mobutu gibi o da Washington'ın komünistlerle mücadele için tedarik ettiği kaynaklarla zenginleşti. Yolsuzluk sistemin derinlerine işledi. Ancak Filipinler hala isyancılarla uğraşıyor.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 10 Temmuz 2020 Cuma 07:01:34