Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Hat Sanatı Türk Sanatı

19.02.2013 13:01
Hat Sanatı Türk Sanatı

Yurt dışından çok sayıda öğrenci ''Hat sanatı''nı öğrenmek için Türkiye'ye geliyor.

Hat Sanatı Türk Sanatı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) İlahiyat Fakültesi öğretim görevlisi ve hat sanatçısı Arif Yücel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''hat''tın sanat olma özelliğini Kuran-ı Kerim indirilmeye başladıktan sonra aldığını söyledi.

Hat Sanatı Türk Sanatı

Kuran-ı Kerim, deri ve çeşitli materyal üzerine kayıt altına alırken hat yazısının kullanıldığını belirten Yücel, ilk defa ''ma'kıli'' denilen köşeli yazının da bu dönemde ortaya çıktığını anımsattı. Yücel, ma'kıli yazısının daha sonra gelişerek 6 çeşit olarak günümüze kadar geldiğini vurguladı.

Hat Sanatı Türk Sanatı

İslamiyet'in yayılmasıyla birlikte hat sanatının da geliştiğini anlatan Yücel, şunları kaydetti: 'Abbasiler döneminde Yakut gibi hat üstatları gelişime büyük katkı sağladı. Yakut el Müstah'siminin de aslı Türk. Osmanlı döneminde asıl başlangıç Şeyh Hamdullah. 'Hattatların kıblesi' olarak bilinir. Şeyh Hamdullah, II. Beyazıt döneminde 'aklamı sitte' 6 çeşit hat yazısına yeni bir yorum getirmiştir. Ondan sonra bütün hattatlar Şeyh Hamdullan gibi yazma gayreti içerisine girmiştir.''

Hat Sanatı Türk Sanatı

''Mürekkep yalama'' tabiri: Yücel, hat sanatının ilk çıktığı dönemlerde kağıdın çok önemli olduğunu, hat sanatında boyanmamış sıradan kağıtlara yazı yazmanın çok kabul edilmediğini söyledi. Belirli renklerde boyandıktan sonra özel bir karışımla yapılan ''ahar'' sıvısının kağıda sürüldüğünü ve bunun kurutulduğunu belirten Yücel, kağıda yazı yazılması için de en az bir yıl bekletilmesi gerektiğini ifade etti.

Hat Sanatı Türk Sanatı

Özel işlem uygulanan kağıtlarda yazı tashihinin de kolay olduğunu dile getiren Yücel, şöyle devam etti: ''Yanlış yazılan bir şey için kağıdı yırtmaya gerek yoktur, yalayarak da temizlenir. 'Mürekkep yalama' tabiri hattatlıktan gelir. Asırlardır bu tabir ilmin sembolü olarak günümüze kadar gelmiştir.''

Hat Sanatı Türk Sanatı

''Mürekkep hat sanatının vazgeçilmezidir'' diyen Yücel, hat sanatında kullanılan mürekkebin, günümüz kimyasal mürekkeplerden farklı olduğunu dile getirdi.

Hat Sanatı Türk Sanatı

Kur'an-ı Kerim'in o dönemde elle yazılmaya başlandığını anımsatan Yücel, şunları kaydetti: ''Uzun süre dayanabilen ve özelliğini kaybetmeyen mürekkepler tercih edilmiştir. Özel yapılan 'is' mürekkebi uzun yıllar özelliğini muhafaza eder. Bezir yağının isinden yapılır. Bunlar çok özel aşamalardan geçirilerek yazı yazılacak hale gelir. O mürekkepler bugüne kadar yüzyıllardır özelliğini kaybetmeyen eserler yazılmıştır. Mürekkebin kalitesi hattın dayanıklılığını artırır.''

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 09 Temmuz 2020 Perşembe 11:10:49