Hasan Iğsız Veda Etti

23.08.2010 15:54

1

Hasan Iğsız Veda Etti

1. Ordu Komutanlığı'nda bugün düzenlenen devir teslim töreni ile Yüksek Askeri Şura'nın tartışmalı ismi Orgeneral Hasan Iğsız görevi, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu'na devretti.

2

Hasan Iğsız Veda Etti

Törene Genelkurmay Başkanlığı'nı devralacak Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin,

3

Hasan Iğsız Veda Etti

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın yanısıra "Balyoz" davası tutuksuz sanığı eski 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun ile aynı davanın diğer bir tutuksuz sanığı olan ve ayrıca "İnternet Andıcı" soruşturması kapsamında ifadeye çağrılan Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu da katıldı.

4

Hasan Iğsız Veda Etti

Kara Kuvvetleri Komutanı Işık Koşaner, tören alanına sağ tarafında Iğsız, sol tarafında ise Kıvrıkoğlu ile beraber geldi. İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan tören, komutanların emeklilik ve atama kararnamelerinin okunmasıyla devam etti. Kararnamede, Iğsız'ın 'kadrosuzluk' nedeniyle emekliye sevkedildiği ifade edildi.

5

Hasan Iğsız Veda Etti

Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un kutlama mesajının okunmasının ardından konuşan Hasan Iğsız, devir teslimle sadece 1. Ordu'dan değil, askeri okul dönemi de dahil 50 yıldır taşıdığı üniformasından da ayrıldığını ifade ederek, "Bu nedenle her görev ayrılığındaki burukluğumu bu defa çok daha yoğun boyutlarda yaşıyorum. Bu vesileyle geride bıraktığım yarım aısra bakıyorum.

6

Hasan Iğsız Veda Etti

Gördüklerimi şöyle özetleyebilirim, teğmenlikten başlayarak her rütbemdeki görevimde ayrı bir heyecanla kendimi bütünüyle vererek yerine getirmeye çalıştım ve her birinden ayrı zevk aldım. Meslek yaşamım boyunca rütbe ve makamın verdiği gücü keyfiliğe kaçmadan ölçülü ve dengeli kullanmaya çalıştım. Bazı beklentilerle, şu veya bu sebeple doğrularımdan, ilkelerimden vazgeçmedim. Bazen komutanlarımın sabır ve hoşgörü sınırını zorlasam da doğru bildiklerimi söylemeyi görevimin bir parçası saydım"

7

Hasan Iğsız Veda Etti

Meslek yaşamı boyunca Atatürkçü düşünce sistemini rehber edindiğini dile getiren Iğsız, "Sonuçta dışarıdan nasıl görünüyor bilmiyorum, ancak ben geriye baktığımda beni tatmin eden gururlandıran, doğrularıma ve ilkelerime bağlılıkla kendime saygıyı muhafaza edebildiğim bir yarım asır görüyorum. Bu uzun meslek yaşamımın en büyük ödülümdür. Şimdi yapmam gerekeni yapmış olmanın verdiği huzur duygusuyla çok sevdiğim mesleğimi noktalamak üzereyim.

8

Hasan Iğsız Veda Etti

9

Hasan Iğsız Veda Etti

Ne büyük rastlantıdır ki üniformamı tam 50 yıl önce ilk defa giydiğim Selimiye'de çıkarıyorum. Yarım asırdan sonra üniformasız yaşama alışmanın kolay olmayacağının biliyorum. Ama çok önemli bir güvencem var, yalnız değilim" dedi. Iğsız'ın veda konuşması sırasında duygulandığı gözlendi. Iğsız, konuşmasının ardından uzun süre alkışlandı.

10

Hasan Iğsız Veda Etti

Görevi devralan Orgeneral Kıvrıkoğlu da, "Şerefli olduğu kadar büyük sorumluluk da gerektiren bu görevin icrasında bundan önce olduğu gibi bundan sonra da başlıca hedefimiz Atatürk ilke ve devrimlerine gönülden bağlı, Atatürkçü düşünce sistemini yaşam tarzı haline getirmiş, milli çıkarlarını her türlü değerin üstünde tutan bir yaklaşımla,

11
Hasan Iğsız Veda Etti

Türk yurdunun bölünmez bütünlüğüne, Anayasa ile tayin edilmiş laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyetine yönelik he rtürlü dış ve iç tehdidi önlemek olacaktır" diye konuştu.

12
Hasan Iğsız Veda Etti

Konuşmaların ardından Iğsız, görevini Kıvrıkoğlu'na devretti. Tören, Işık Koşaner'in Kara Kuvvetleri Komutanlığı Hizmet Anısı'nı Iğsız'a vermesiyle son buldu.

YORUMLAR

    Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.