HANGİ ÜLKE NEYİ İLE MEŞHUR

13 Mayıs 2014 Salı
1
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
Her ülkenin kendine has şeyleri vardır. Bu ayırt edici özellikler o ülkenin ismi söylendiğinde insanın aklına ilk gelen şeylerdir. Bu kimi zaman bir yemek, kimi zaman mimari bir yapı kimi zaman ise sembol bir kişidir. Peki Dünyada hangi ülke neyi ile ünlüdür? İşte cevabı:
2
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
ABD: Hawai Adaları, Kolarado Kanyonu (Büyük Kanyon), OSCAR Ödülleri (Hollywood), Disneyland, Florida'daki Cap Canavarel Uzay Üssü (NASA), New York Şehri, Superior Gölü, Beyaz Saray, Pentagon,
3
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
Coca Cola, Pepsi, Mac Donalds, General Motors, Ford, Microsoft firmaları,
4
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
Michael Jacksen gibi sanatçıları, Times ve Neewsweek dergileri, Metropolitan Sanat Müzesi, New York'taki yıkılan ikiz kuleleri (Dünya Ticaret Merkezi), Özgürlük Anıtı, Kaliforniya'daki Sekoya Ağaçları.
5
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
AFGANİSTAN: Hayber Geçidi, Kasmir Dokuması, Afgan Tazısı, Kabil Şehri, Hindikus Dağları, Budda (Bamian) Kaya Heykelleri ve Tapınakları,(Taliban tarafından tahrip edildi)Halı Kilim Dokumacılığı, Mezar-i Şerif, Kandahar'daki Hırka-i Serif Camii.
6
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
ALMANYA: Otomotiv ( Mercedes, BMW, Opel, Wolkswagen ), Dayanıklı Tüketim Malları ( Bosch, Siemens, Braun, Fakir, Miele, Grundig, Telefunken ), Bayer Kimya, Goethe,
7
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
Berlin ve Köln Katedralleri ile Bremen Mızıkacıları, Ren Havzası (madencilik), Lufthansa Hava Yolları, Berlin (Berlin Duvarı, Brandenburg kapısı, Bergama Müzesi) Hamburg, Frankfurt, (Kitap Fuarı) Münih, Dresden Şehirleri.
8
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
ARJANTİN: Tango Dansı, Eva Peron, Patagonya, Iguazu Şelalesi, And Dağları ve Aconcagua zirvesi ( Güney Amerikanın en yüksek zirvesi ) Büyükbaş Hayvan Besiciliği ve Arjantin Bifteği, Et, yün ve şarap üretimi, Başkent Buenos Aires, Colon Tiyatrosu, Jorge Louis Borges.
9
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
ARNAVUTLUK: Krom üretimi, Iskodra Gölü, Arnavut ciğeri ve Arnavut böreği.
10
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
AZERBAYCAN: Azeri dansları, Hazar petrolleri.
11
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
BELÇİKA: Demir-çelik Endüstrisi, Anvers Limanı, Brüksel'deki AET Binaları, Atomium Heykeli, Brüksel Ulusal Tiyatro Binası, Brüksel ve Brügge Şehirleri, Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi, Brüksel Lahanası.
12
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
BREZİLYA: Rio Karnavalı, Amazon Nehri, Tropikal Yağmur Ormanları, Kahve ve Muz Üretimi, Futbol, Iguazu Şelalesi, Şekerkamışı Üretimi ve İhracatı, Rio de Janerio Şehri ve Ünlü Copa Cabana Plajı, Sao Paulo, Brassilia ve Salvador Şehirleri, Mimar Oscar Niemeyer (Başkent Brassilia'yı tasarladı), Kahve satış limanı Santos şehri.
13
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
FRANSA: Kozmetik ve Otomotiv Endüstrisi, Cannes Film Festivali, Eyfel Kulesi, Versailles Sarayı, Champs Elysee Bulvarı Fransız Rivierası, Victor Hugo, Balzac, J.J.Roussou, Voltaire, Sartre, Moliere, Descartes, Montesguieu, Diderot, Stendhal, Emile Zola, Albert Camus gibi yazarları.
14
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
Paul Gauguin, P.Cezanne, Renoir, Monet gibi Ressamları,J. P. Belmando, G.Depardieu, J.BinOche, I.Huppert, Notre Damus, Isabella Adjani Gibi Sinema Sanatçıları, Fransa Bisiklet Turu, Fransız Mutfağı, 1789 Fransız Devrimi.
15
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ: Ümit Burnu, Altın, Zümrüt, Elmas gibi yeraltı zenginlikleri, Nobel barış ödülü efsanevi lideri Nelson Mandela.
16
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
GÜNEY KORE Hyundaı Otomotıv ve Elektronik Endüstrisi, KIA, Samsung
17
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
HİNDİSTAN: Tac Mahal ( Agra ), Amristar Altın Tapınağı ( Sih Tapınağı ), İndus ve Ganj Nehirleri, Bilgisayar Yazılımı, Çay, Pirinç ve Hint Keneviri Üretimi, Mahatma Gandhi, Tagore, Salman Rüştü, Bombay, Kalküta, Yeni Delhi Şehirleri, Himalaya Dağları, Hindistan Cevizi.
18
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
İNGİLTERE: Thames Nehri, Brıtısh Museum, Oxford Üniversitesi, Tower Brıdge, Bıg Beng Saat Kulesi, Wembley Stadı, Wımbledon Tenis Turnuvası, M.Jagger (R.Stones), P.Collins, Queen (Fredy Mercury), Rooben Hood ,İngiliz Porseleni, Çay Kültürü (Beş Çayı), İngiliz Pubları, Lordlar Kamarası, Londra, Liverpool, Birmingham şehirleri, Hyde Park, Endüstri Devrimi, Londra Borsası, Soldan akan Trafik.
19
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
Kraliçe Elizabeth, İnç, Mil gibi ölçü birimleri, Francis Bacon, Bertrand Russel, Sheakespeare, Charles Dickens, George Orwell, Agatha Christie, Harold Pinter gibi yazarları, Windsor Kraliyet Sarayı, Devler Kaldırımı, Balmumundan ünlü heykellerinin sergilendiği Madame Tussaud Müzesi.
20
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
İRAN: El Dokuması İpek, Tebriz, Isfehan, Şiraz Halıları, Cam ve Gümüş İşçiliği, Petrol Yatakları, Havyar,Tahran, Tebriz, Şiraz,Kum ve Meşhed şehirleri,Elbruz Dağı, Zerdüştlük,Bahailik Dinleri,Pehlevi Hanedanı,Humeyni, Minyatür resimleri, Seramik işlemeciliği,Hafı z,Eşref,Hayyam ve Nizamilmülk gibi yazarları.
21
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
İSPANYA: Boğa Güreşleri, Flamenko Dansı, El-Hamra Sarayı, Mayorka, Minorka İbiza Adaları (Balear Adaları), Fiesta, Zeytinyağı, Seat Otomotiv, Barcelona, Madrid, Granada, Sevilla, Cordoba, Santiago de Compostela Şehirleri, Rioja Şarapları,
22
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
Picasso, Salvador Dali, Goya, El Greco gibi ressamlar, Luis Aragon, Cervantes ( Don Kişotun Yazarı ), Garcia Lorca gibi yazarlar, Carlos Saura ( Carmen ), Antonio Banderas, Penolepe Cruz, Luis Bunuel, Pedro Almodevar gibi sinema sanatçıları.
23
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
İSRAİL Kudüs şehri, Ağlama duvarı, Yafa portakalı, Lut ve Teberiye gölleri, Necef Çölü, Şeria Irmağı.
24
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
İTALYA: Pisa Kulesi, Rönesansın Merkezi Floransa Şehri, Kanalları ve Gondolları ile Ünlü Venedik Şehri, Sardunya ve Sicilya Adaları, Etna ve Vezüv Yanardağları, Modanın Merkezi Milano Şehri, Deri, Gözlük , Otomotiv ve Zeytinyağı Sanayii, Spagetti ve Pizza, Pavarotti, Rossini, Vivaldi, Puccini gibi Müzisyenleri, Leonardo Da Vinci, Fellini, Michelangelo, Raffael, Boticelli, Marco Polo, Roma, Cenova, Torino...
25
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
Palermo Şehirleri, Alp Dağları, Toskana Bölgesi, Collosseum, Dante Alleghri, Carlo Levi, Umberto Eccho, Giovanne Bocacccio Gibi Yazarları, Sophia Loren, Ornella Muti Gibi Sinema Sanatçıları, Abruzzo Ulusal Parkı, Gard köpage Ranküsü.
26
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
JAPONYA: Fuji Yanardağı, Çiçek Süsleme Sanatı, Bonzai, Kimono, Otomotiv Endüstrisi (Honda, Mazda, Toyota, Mitsibusi, Isuzu) Elektronik Eşya (Sony, Sharp, Canon, JVC, Yashica) ve Bilgisayar, Optik Aletler, Balık Avcılığı (Suşhi), Geyşalar, Sergei İmamura, Akira Kurosava Gibi Sinema Yönetmenleri, Sumo Güreşi, Tokyo, Kyoto,Nagasaki, Hiroşima Şehirleri, Depremlere Dayanıklı Yapıları, Hızlı Trenler, Budizm, Zen Budizm ve Şintoizm Dinleri.
27
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
KANADA Ülkenin Simgesi Akçaağaç, Kutup Ayıları, Eskimolar(İnuit= insan), Balık Avcılığı, Kağıt Sanayi, Calgary Kış Olimpiyatları, Kış Mevsimi,Toronto Televizyon Kulesi,Tundralar ve Buzullar,Ulusal Parklar,Ottawa, Toronto,Montreal ,Calgary, Quebec, Vancouver Şehirleri, Niagara Şelalesi.
28
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
KOLOMBİYA: Zümrüt Madeni, Medelin, Gabriel Garcia Marguez, Başkent Bogota, Altın Zenginliği ve Başkent Bogota'daki Altın Müzesi (Dünyada birinci), Nevada del Ruiz ve Nevada del Tulima Volkanik Dağları, Kok Ağacı, Kahve Bitkisi ve ihracatı, Olmek Büstleri, Dünyanın en zengin kuş çeşidi.
29
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
KÜBA: Havana Purosu ,Havana, Dansları (rumba, mambo, konga, salsa, Küba bolerosu), Efsanevi Lider Fidel Castro, Şekerkamışı ve tütün Üretimi, Başkent Havana, atletizm, voleybol gibi spor dalları.
30
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
MEKSİKA: Maya ve Aztek Uygarlıkları, Mısır Cipsi, Acapulco Sahilleri, Hasır Meksika Şapkası, Meksika Yemekleri, Viva Zapata, Pancho Villa, Meksiko City Şehri, Tikal Harabeleri, Barracana Del Cobre Kanyonu (1200 metre derin) Frida Kahlo, Octavia Paz, Carlos Fuentes gibi sanatçıları, "hacienda" adı verilen büyük çiftlikler, gümüş ve petrol üretimi, domates ve bal üretimi.
31
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
MISIR: Keops, Kefren, Mikerinos ve Gize Piramitleri, Nil Nehri ve deltası, Süveyş Kanalı, Pamuk ve hurma Üretimi, Kahire, İskenderiye Şehirleri, Assuan Barajı, Neferetetti, Tutan Kamon, Ramses, Ömer Şerif, Sina Yarımadası, El-Ehzer Üniversitesi, Papirus, Çöl Arazisi, Luxor Şehri ve Harebeleri (Abu-simbel, Ramses obeliksi) Kral Faruk, Cemal Abd-el nasır, Enver Sedat, İskenderiye feneri.
32
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
POLONYA: Polka Dansı, Varşova'daki Bilim ve Kültür Sarayı,Varşova ve Krakov Şehirleri, Solidarnos c Sendikası, Lech Walesa, Auschwitz (Oswiecim) Nazi Toplama Kampı.
33
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
RUSYA Kızılmeydan, Kremlin Sarayı, Moskova Metrosu, Bolşoy Opera ve Balesi, Moskova Sirki, Tayga Ormanları, Sibirya Ovaları, San Petersburgun ( Leningradın ) Beyaz Geceleri , Lenin, Stalin Gibi Politikacıları , Tolstoy, Çehov, Turgenyev, Mayakowski Dostoyevski, Gogol, Pasternak, Ehrenburg Gibi Yazarları, Rahmaninov, Çaykovski Gibi Müzisyenleri...
34
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
Rudolf Nureyev, Wladivostok, Nowgorad ve İrkutsk Şehirleri,Yenisey, Don, Obi ve Lena Nehirleri, Çarlık Yönetimi ve Ekim Devrimi, Baykal Gölü, Trans Sibirya Demiryolu, Mihail Gorbaçov, Boris Yeltsin Gibi Siyaset Adamları, Anna Kournokovika ( Tenisçi )
35
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
SURİYE Şam ve Halep Şehirleri, Golan Tepeleri, Caber Kalesi, Zengin Mutfak Kültürü.
36
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
SUUDİ ARABİSTAN: Kabe'deki Hac ve Umre Ziyaretleri, Arap Atları, Petrol Zenginliği, Hurma Üretimi, Nüfud, Rubulhali ve Deha Çölleri, Mekke ve Medine Şehirleri, Cidde Havaalanı, Suud Ailesi ve Kraliyet Yönetimi, Deve Kervanları.
37
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
TÜRKİYE: Yoğurt, İstanbul Şehri, Kız Kulesi, Peribacaları, Pamukkale, Türk Döneri, Türk Mutfağı,Nemrut Dağı,Truva Atı,Efes Antik Kenti,Ağrı Dağı,Türk Rakısı,Topkapı Sarayı, Truva,Efes,Bergama Harabeleri,Ayasofya Camii, İstanbul ve Çanakkale Boğazları, Kazdağı (İda),
38
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
YUNANİSTAN: Antik Yunan Mitolojisi (Helen Kültürü), Atina'daki Akropol Tepesi, Aynaroz Kayalıkları, Rodos ve Girit Adaları, Deniz Ticaret Filosu, Sirtaki, Olimpos, Delphi, Athos Dağı ve Rahipleri, Maria Callas, Nikos Theodorakis, 12 Adalar, Papandreu, Onasis, Başkent Atina, Korint Kanalı, Zeytinyağı üretimi, Hipokrat Yemini (Doktorlar için)
39
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
VİETNAM: Along Koyu, Angkor Vat Tapınağı.
40
Hangi Ülke Neyi İle Meşhur
YENİ ZELANDA: Maori Yerlileri, Koyun Yetiştiriciliğ i ve yün üretimi, Başkent Wellington, Waitomo mağaraları.
YORUMLAR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Diğer Galeriler