Hababam Sınıfı Hakkında Bilinmeyenler!

Aydın Ilgaz, babası Rıfat Ilgaz'ın Hababam Sınıfı'nı ortaya çıkarma sürecini anlatırken, seri hakkında da daha önce hiç duymadığınız açıklamalarda bulundu.

12.10.2018 11:52
Hababam Sınıfı Hakkında Bilinmeyenler!

Türk sinemasının devrim niteliğindeki yapımlardan Hababam Sınıfı'nın yazarı Rıfat Ilgaz'ın oğlu Aydın Ilgaz, Edirne Kitap Fuarı'nda babası ve Hababam Sını hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Babası Rıfat Ilgaz'ın Hababam Sınıfı'nı izlemek istemediğini belirtti. İşte Ilgaz'ın o açıklaması...

Hababam Sınıfı Hakkında Bilinmeyenler!

"Babam 1993 yılında vefat etti. Hababam Sınıfı, babamın bir öğretmen olarak tezidir aslında. Kötü öğretmen, kötü veli yoktur, kötü öğrenci yoktur. Kötü öğretim sistemi vardır. Babam Hababam Sınıfı'nda öğretmene kel dediği için sansüre uğramadı zamanında. Onu Mahmut Hoca yaptı. Mahmut Hoca okulda Tarık Akan'ın çocuğuna baktı. Bir lise öğrencisi okula çocuğunu getirdi. Bu Türkiye değil, dünyada yanlış bir şeydir. Bu çocuğa sadece Hafize Ana değil, okul yönetimi birlikte baktı. Ben bunu eleştirdiğim zaman işin şakası diyorlar" dedi.

Hababam Sınıfı Hakkında Bilinmeyenler!

Filmde gerçekte Damat Ferit karakteri olmadığını belirten Ilgaz, ''Damat Ferit Osmanlı Devleti'nde sevilmeyen bir isimdir. Bu ismi topluma alıştırmak ayrı bir iştir. Aslında Tarık Akan, isimden dolayı istediği işleri yapamamaktan rahatsız olduğunu söylerken Tarık yıllar sonra babamın Karartma Geceleri filmi sayesinde çeşitli ülkelerden 12 ödül almıştır. Babam ona 'Niye kitapta olmayan rolü oynuyorsun?' diye sorunca, 'Hocam kitabı okumadım' demiştir. Babam, 'O zaman sen sanatçı değilsin' demiştir. Ne zaman Karartma Geceleri filminin galasında Tarık gelip 'Hocam oldu mu?' diye sordu. Babam, 'Sen şimdi gerçek sanatçı oldun' dedi. O günden beri biz Tarık ile can ciğeriz."

Hababam Sınıfı Hakkında Bilinmeyenler!

"Babam zamanında bir film yapmak için yola çıktı. Anlaşmada öyledir. O zamanlarda İstanbul'da Türk filmleri çok gösterilmezdi. Babam filmin gerçeği yansıtması gerektiğini savunurdu. Toplumcu film olması gerektiğini savunurdu. Hababam Sınıfı'nda bunu yaptı. Toplu bir sınıf. Karakterler Türkiye'nin her tarafından gelmiştir. Ama bir sınıftadırlar. Birlikte kopya çekerler, birlikte yemek yerler ve uyurlar."

Hababam Sınıfı Hakkında Bilinmeyenler!

Rıfat Ilgaz'ın kendi okul hayatından yola çıkarak yazdığını belirten Aydın Ilgaz, ''Ben Kabataş Lisesinde okudum. Bizim Beden Eğitimi öğretmenimiz Bacak İsmail'di. Hababam Sınıfı'nda Badi Ekrem. 'Ama baba sen benim dediğim gibi yazmadın' deyince bana 'Hadi oradan' derdi. Babam kısmen benden etkilendi, Hababam Sınıfı'nda. Babam bana bazen derste ne yaptığımızı sorardı. Ben de Tarih öğretmenimizi omzumuza aldığımızı söylerdim."

Hababam Sınıfı Hakkında Bilinmeyenler!

''Öküz Ahmet, babamın Safranbolu'da bir öğrencisi. İnek Şaban karakteri aslında Öküz Ahmet. Kel Mahmut karakterinin gerçekte evine gittik. Aslında kel değil. Aksine saçları çok gürdü. Babam kendisini Güdük Necmi karakterinde anlattı.''

Hababam Sınıfı Hakkında Bilinmeyenler!

''Babam, Kastamonu Muallim Mektebi'nde yatılı okumuş. Yatılı yaşamını Hababam Sınıfı'nda kaleme almış.''

Hababam Sınıfı Hakkında Bilinmeyenler!

Babasının Hababam Sınıfı'nı izlememe nedenini ise, ''Önceleri Hababam Sınıfı filminin başında babamın adı yoktu. Babam Hababam Sınıfı'nı izlemek istemezdi. Kapatın şunu' derdi. İsmi olmadığı için canı sıkılırdı. Daha sonra mahkeme kararıyla biz kasetlere, filmlere babamın ismini yazdırmayı başardık." şeklinde açıkladı.

Yorumlar (5)
ZZZXX:Kemal sunal olmasa acaba film tutarmiydi
CANAN:ne kadar başarılı bir adammışsın sen maalesef ki sonra anladık Allah rahmet eylesin ne kadar güldürdün biz biliriz.bizler senin filmlerinle büyüdük.şimdiyse çocuklarımız izliyor
HABABAM SINIFI ROMANI:hem filmleri izlemiş hem de kitabı okumuş biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim, filmler kitaptan sadece esinlenmiş, çok büyük farklar var, okumayan varsa mutlaka hababam sınıfı romanını okuyun, kimsenin tahmin edemeyeceği basit bir örnek kitapta inek şabana inek denmesinin nedeni ezberi çok kuvvetli olmasıdır. kitapta farklı olan, filmde olmayan ve filmde olup kitapta olmayan çok karakter var
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 06 Haziran 2020 Cumartesi 20:15:53