Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

06.07.2015 12:01
Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Yaz ile birlikte hızlı kilo vermek isteyenler gözünü greyfurt diyetine çevirdi. Greyfurt diyeti, 10 Günde 5 kilo verdiren diyet sloganı ile ün yapmış bir zayıflama formülüdür.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Greyfurt diyetinin ana amacı sebze ve meyve tüketimini sınırlandırmak ve bunların yerine protein değeri zengin gıdalarla beslenme mantığı yatmaktadır. Et gibi kolesterol ve yağ oranı yüksek bir besin ile diyet süresince beslenmeye ağırlık verilerek yanında bolca greyfurt suyu tüketilir. Greyfurt'un yağ yakıcı özelliği sayesinde tüketilen et ve proteinli gıdaların bağırsaklarda yağa dönüşmeden yakılması ve vücut dışına atılması sağlanır.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

GERÇEKTEN ZAYIFLATIR MI? / Greyfurt meyvesinin son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalarda kandaki insülin seviyesini azalttığı ve açlık hissini bastırdığı ispatlanmıştır. Greyfurt ve greyfurt suyunun içerisinde bulunan yağ yakıcı bitkisel enzimler de doğal bir zayıflama ilacı gibi etki göstermekte ve kilo verilmesini sağlamaktadır.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

SADECE GREYFURTLA 3 AYDA 3 KİLO / Greyfurt diyeti belirli bir diyet listesi ile uygulanabileceği gibi sadece günlük 1 bardak greyfurt suyu içerek ve yanında yarım greyfurt yenerek hiçbir diyet formülü uygulanmaksızın da gerçekleştirilebilmektedir. Sırf greyfurt tüketerek bir kişinin 3 ayda 3 kilo zayıflama sağladığı ABD deki üniversitelerde deney gruplarına yapılan çalışmalarda ortaya çıkmıştır

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

GREYFURT DİYETİ / Daha hızlı kilolardan kurtulmak için ise greyfurt diyeti uygulanmaktadır. Peki nasıldır greyfurt diyeti. Neler yenilmeli ne kadar greyfurt tüketilmeli. Greyfurt zayıflama yöntemleri ufak değişiklikler gösterse de temelde sabah, öğle, ikindi ve akşam ve gece yemeği olarak 5 ana öğüne bölünmüştür. Greyfurt diyeti boyunca diyet uygulayıcılarının şekersiz sade kahve ve bolca su içmeleri özendirilmektedir.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

10 GÜNDE 5 KİLO -GREYFURT DİYET PLANI: *Sabah Kahvaltısı 2 adet yumurta, 2 ince dilim pastırma, sade kahve, yarım greyfurt veya 250 ml greyfurt suyu * Öğle Yemeği Çoban salatası, sınırsız et, yarım greyfurt veya 250 ml greyfurt suyu

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

* Akşam Yemeği Kırmızı Lahana Kereviz pancar gibi kırmızı sebzeler ve nişastasız yeşil yapraklı sebzelerden oluşan bir yemek. Sınırsız et veya balık eti, yarım greyfurt veya 250 ml greyfurt suyu * Gece atıştırması 250 ml yağsız süt Greyfurt diyetinde salatalarda yağ kullanmak serbesttir. Yiyecekleri pişirerek yemeniz tavsiye edilir. Greyfurt suyunda şeker kullanmak yasaktır.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

GREYFURT NEDEN ZAYIFLATIYOR? / Düşük karbonhidrat ve orta derecede protein alımı mantığına dayalı olan greyfurt diyeti, ortalama günlük 800-1000 kalori alımını amaçlamaktadır. Zaten düşük derecede kalori alındığı için greyfurt yenilmese veya suyu içilmese bile Greyfurt diyeti benzeri bir reçete zayıflatma potansiyeline sahiptir.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

YAĞ DEPOLAMAYI ÖNLÜYOR / Greyfurt meyvesi zaten oldukça besleyici bir besindir. C vitamini ve diyet lifleri açısından oldukça zengindir. Günde bir tane tüketilen greyfurt tüm gün gerekli olan C vitamini ihtiyacını sağlar. Glisemik indeksi düşük olan bu meyve, kandaki insülin düzeyini düşürerek vücudun yağ depolamasına engel olur. Greyfurtun bilinen bir zararı yoktur.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

GREYFURTUN ŞAŞIRTAN DİĞER FAYDALARI / Greyfurt zayıflatması ile ünlenmiş olsada ‘yaraları iyileştiren' yönüyle tıp dünyasında öne çıkmaktadır. Yapılan bilimsel testlerde greyfurt tüketiminde yaraların çok daha hızlı kapandığı gözlemlenmiştir.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

KOLESTROLÜ DÜŞÜRÜR Kolestrolü olanlar için de greyfurt tüketimi önerilmektedir. Zira greyfurtun iyi bir kolesterol düşürücü olduğu ispatlanmıştır. Greyfurdun içinde bulunan besin elementleri; folik asit, pantotonik asit, E vitamini HDL kolesterolü dediğimiz iyi huylu kolesterolü yükseltir.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

KIRMIZI RENGİN FAYDASI Greyfurda kırmızı rengi veren pigment laykopen doğadaki en güçlü antioksidanlardan biridir. Haliyle de kansere karşı iyi bir savunma mekanizması için fayda sağlar. Laykopen aynı zamanda LDL kolesterol dediğimiz kötü huylu kolesterol oranını düşürür, kalp damar hastalığı, prostat ve meme kanserinde koruyucu etki gösterir.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

POSASI DA KIYMETLİ Greyfurt ayrıca yoğun ve kaliteli posa içerir. Dolayısıyla tam olarak greyfurt yediğinizde, maksimum fayda sağlar. Greyfurtta bulunan posa çeşidi pektin kıvam oluşturur, su ve iyon bağlar pelteleştirir ve bağırsağın çalışmasını yönlendirir. Pektin ayrıca şekerin emilimini geciktirdiği için şeker hastalarının kan şekerini dengelemelerinde pozitif etki gösterir. Pektin, kolesterolü ve safra asitlerini bağlar, kolesterolün emilimini azaltır, safra taşı oluşumunu engeller.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

HEM KARACİĞER HEM SAÇ İÇİN Greyfurt karaciğerde yağ depolanmasını önleyen inositol açısından iyi bir kaynaktır. İnositol saç sağlığını da korur. Kan kolesterol düzeyini olumlu etkiler. Fazla kilonun karaciğeri yağlandırdığını düşünürsek, düzenli greyfurt tüketimi karaciğeri korur. Greyfurdun özellikle beyaz kısmında bulunan biyoflavonoid, kansere karşı koruyucudur, antioksidan rol oynar ve LDL oksidasyonunu önler. Biyoflavonoid ayrıca farmakolojik olarak yüksek kan basıncı tedavilerinde kullanılan önemli bir maddedir..

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

GREYFURTU NASIL TÜKETMELİ? Greyfurdu bütün olarak tok karnına yerseniz; sağlığınızı koruyan ve geliştiren ve kilo vermeye yardımcı olan birçok etkisinden faydalanmış olursunuz. Zayıflama için kullandığında her gün 1 adet greyfurt tüketin. Tok karnına ve öğün üzerine greyfurt yerseniz maksimum fayda sağlamış olursunuz. Öğlen veya akşam yemeğinde greyfurdu salatanızın içine doğrayıp tüketebileceğiniz gibi yemekten sonra meyve olarak da tüketebilirsiniz. Araştırmacılar ABD'deki bir kanalizasyon arıtma tesisinde normal bir madende bulunması durumunda çıkartmaya değecek düzeylerde altın bulunduğunu açıkladı.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

ZAYIFLAMAYA YARDIMCI 10 BESİN / Diyetisyen Seçil Kenar'dan, hem zayıflamaya yardımcı hem de sağlığa faydalı 10 mucize besin...

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Zayıflama döneminde harcadığınız kalorinin aldığınız kaloriden az olması çok önemli. Bu yüzden yediklerinizi azaltmak ve hareket etmek zayıflamada kilit nokta. Ancak araştırmalar bazı besinlerin de zayıflamaya ve yağ yakımına yardımcı olduğunu gösteriyor. İşte diyetisyen Seçil Kenar'dan, hem zayıflamaya yardımcı hem de sağlığa faydalı 10 mucize besin:Yulaf/Kan şekerini hızla yükseltmez, glisemik indeksi düşüktür, midede suYLA birleşip şişer ve mideyi uzun zamanda terk eder. Bu özellikleri yulafın daha uzun süre bizi tok tutmasına sebep olur. Bu yüzden daha uzun süre tok olur, çabuk acıkmayız, daha az kalori alarak daha hızlı zayıflarız.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Badem/Krom bir çeşit mineraldir ve özellikle zayıflama konusunda çok etkilidir. Krom insülinin içerisinde vardır, kan şekerini ayarlama da etkili olan insülinin etkisini arttırır. Kan şekeri dalgalanmalarını azaltır ve şeker isteklerini keser. Badem yüksek miktarda krom içerir, bu yüzden ara öğünde her gün düzenli olarak 6-7 adet bedem tüketin fakat kavrulmamış ve tuzsuz olanlarını yani çiğ bademi tercih edin.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Bulgur/ Kompleks karbonhidratlar yüksek posa içeriğinden dolayı hem kan şekerini daha yavaş yükseltirler hem de daha tok tutarlar. Bilinenin aksine yağsız yapıldığı takdirde kompleks karbonhidratlar kilo vermemize yardımcıdır.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Yemek yanına az zeytinyağlı bulgur veya 3-4 kaşık kepekli makarna, ekmek yerine tüketilebilir.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Muz/Triptofan, proteinlerin büyük bir bölümünde bulunan bir çeşit aminoasittir. Vücutta serotonin hormonu oluşmasında ve hücrelere taşınmasında önemli bir görev alır. Serotonin ise iştah hissini azaltır. Özellikle muzun triptofan miktarı fazladır. 1 öğünde 1 küçük boy muz ve yanında 1 kase yoğurt ile tüketebilirsiniz. “Muzun kalorisi yüksektir, diyette tüketilmez, kilo aldırır” şeklindeki bilgiler yanlıştır.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Maydanoz/Ödemler, zayıflama esnasında özellikle kadınlarda çok sık rastladığımız ve süreci yavaşlatan bir durumdur. Ödem vücudun normalden fazla su toplaması olarak görülür. Bu sorunla başa çıkabilmek için salatalarda ve yemeklerde bol bol maydanoz tüketiniz. İsterseniz kaynatıp suyunu da içebilirsiniz.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Yumurta/Diyette en büyük problem acıkmadır. Acıkma hissini bastırmak ve uzun süre tok tutan besinler diyette çok önemlidir. Kullanılırlığı vücutta yüzde100 olan ve çok kaliteli protein içeren yumurta tok tutar ve her gün özellikle yağsız olmak şartıyla kahvaltıda tüketilmesi önerilir.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Fasulye/Albümin çok önemli bir taşıyıcı proteindir. Yapılan araştırmalarda iştahı kapattığı gözlenmiştir. Bu protein, triptofanı oluşturarak beyine taşır ve serotonin üretimini artırır. Bezelye, fıstık ve fasulyede bulunur. Bu yüzden zeytinyağlı taze fasulye tüketiniz. Fasulyeyi et yemeklerinin yanında garnitür olarak buharda pişirerek servis ediniz.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Süt/Yapılan araştırmalarda kalsiyumdan zengin diyetlerin, daha fazla yağ yakımını ve kilo vermenin hızlanmasını sağladığı gözlenmiştir. Bu yüzden gün içinde 2-3 porsiyon süt ve süt grubu ( probiyotik yoğurt, kefir, süt, ayran, yoğurt) tüketiniz. Zayıflamak için mutlaka yağsız veya sıfır yağlı tüketmek zorunda değilsiniz. Benim önerim doğal günlük sütler ve evde yapılmış yoğurtlardır.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Çorba/İştahın azalması zayıflamak için çok önemlidir. Bu yüzden midenin kapasitesini dolduracak az kalorili besinler almak gereklidir. Çorba hem düşük kalorili hem de yemeğin en başında tüketildiği için midenin dolmasına ve ana yemeğin daha az tüketilmesine sebep olur. Kremalı çorbalar haricinde hepsini tüketebilirsiniz. Çorbanın lif içeriğini arttırmak için sebze ve bulgur ekleyebilirsiniz.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Zencefil/Yapılan çalışmalarda zencefilin metabolizma hızını arttırdığı gözlenmiştir. Bu yüzden her besine toz zencefil veya salatalara küp küp kesilmiş taze zencefil ekleyebilirsiniz. Yeşil çayın içine de yarım çay kaşığı toz zencefili ve tarçın ekleyerek tüketebilirsiniz.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

KİLO VERMENİZE YARDIMCI MUCİZE YİYECEKLER/ Günün en önemli öğünü kahvaltıyı sakın es geçmeyin. Özellikle de zayıflamak istiyorsanız... Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, zayıflatan ve tok tutan kahvaltı önerilerini sıraladı.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Kahve:İçerisindeki kafein sizi harekete geçirecektir. Eğer sabahları spor yapmayı tercih edenlerdenseniz spordan 45 dakika önce içilen kahve daha çabuk terlemenize neden olur. Bu durum daha fazla yağ yakmanızı sağlayacaktır. Eğer kahve içtikten sonra spor yaparsanız%15 oranında daha fazla yağ yakımınız gerçekleşir. Bu nedenle kahveyi eğer tansiyon probleminiz yok ise sabahları tercih etmelisiniz.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Yumurta:Kahvaltının yıldızıdır. Temel protein kaynağıdır. Eğer fit bir bedene sahip olmak istiyorsanız veya kilo almaktan korkuyorsanız yumurtayı beslenme programınıza kesinlikle dâhil etmelisiniz. Sabah kahvaltısında omlet, menemen veya haşlanmış olarak tüketilen bir yumurta ile gün içerisinde uzun süre tok kaldığınızı göreceksiniz. Ayrıca spor yapıyorsanız beslenme uzmanınıza danışarak daha fazla yumurta beyazı tüketebilirsiniz.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Yaban Mersini:Bağırsak metabolizmasını düzenlemesi nedeni ile yaban mersini sabah kahvaltılarında tüketilmesi önemlidir. Ayrıca mide krampları veya ülseri olanlar için yaban mersininin ekstra faydası vardır. Antioksidan özelliğinin olmasının yanı sıra enfeksiyonlara karşı koruyucudur. Bu nedenle bağışıklık sisteminizin en önemli koruyucularından birisidir.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Çilek:B ve C vitamini içeriği yüksek olan çileğin damar tıkanıklığını önleyici ve kolesterolü düşürücü etkisi olduğu bilinmektedir. Ayrıca fosfor ve demir içeriği yüksektir. Günü daha dinç ve sağlıklı geçirmek istiyorsanız sabahları 8-10 adet çilek tüketebilirsiniz. Çilek antioksidan özelliği sayesinde daha enerjik bir gün geçirmenizi sağlayacaktır.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Çay:Çayı dünyada en çok içen toplumlardan olmamız bizim için ekstra bir avantaj sağlamaktadır. Çünkü sabah saatlerinde içilen çayın uyarıcı etkisi vardır ve günü daha dinç geçirmenizi sağlar. Fakat çok fazla çay içilmesi uzun vadeli kan seviyenizin düşmesine neden olur bu durumda halsizlik yaratabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca açık ve limonlu olarak tüketilebilir.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Süt:Proteinden zengin olan besinleri fazla tüketirseniz hem uzun süre tokluk sağlar hem de kilo verirsiniz. Bu nedenle sabah saatlerinde sütü beslenme programınızda bulundurmalısınız. Sabah içilen bir bardak süt bir sonraki öğünde daha az besin tüketmenizi sağlayacaktır. Ayrıca içerisindeki zengin kalsiyum kaynağı kemik ve diş sağlığı için önemlidir. Bu nedenle çocuğunuz başta olmak üzere sizde süt içmeyi ihmal etmemelisiniz.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Kepekli Tost:Sabah kahvaltısı yapacak zamanınız yoksa en pratik çözüm kepekli ekmeğe hazırlanmış tosttur. Hem ihtiyaç duyduğunuz karbonhidratı ekmekten hem de zayıflamak için gerekli olan proteini peynirden vücudunuza almış olacaksınız. Kepekli tost iyi bir alternatif olmasının yanında kan seviyesi düşük olan bireyler için doğru bir seçim olmayabilir çünkü kepek kan seviyesinin düşmesine neden olur.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Kalsiyum, vücudumuzda en çok bulunan minerallerden biri… Kemik ve diş sağlığının korunmasında öne çıksa da, kas kasılması, sinir iletimi ve kanın pıhtılaşmasında da önemli bir rol üstleniyor. Son yıllarda yapılan çalışmalar, kalsiyumun çeşitli mekanizmalarla fazla kilolardan kurtulmaya da yardımcı olduğunu gösteriyor. Yapılan çalışmalara göre; kalsiyum kilo vermeyi hızlandırırken, karın bölgesini de inceltiyor. Acıbadem Fulya Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz, kalsiyum kaynağı olan süt ve süt ürünlerini günde 2-3 porsiyon tüketerek, daha hızlı kilo verebileceğinize dikkat çekiyor.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Kalsiyumun vücuttaki yağları parçaladığına vurgu yapan Deniz, “Günde ortalama 1500 mg kalsiyum alarak kilo vermenizi hızlandırabilirsiniz” diyor.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Vücut için gerekli ve ağırlık kaybetmeye yardımcı olan kalsiyumun en iyi kaynakları süt ve süt ürünleri. Yanı sıra pekmez, susam, fındık, fıstık, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve kuru meyveler de kalsiyumdan zengin besinler arasında.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz, kalsiyumdan zengin beslenmek için dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıralıyor:1. Beslenmenizde süt, yoğurt, ayran, cacık veya peynir gibi süt ve süt ürünlerine mutlaka yer verin. Az yağlı süt ve süt ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Yağ oranının azaltılmış olması kalsiyum içeriğini değiştirmez ve yağdan tasarruf etmenizi sağlar. Örneğin kahvaltıda 1 ince dilim peynir, öğle yemeğinizde 1 kase yoğurt ya da cacık ve herhangi bir ara öğününüzde 1 bardak süt tüketerek, hem tok kalabilir, hem de kilo vermenizi kolaylaştırabilirsiniz.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

2. Ispanak, pazı, bamya, fasulye ve börülce gibi sebzeler de kalsiyumdan zengindir.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

3. Etli veya kıymalı ana yemeklerin yanına maydanoz, roka, nane ve kıvırcık gibi yeşillikler ekleyin.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

4 . Haftada 2-3 kez kuru fasulye, nohut, mercimek tüketerek kalsiyum alımını arttırın.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

5 . Meyve tercihinizi kalsiyum içerdikleri için kuru kayısı, kuru erik, kuru incirden yana kullanabilirsiniz. Ancak kuru meyvelerin şeker oranının yüksek olduğunu unutmayın ve porsiyonlarına dikkat edin.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

6 . Badem iyi bir kalsiyum kaynağı. Doyurucu ve kalsiyumdan zengin bir ara öğün alternatifi olarak değerlendirebilirsiniz. Ancak içerdiği yağ nedeniyle gün içinde 10 adet çiğ bademden fazla yememeye dikkat edin.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Besin desteği olarak alınan kalsiyumun, doğal süt ürünleriyle aynı etkiyi göstermediğini belirten Deniz, “Araştırma sonuçları; süt ve süt ürünleriyle kalsiyum ihtiyacını karşılayan kadınların yüzde 70 daha fazla ağırlık kaybettiğini göstermiştir” diyor.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

KİLO VERMENİZE YARDIMCI MUCİZE YİYECEKLER/ Hangi gıdalar kilo aldırmaz ve zayıflamaya yardımcı olur merak ediyor musunuz?

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Greyfurt/Günde 150 gram tüketildiğinde greyfurt, 2 hafta içerisinde 2 kilo verdirebilir.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Baharatlı yiyecekler/Özellikle karabiber, hardal gibi baharatlar içerisindeki kapsaisin isimli madde sayesinde kilo verdirmeye yardımcı olur.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Hardal tohumu hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı önler.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Yeşil Çay/Asyalı beslenme uzmanları günde 4 fincan yeşil çayın yağ yakımını hızlandırdığını savunuyor.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Az yağlı süt ve süt ürünleri/Az yağlı süt ve süt ürünleri yağları yakan bir hormonun salgılanmasını tetikler.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Tarçın/Günde bir çay kaşığı tarçın kan şekeri seviyesini azaltır ve karbonhidratların yağa dönüşmesini engeller.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Su/Yeterli su içilmediğinde kilo vermek pek mümkün değildir.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Protein/Proteinli besinlerin sindirimi için daha fazla enerji harcanır. Bu sayede kilo vermek daha kolay hale gelir.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

HARDALIN FAYDALARI/ Turpgillerden bir çeşit bitkidir. Vatanı Akdeniz bölgesidir. Sarı veya beyaz çiçeklidir.Tohumlarında eterik yağ vardır.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

İki çeşidi vardır. Siyah hardal: Çiçekleri sarı, meyvesi dört köşeli, kısa ve sivridir. Hekimlikte; göğüs hastalıklarında kullanıllır.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Beyaz hardal: Soluk kırmızı veya beyaz çiçeklidir. Taneleri, siyah hardalınkinden daha büyüktür. Hekimlikte; daha ziyade siyah hardal tohumu kullanılır.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Tesirli maddesi "potasium mironat" ve "sinigrin"dir.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Hardal ruhu: Ilık suya, dövülmüş hardal tohumu konularak elde edilir. Çok tahriş edici bir maddedir. Deriyi kızartır ve yakar.Lapa şeklinde deri üzerine vurulduğunda o kısma kan çeker. Romatizma ve terden tutulan kısımlara çok iyi gelir.'

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Hardal Tohumu hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı önler.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Göğüs hastalıklarında faydalıdır. Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser, bronşit ve zatürree şikâyetlerini azaltır.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Beyne ve karaciğer gibi iç organlara kan toplanmasında kanı cilde toplamak ve ağrı kesmek için faydalıdır.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Kusturucu özelliği ile zehirlenmelerde kullanılabilir.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

KULLANIŞI/ Hardal Tohumu ve tohumunun öğütülmüş hali baharat olarak kullanılır.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Haricen lapa yapılarak ya da banyo suyuna katılarak kullanılır. Haricen kullanımında Romatizmaya iyi gelir.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Tahriş edici bir madde olduğu için deride uzun süre bekletmemek gerekir. Hardal tohumu un haline getirilip tarçın ile karıştırılırsa iştah açar. Hardal tozu buruna çekilirse burun tıkanıklığını giderir.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Ağrıyan dişe konulduğunda derhal ağrıyı keser. Her zaman ve çok yenilmemelidir. Hardal ağır gıdaların hazmını kolaylaştırır. Hadis-i Şerifte, “Hardal ve tere tohumuna kıymet veriniz. Cenab-ı Ecelli ve âlâ onları her derde şifa kılmıştır.” buyurulmuştur.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Çeşitli mafsal ağrılarına şifa verir ve kan yapar.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Hardal tozu buruna çekilirse en şiddetli burun tıkanıklığını açar. Mafsal ağrısına iyidir. İncir ile karıştırılıp dalağa ve yan ağrılarına kullanıldığında çok faydası görülür.

Greyfurt 10 Günde 5 Kilo Verdiriyor

Her çeşit ağnya iyi gelir. Bal ile yenildiğinde, yaşlılıktan olan nefes kifayetsizliğine ve öksürüğe iyi gelir.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27 Mayıs 2020 Çarşamba 10:19:02