Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

23.11.2015 10:40
Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Bu galeride göreceğiniz yerlerin her biri dünyanın farklı bir köşesinde, farklı farklı nedenlerle tehlikeler barındırıyor. Bazılarının fotoğrafına bakmak bile insanın adrenalin seviyesini yükseltiyor. Bazı yerlerde ise hiçbir uyarıcı bilgi yok, atıl kalmış bölgeler ve atıl kalmaya devam edecek gibi duruyorlar. Standart yaşamayı seven, heyecan istemeyen insanların gidemeyeceği, gitmeye cesaret edemeyeceği ya da gitse bile yapamayacağı şeyleri barındıran bu liste, sizlere alternatif tatil olanakları sunmasının yanı sıra, dünyamızın bazı gerçeklerini de gözler önüne seriyor.

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, bildiğimiz Kuzey Kore. Gezegenimizin en marjinal ülkelerinden, içe kapanıklıkta bir numara. Kim Jong-il ölümünden sonra ülkeyi oğlu Kim Jong-un'a bıraktı dersek yalan konuşmuş olmayız. Çok ses getiren idam kararlarına imza atan bir lidere sahip olan Kore'ye, sadece devlet turlarıyla 2000 yabancı gidiyor ve yabancıların yolda yürümeleri dahi yasak. Sizi Kore'ye götüren aracı firmanın plan yapıp sizi gezdirmesi gibi bir durum söz konusu dahi değil. Başınızda her zaman devlet görevlileri oluyor ve plan her zaman değişebiliyor. Görevliler sizi sabah otelden alıp istedikleri yerlere götürüyorlar, akşam da geri getirdikten sonra ertesi sabah gelip sizi alana kadar otel hapsi mevcut. Dışarıya çıkmak kesinlikle ve kesinlikle yasak. Heyecan arayanlar için birebir fakat gitmek oldukça zor, şimdiye kadar yapabileceğiniz en farklı deneyim olacağını garanti edebiliri

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Myanmar'da geniş bir araziye yayılmış 2000'den fazla tapınağı içinde barındıran Bagan bölgesi. Zamanında Burma krallarına da başkentlik yapmış olan bu antik şehrin kesinlikle mistik bir havası var. Bir tapınakta 500 yıllık duvar resimleri öylece sizi bekliyor, başka bir tapınağın tepesine çıktığınızda ise inanılmaz bir manzara ile karşılaşabiliyorsunuz. Hiçbir turistik çalışma olmayan bu bölgede, tamamen hislerinizle hareket ediyorsunuz, tatsız sürprizlerle karşılaşma olasılığınız da oldukça fazla, kesinlikle gitmesi cesaret istiyor, görmesi ise başlı başına mutluluk verici.

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Vietnam'da bulunan ve ilk olarak 1991 yılında Vietnamlı bir yerli tarafından keşfedilen dünyanın en büyük mağarası Hang Son Doong. Diğer adıyla Hang En Mağarası. Annemite dağlarının yakınında bulunan ve içine 40 katlı gökdelen inşaa edilebilecek kadar büyük olan yer, birbirine bağlı 150 mağaradan oluşuyor. İçindeki uğultudan dolayı çoğu kişinin girmeye cesaret edemediği mağara, lazer ölçme cihazlarına göre 6.5 kilometre uzunluğunda ve tamamı halen keşfedilemedi. Mağaranın belirli bölgelerinde oluşan çöküntü nedeniyle içeriye giren gün ışığı, içeride bir orman oluşmasını sağlamış. Sadece orman değil, içinde şelaleler ve farklı farklı noktalarda su birikintileri de var. Özetle sonsuzluğa giden mağara diyebiliriz burası için.

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Norveç, Odda'daki 700 metre yükseklikteki bir dağın üzerinde bulunan Trolltunga Kayalığı kesinlikle görüntüsüyle büyülüyor. Yalnız Odda'ya gitmek değil de, bu kayalığın en uç noktasına oturmak ya da kayalığın üzerinde zıplamak hatta ve hatta son zamanların popüler pozu olan selfie'yi bu muhteşem manzara eşliğinde çekmek inanılmaz bir deneyim olabilir.

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Tanzanya Serengeti Milli Parkı, 14 bin 763 kilometre karelik bir savan alanını kapsıyor. Bu bölgeye insanlar genel olarak zebra ve gnuların (Öküz başlı antilop) göçünü izlemek için gidiyorlar. Parkın ekvator üzerinde yer alması nedeniyle bu bölgede kurak ve yağışlı mevsimler bir arada yaşanır. Bu yüzdendir ki, hayvanlar her yıl parkın kuzeyiyle güneyi arasında gidip gelirler. Parkın tek sahipleri zebralar ve gnular değildir. Afrika'nın 5 büyükleri olarak bilinen, aslan, fil, leopar, gergedan ve buffalo gibi hayvanlar da bu ulusal parkta hayatlarını sürdürmektedir. Özellikle her yıl birçok turistin vahşi hayvanların saldırısına maruz kaldığını göz önüne alırsak, parkı görmenin sizin için kesinlikle harika bir deneyim olacağını ve dikkatli olmanız gerektiğini söylemek çok zor olmayacak.

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Sicilya Adası'nın aktifliği hiç bitmeyen volkanik yapısı. 16 Kasım 2013'de lav püskürtmeye başlayan Etna, 28 Kasım 2013'e kadar lav püskürtmeye devam etti. Halen ara ara lav püskürtmeye devam eden Etna'yı görmek isteyenler bireysel olarak Sicilya'ya gidebilirler. Ya da ben bireysel olarak cesaret edemem, arkadaşlarımla gitmem lazım diyenler için de özel turlar düzenlenmekte.

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Fotoğraf konuşuyor diyebiliriz. Evet, Hawaii'nin Kalapana bölgesindeki volkanik bölgeye turistik gezi yapan karı ve koca, yağmurun dinmesini beklerken tripot kameralarını kurmuş ve fotoğraflarını çekmeye başlamış. Çekimlerin son fotoğrafı ise ortaya böylesine romantik bir kare çıkarmış. Karı koca bu fotoğrafa Lav Öpücüğü demiş ve National Geographic Gezginler Fotoğraf Yarışmasına katılmış. Gitmesi cesaret isteyen böyle bir yere gidip, artı olarak bu çift gibi inanılmaz bir fotoğraf ortaya çıkartabilirsiniz. Lavların arasında, hafif bir yağmur ve romantizm.

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Cueva de los Cristales, yani Kristal Mağarası, Meksika'da Naica madenlerine bağlı bir mağara. Yerin yaklaşık 300 metre altında keşfedilen bu mağarada 12 metre uzunluğunda, 4 metre çapında ve 55 ton ağırlığında selenit kristal kütleler bulunuyor. Mağaranın şartları ise bir insanın keşif yapabilmesi için çok zorlu. Sıcaklık ortalama 60 derece ve %99'a yaklaşan bir nem oranı var. Özel kıyafetler kullanmadan mağarada keşif yapmak çok tehlikeli ve neredeyse imkansız. Meksika vizesi almak biraz zaman alsa da, bu muhteşem yerde keşif yapmak için biraz beklemenin değeceğine eminim. Uçuş süresi ise 17 saat.

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Japonya'da bulunan Sakurajima Yanardağı hala aktifliğini koruyor. Yaklaşık 5 kilometre karelik bir alanda büyük bir toz bulutu hakim. 2013 yılı içerisinde yanardağ 500. kez faaliyete geçti ve civarda yaşayan halka maskeler, yağmurluklar dağıtıldı. Avrupa'daki kardeşi Etna gibi burayı görmek ve gitmek de cesaret istiyor. Bölgede hakim olan toz bulutu bir yandan, Pasifik fırtınaları bir yandan, lavlar bir yandan, tehlikenin bini bi' para burada.

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Yapılan araştırmalara göre Afganistan'da uyuşturucu kullanan insanların sayısının 1.6 milyona dayandığı tespit edildi. Bu sayı nüfusun %5.3'lük bir kısmına denk geliyor. Fotoğraf ise yüzlerce bağımlının sokaklarda yaşadığı ‘Herat' şehrinde bir bağımlının fotoğrafı. Afyon üretiminde dünya lideri olan Afganistan artık en bağımlı toplum olma konusunda da dünya lideri. Böylesine garip bir şehri görmek ve oradaki havayı tenefüs etmek oldukça tehlikeli ve adrenalin dolu bir deneyim olabilir. Afganistan'a gitmek için vize almanız gerekiyor ve uçuş süresi İslamabad'a 5 saat 30 dakika.

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Çin'in Shaanxi Eyaleti Qinling dağlarında yer alan bu yürüme yolu dünyanın en tehlikeli yürüyüş yolları arasında. Bu dağ Taoizmin kutsal dağlarından biri olarak kabul ediliyor ve yol boyunca Tao manastırları ve diğer sembolik öğeler bulunuyor. Bu patika yaklaşık 2133 metre yüksekliğinde ve bu parkurda yürümek gerçekten büyük bir casaretin de ötesinde çılgın olmayı gerektiriyor. Parkurun sonunu getirecek kadar dayanıklı ve cesursanız, yolun sonunda sizi bir çay evi bekliyor. Yani her şey; bir bardak çay için. Türk vatandaşlarından vize isteyen Çin'in başkentine uçuş mesafesi ise 14 saat 30 dakika.

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

İrlanda'da bulunan Moher Kayalıkları, dünyanın en tehlikeli ve en korkunç dağ bisikleti parkuru olarak kabul edilir. Fakat maceracı biriyseniz ve bu alanda tecrübeniz varsa tam bir adrenalin patlaması yaşayacağınız garanti. Yaşanabilecek herhangi bir aksaklıkta 700 metre yükseklikten Atlantik Okyanusuna düşmeyi göze alabilen cesur insanlar için burası tehlikeli bir oyun dünyası.

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Türkmenistan, Darweze, Karakum Çölünde bulunan ilginç krater tam 43 yıldır bu şekilde yanıyor. Görenleri hayrete düşüren bu manzara tam olarak bir doğa olayı sayılmaz. Bölgedeki doğalgaz rezervi 1971 yılında Sovyet bilim adamları tarafından keşfedilmiş. Tam bu noktanın delinmesine karar verilmiş ve bu alan sondaj sırasında çökmüş. Sondaj sırasındaki kazadan sonra kocaman bir krater açılmış ve etrafa gaz sızmaya başlamış. Bilim adamları tehlikeli metan gazının etkilerini azaltmak için buranın yakılmasına karar vermişler. Onlar buranın en fazla 2-3 gün içinde söneceğini düşünmüşlerdi. Aradan tam 43 yıl geçti fakat alev hala parlaklığını koruyor. Bölge şu an turistik amaçla kullanılmaya başlandı. Özellikle geceleri harika bir manzara oluşuyor. Türkmenistan diğer Türki cumhuriyetlerin aksine Türk vatandaşlarından vize istemektedir ve uçuş mesafesi başkent Aşkabat'a 3 saat 30 dakikadır.

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Bhutan'da bulunan Paro Vadisi'nde 1000 metre yükseklikte kurulan Tiger Nest Monastery (Kaplan Yuvası Manastırı) Bhutan'ın en kutsal yerlerinden. Rivayete göre ikinci buda olarak kabul görülen Guru Rinpoche bir kaplan sırtında bu tepeye uçmuş ve buradaki bir mağarada meditasyona başlamış ve bu meditasyon sürecinden geçerek 8 formda enkarne olmuş. Eski adı Taktshang Geomba olan manastır, 1692'de inşaa edilmiş fakat 1998'de yaşanan bir yangın sonrasında yeniden yapılmıştır. Manastır şu an için turizme açık değildir ve ülkenin yıllık olarak kabul ettiği turist sayısı sadece 40 binle sınırlandırılmıştır. Yabancıları pek sevmedikleri kabul ettikleri turist sayısından anlaşılan Bhutan, gerçekten kapalı bir kutu ve keşfedilmeyi bekliyor. Manastır'ın içerisinden fotoğraf çekmek yasaktır ve sadece ibadet eden budistler manastırda bulunabilir.

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Çin'deki Tianmen Dağı Milli Park içerisinde bulunuyor. Bu dağda bulunan 131 metre yüksekliğindeki Cennet Kapısı Deliği en çok ilgi gören yerler arasında. Dağa çıkmak için 7455 metre uzunluğundaki dünyanın en uzun teleferiğine binmeniz gerekiyor. Teleferikle gitmek istemiyorsanız 11 kilometrelik yolu araç ile de gidebilirsiniz fakat yol 99 tane keskin viraj nedeniyle oldukça tehlikeli. 1432 metre rakımda, 60 metre uzunluğunda inşaa edilen cam tabanlı patika sayesinde doğayı net bir şekilde keşfedebiliyorsunuz. Tabi ki cam tabanlı patika sayesinde 1430 metre yükseklite, boşlukta duruyormuş hissi yaşamanız da ayrı bir güzelliği.

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Grönland'ta bulunan Buz Kanyon, 800 km uzunluğa, 800 metre derinliğe sahip kanyonun, dört milyon yıl önce, buzul tabakası henüz oluşmamışken, oradan akan büyük bir nehir tarafından oyulduğu düşünülüyor. Kanyonu kaplayan 3 km kalınlıktaki buzul tabaka öyle ağır ki, daha önce deniz seviyesinden 500 metre yüksekte olan Grönland'ın ortası çökmüş ve bugün deniz seviyesinden 200 metre aşağıda. Bilim adamları tarafından halen keşfedilecek çok şeyin olduğu düşünülen bu yeri siz de keşfedebilirsiniz. Deniz, güneş, kumdan sıkılanlar, üşümeyi ve kuzey ışıklarını sevenler için ideal bir tatil planı olabilir.

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Ukrayna'nın Pripyat şehri, nüfusu 50.000' in üzerinde olan bir şehirdi. 1986 Yılındaki Çernobil nükleer felaketinden sonra ise tamamen terk edildi. Yaklaşık 1000 yıl sonra tekrar yaşanabilecek radyasyon düzeyine erişebilecek olan şehir şu an kıyamet filmlerini andırıyor ve burada artık doğanın kanunları geçerli. Ukrayna'ya gidildiğinde özel izinlerle düzenlenen turlara katılma şansınız bulunuyor fakat sadece radyasyon seviyesinin düşük olduğu yerleri görebilme şansı buluyorsunuz. Artı olarak şehire radyasyon ölçen geiger cihazı olmadan girmek de yasak.

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

1928 yılında açılan ve genelde zengin turistleri ağırlayan El Hotel del Salto, Kolombiya'da Tequendama Şelalesi'nin kenarında bulunuyor. Şelalenin kirlenmesi sebebiyle turistlerin ilgisi sona erdi ve otel kapatıldı fakat görüntüsüyle hala büyülüyor. Hem doğası, hem terk edilmiş olmasının cazibesi gidilip görülmesi gereken yerler sıralarında üstlerde yer almasını sağlıyor. Kolombiya'nın tehlikeli yaşantısında ve güzel doğasıyla iç içe bir tatil gerçekten harika olabilirdi. Kapatılmasaydı burada kalmak için dönem şartlarına göre güzel bir para vermeniz gerekse de, değeceğine eminim.

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Dünyanın en büyük ikinci insan yapımı çukuru olan Mirny, Sovyetler Birliği'nin elmas talebini karşılamak amacıyla Stalin tarafından inşaa ettirildi. Çukur derinleştikçe kazmak daha da zorlaştığı için maden terk edildi. Yaklaşık 525 metre derinliğinde ve 1.25 kilometre çapında olan çukurun üstünde uçuş yapmak yasak, zira birkaç helikopter çukur üstündeyken yer çekimine maruz kalıp düşmüş. Bu çukur insanoğlunun doğanın dengesiyle nasıl oynayabileceğinin bir kanıtı niteliğinde.

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Ekvador'un Ambato şehrinde bulunan ağaç evde, deniz seviyesinden 2600 metre yüksekte eşsiz bir salıncak hizmeti verilmekte. Tabi ki bu salıncağa binmek biraz cesaret istiyor çünkü göründüğü üzere herhangi bir güvenlik önlemi yok ve incecik demir bara bağlanmış ipler pek de güvenli durmuyor. İçinizde bu hizmetten yararlanmak isteyenlere saygı duymakla birlikte tavsiye etmiyoruz:) Yine de dünyanın en güzel manzaralarından biri olan Tungurahua Volkanı'na karşı salıncağa binme keyfinin ilgi çekici olduğu aşikar.

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Peru'nun başkenti Lima'da bulunan San Francisco Kilisesi'nin bodrumundaki bu odada uyluk kemikleri ve kafataslarıyla oluşturulmuş dairesel bir yapı yer alıyor. Bu mekan turistlerin ilgi odağı olmuş durumda. Bunun gibi insan kemiklerinden oluşan yapılar dünyamızda bolca bulunsa da San Francisco Kilisesi, bu tip yapıların en meşhuru diyebiliriz.

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Ai-Petry Dağı, Kırım, Ukrayna'da (şimdilerde Rusya) bulunan muhteşem bir dağ ve bu dağın uç noktalarında, birbirlerine bağlanmış asma köprüler üstünde Kırım'ın gece/gündüz manzarasını izlemek oldukça büyük bir keyif, aynı zamanda cesaret isteyen bir deneyim. Bu dönemlerde gidilmesi biraz tehlikeli olsa da, karışıklıkların sona ermesinin ardından Kırım'a uçak bileti alıp, bu muhteşem Kırım manzarasını Ai-Petry Dağı'nın eteklerinden izlemeniz gerçekten harika olacaktır.

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Çin'in, Taihang Dağları'nda bulunan bu spiral merdiven, insanların daha kolay bir şekilde dağın tepesine çıkması için inşa edilmiş. Bu spiral merdivenle dağın zirvesine çıkmak istiyorsanız, kesinlikle yükseklik korkunuzun olmaması gerekiyor. 92 metre yüksekliğinde ve yukarı çıkarken rüzgarın yüzünüze sert bir şekilde vurduğu, kuşların uçarak yanınızdan geçtiği, basamakların gıcırdadığı korkutucu bir deneyim yaşamak istiyorsanız, bu merdiven bir harika.

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Japonya'nın Başkenti Tokyo'nun açıklarında bulunan volkanik ada Aogashima, görüntüsüyle gerçekten büyülüyor. Harikalar diyarı diyebileceğimiz bu ada hayallerinizin yaşam alanı olabilir fakat uzun süredir aktif olmayan volkanın faaliyete geçmesi her zaman muhtemel. Buraya gitmeniz, görmeniz, hayal dünyanızı geliştirebilir fakat dediğim gibi ‘her şey zaten beni buluyor' diyorsanız, volkanın faaliyete geçebilme tehlikesini göz önünde bulundurun derim.

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Bir zamanlar Kapalı Maraş yani Varosha, zengin turistlerin bir numaralı tatil mekanıydı. Birçok ünlü yıldız yaz tatillerini burada geçirirdi. Marliyn Monroe'dan, Sophia Loren'e, adını sayamadığımız birçok ünlü yıldızın uğrak mekanı, ikinci Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirildi. Yapılan anlaşmalar sonrasında bölge yerleşime kapatıldı. 1974 yılı öncesinde Akdeniz'in en ünlü tatil mekanı olan Maraş, bu tarihten sonra hayalet bir şehre dönüştü ve Kıbrıs'ı ikiye ayıran yeşil hat tampon bölgesi içerisinde kaldı. Bu bölge BM askerleri haricinde tüm sivil halka kapatılmıştır. Yani buraya gidip gezmek şu aşamada imkansız.

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Norveç, Preikestolen'de bulunan ve yaklaşık 10 bin yıllık olan Pulpit Kayalıkları her sene cesur ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Yaklaşık 604 metre yükseklikteki bu sarp kayalıklar her yıl binlerce insana farklı bir deneyim yaşatıyor. Bazı ziyaretçiler eşsiz güzellikteki manzarayı izlerken, en cesur olanları ise kayalıkların en uç noktasına oturarak hatıra fotoğrafları çektiriyor. Kayalıklarda şimdiye kadar herhangi bir kaza meydana gelmedi fakat bu kazaların hiç olmayacağı anlamına gelmiyor.

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Yosemite Ulusal Parkı California'daki Sierra Nevada'da bulunuyor. Bu park her yıl 3.5 milyon turist tarafından ziyaret ediliyor. 1983 yılından beri UNESCO Dünya Mirası'na dahil olan ulusal park, granit kayalıklar, şelaleler, berrak akar sular ve dev sekoya ağaçlarıyla bezeli. Halen parkın %95'inde vahşi yaşam devam ediyor. Fotoğrafta gördüğünüz yer ise, Yosemite Ulusal Parkı içerisinde bulunan Yarım Kubbe Dağı. Bu antik granit kubbe 1432 metre yüksekliğe ulaşıyor ve buraya tırmanmak ve manzaranın tadını çıkarmak için oldukça büyük bir cesaret gerekiyor.

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Bolivya'da bulunan ve başkent La Paz'dan Coroico'ya giden 56 kilometre uzunluğundaki bu yol, birçok kazaya ve ölüme sahne olduğundan dolayı, ‘death road' yani ölüm yolu olarak adlandırılmıştır. Alternatif bir yolun bulunmaması ve yolun çift yönlü olması tehlikeyi ikiye katlıyor. Zaman içinde maceracı turistler, sırf adrenalin olsun diye bu yolu kullanmaya başlayınca Bolivyalı yetkililer bu yol için herhangi bir önlem almamış, aksine bu durum yetkililerin işlerine gelmiş ve bölgenin turizm potansiyelini artırmış. Harika bir doğada, tehlikeli bir yolculuk yapmak isteyenler için ise kesinlikle alternatifi yok.

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Quinta da Regaleira, Sintra, Portekiz'de bulunan 27 metre derinliğinde bir kuyu. Seçtiğiniz yöne göre toprağın derinliklerine veya ışığın büyüsüne seyahate çıkabilirsiniz. 27 metre derinliğe kadar inen bu muhteşem yapının en dibine inmek sizi belki korkutabilir fakat gerçekten değeceğine eminim. Sadece bu ters kule değil, bölgede bazı şapaller ve tarihi saraylar da bulunmakta.

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Akdeniz'deki Fransa'ya bağlı Korsika Ada'sının Bonifacio Kasabası'nda bulunan ve dik bir uçurumun kenarına oyulmuş orta çağdan kalma Kral Aragon merdiveni efsaneye göre merdivenin sonundaki Bonifacio Kalesi'ne ulaşmak için bir gecede oyulmuş. Uçurumun tepesinden denize 187 dik basamak ile inilebiliyor. Kral Aragon'un merdivenleri denilen bu yeri, 3-4 € ödeyerek gezebilirsiniz.

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Bir diğer galerimizde, BuzzFeed sitesi, macera tutkunlarının mutlaka yaşaması gereken deneyimleri derledi. Binlerce metre yükseklikte yürüyüş, köpek balıklarıyla yüzmek, balta girmemiş ormanlarda yapılacak bir yolculuk ve daha fazlası...

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Mavi Lagün'de yüzün (İzlanda)

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Aktif durumdaki Pacaya Volkanı'nı ziyaret edin (Guatemala)

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Kış mevsiminde Apostle Adası'ndaki mağaraları görün (ABD)

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Yosemite Milli Parkı'nda Buzul Noktası manzarasını görün (ABD)

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Erawan Şelalesi'nde yüzün (Tayland)

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Hawaii'nin güney sahillerindeki kayalardan denize atlayın

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Caddo Gölü'nde kanoyla bir gezinti yapın

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Victoria Şelaleleri'ndeki Şeytan Havuzu'nda yüzün (Zambia ve Zimbabwe)

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Capri Adası'ndaki mavi mağarada yüzün (İtalya)

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Kjerag'dan yapılacak bir atlayış (Norveç)

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Leukerbad'a tırmanmak (İsviçre)

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Machu Picchu'ya yapılacak bir yürüyüş (Peru)

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Kilimanjaro'nun zirvesinde eşsiz manzarayı izlemek (Tanzanya)

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Yucatan Yarımadası'nda bulunan yeraltı mağaralarında yüzmek (Meksika)

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Mendenhall buzulunda yürümek (Alaska)

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Zion Milli Parkı'nda yapılacak bir yürüyüş (ABD)

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Hyalite Kanyonu'nda buz tırmanışı yapmak (ABD)

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

'La Tomatina' festivaline katılmak (İspanya)

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Zanskar Nehir Vadisi'nde buz tutmuş nehir üzerinde yürümek (ABD)

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Appalakya Yolu'nda, 3500 metre yükseklikte yürüyün

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Beyaz Kanyon'da Kara Delik'te yüzün (ABD)

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Kuzey Işıkları altında kamp yapın (Norveç)

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Rio de Janerio'nun eşsiz manzarasına planörle bakın (Brezilya)

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Yosemite Şelaleleri'nde yürüyün (ABD)

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Dünyanın en yüksekteki kortunda tenis oynayın (Dubai)

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Arenal'da balta girmemiş ağaçların arasından geçen asma köprüde yürüyün (Kosta Rika)

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Pasifik Okyanusu kıyıları boyunca uzanan mercan resiflerini keşfedin (Avustralya)

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Kawarau Köprüsü'nde bungee jumping yapın (Yeni Zelanda)

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Maldivler'de köpek balıklarıyla yüzün

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Alpler'de bulunan Trift Köprüsü'nden geçin (İsviçre)

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Yosemite Mili Parkı'nda Yarım Kubbe'de yürüyün

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Hua Shan Dağı'ndaki tahta patikada yürüyün (Çin)

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Striding Edge'de yürüyüş yapın (İngiltere)

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Lapland'da köpek kızağı yapın

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Denali Milli Parkı'nda kayak yapın (Alaska)

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Büyük beyaz köpek balıklarıyla yüzün (Güney Afrika)

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

İsviçre Alpleri'ne yukarıdan bakmak için Interlaken'de gökyüzü dalışı yapın (İsviçre)

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Zambezi'de çılgınca akan suya meydan okuyun (Zambia)

Gitmek İçin Cesaret Hapı İçmeniz Gereken 30 Yer

Hueca Tanks State Park'ta tırmanış yapın (ABD)

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 09 Temmuz 2020 Perşembe 08:38:48