Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanan Korku Filmleri

Konusu Gerçek bir hikayeye dayanan korku filmleri.

02.05.2013 14:17
Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanan Korku Filmleri

Ötekisinema yazarı Begüm ‘miserym' Özdemir, İzlediğimizde kurgu olduğunu bildiğimiz halde bizi ürperten yaşanmış bir hikayeye dayanan korku filmlerini derledi. İşte o filmler;

Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanan Korku Filmleri

THE EXORCIST; Filmin Hikayesi: Merrin, Irak'ta kazılar yapan bir rahiptir. Orada Şeytan Pazuzu ile ilgili bir şeyler bulur. Bir tarafta ABD'de ise ünlü bir sinema oyunucusun kızı Regen MacNeil psikolojik rahatsızlıklar gösteremeye başlamıştır. Peder Damian ise annesinin rahatsızlığı ile birlikte inancını sorgulamaktadır. MacNeil'in rahatsızlığı artarken doktorlar bunun tıptaki karşılığını bulamazlar ve bir efsane olan şeytan çıkarmayı anne Chris McNeill'e önerirler. Anne ise Peder Damian'dan yardım diler.

Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanan Korku Filmleri

Gerçek Hikaye: The Exorcist romanının ve aynı zamanda filmin senaryosunun yazarı olan William Peter Blatty, Georgetown Üniversitesindeyken, 1949 yılında Maryland, Mount Rainier'da 13 yaşında bir erkek çocuğunun yaşadığı Şeytan Çıkarma ile ilgili okuduğu makaleden etkilenmiştir. Hikaye yıllar yılı belki de aileyi koruma amacıyla çarpıtılmıştır. Bununla birlikte çocuğun gerçek evi Cottage City, Maryland'de, şeytan çıkarma ise St. Louis'dedir.

Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanan Korku Filmleri

THE TEXAS CHAINSAW MASSACRE; Filmin Hikayesi: Film , birkaç gün tatil yapmak için Texas yollarında seyahat eden bir grup genci konu alıyor. Sally (Marilyn Burns), Jerry (Allen Danziger), Franklin (Paul A. Partain), Kirk (William Vail) ve Pam (Teri McMinn) isimli gençler yolda karşılarına çıkan bir otostopçuyu (Edwin Neal) araçlarına almaya karar verirler. Normal olmadığı her halinden anlaşılan otostopçu, çok geçmeden garip yapısını belli eder ve çakısını çıkarıp kendi elini keser. Ardından Franklin'i de bıçaklayan otostopçudan korkan gençler, kısa süre sonra onu araçtan atarlar. asıl hikaye ise onlar için bundan sonra başlar;

Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanan Korku Filmleri

Gerçek Hikaye: Tobe Hooper'ın Kim Henkel ile birlikte yazıp yönettiği Texas Chainsaw Masssacre, yine Wisconsin'li seri katil Ed Gein'in hikayesinden esinlenilerek ortaya çıkmıştır.

Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanan Korku Filmleri

Filmin Hikayesi: Amity adası denizden gelen bir tehlikeyle karşı karşıyadır. Denizin keyfini çıkarmakta olan insanlara birşey saldırmakta ve vahşice öldürmektedir. Bu durum büyük geliri turizmden olan ada halkını etkiler. Dev bir beyaz köpekbalığı olduğu anlaşılan tehlikeyi uzak tutmak için gösterdikleri bütün çabalar faydasız kalınca Şerif Brody, yakın dostları Hooper ve Quint'i de alarak köpekbalığı ile savaşa girer.

Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanan Korku Filmleri

Gerçek Hikaye: Senarist ve yazar Peter Benchley 1916 yılında New Jersey sahilinde meydana gelen köpek balığı saldırılarından esinlenmiştir. O yılın Temmuz ayı boyunca yaklaşık 12 günlük bir süreçte, 5 kişi saldırıya uğramış ve 4 kişi hayatını kaybetmiş. Yaklaşık üç buçuk metre boyundaki beyaz köpek balığı 14 Temmuzda öldürülmüş ve midesinde insan kalıntılarına rastlanmış.

Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanan Korku Filmleri

Filmin Hikayesi: Templeton yaşamları, anne baba Janice ve Bill'in, 11 yaşındaki kızları Ivy'i bir adamın sürekli olarak takip ettiğini farketmeleriyle altüst olur. Audrey Rose ise, bir trafik kazası sonucu arabanın içinde annesiyle beraber yanarak feci şekilde can veren küçük bir kızdır. Yıllar sonra bir falcı, babası Elliot'a Audrey Rose'un hala hayatta olduğunu söyler. Ivy'i takip eden adam Elliot'tur ve ölen kızı Audrey'nin ruhunun reenkarnasyon geçirerek Ivy'nin bedeninde yaşıyor.

Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanan Korku Filmleri

Gerçek Hikaye: Frank De Felitta'yı bu romanı, daha sonra da filmin senaryosunu yazmaya iten olay, 6 yaşındaki oğlu Raymond'un daha önce hiç piyano dersi almadığı halde birdenbire mükemmel bir şekilde piyano çalmasıymış. De Felitta Los Angeles'da daha sonra bu konuyu araştırınca, Raymond'un bu yeteneğinin vücut bulma olduğunu öğrenir. Bunun anlamı, çocuğun daha önceden pek çok hayat yaşadığıdır. Bu olaydan sonra da yazar reenkarnasyona inanmaya başlar.

Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanan Korku Filmleri

THE ENTITY; Filmin Hikayesi: Carla Moran, görünmeyen bir varlık tarafından önce dövülüp, sonra tecavüz edilmiş bir şekilde bir gece uyanır. Arkadaşları ve ailesi önce onun aklını yitirdiğini düşünür, ama daha sonra ona parapsikoloji yöntemiyle yardım etmek isterler. Şimdi tek yapmak istedikleri şey, bu görünmeyen iblisi nasıl durduracaklarıdır.

Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanan Korku Filmleri

Gerçek Hikaye: 1974 kendini Doris Bither olarak gören bir kadını bulurlar. Bither Culver City, California'da yaşayan ve bazı varlıklar tarafından fiziksel ve cinsel saldırıya maruz kalmış biridir. Gaynor ve Taff, kadının evindeyken objelerin hareket ettiğine, havada süzülen ışıklara ve hayaletlere tanık olurlar, ancak hiçbir zaman bunların kadına saldırdığına ya da esir aldığını göremezler. Gaynor bu saldırıların, Moran oradan taşındıktan sonra sona azaldığını da belirtmiş.

Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanan Korku Filmleri

DEAD RINGERS; Mantle kardeşler birlikte çalışan iki jinekolog. Her ikiz kardeş gibi aynı yüze sahip olmalarına rağmen karakter anlamında küçük farklarla ayrılıyorlar. Farklı bedene ve zihne sahip ama aynı ruhu paylaşan iki kardeşin sürüklediği bir Cronenberg deneyimi.

Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanan Korku Filmleri

Gerçek Hikaye: 19 Temmuz 1975′te Stewart ve Cyril Marcus adındaki 45 yaşındaki ikiz kardeşlerin dairelerinde bir demi bir kemik hâline gelmiş cesetleri bulunur. Ölüm sebepleri, aşırı derecede barbitürat bağımlılığıdır. Şoka girmelerinin nedeni, hâlâ aydınlatılamamıştır.

Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanan Korku Filmleri

THE EXORCISM OF EMILY ROSE; Filmin Hikayesi: Emily Rose adındaki genç kız içine şeytan girdiğini düşünerek kiliseden yardım almaya karar verir. Tıbbi müdahaleler yaşadığı korkunç krizleri ve kabusları gidermeyince Peder Moore ile beraber, dini inançlarına sığınarak bir ayine başlarlar. Ayin sırasında kızın hayatını kaybetmesi ile Peder Moore aleyhinde dava açılır.

Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanan Korku Filmleri

Gerçek Hikaye: Film, 1968 yılında içine şeytan girdiği düşünülen 16 yaşındaki Alman Anneliese Michel'den esinlenerek yapılmıştır. Yıllarca felç, suistimal, açlık ve şeytan görüntüleri devam edince, 1975 yılında 2 rahip 10 ay boyunca şeytan çıkarma ayinleri düzenlemiş. Bu süre zarfında Anneliese zar zor yemek yiyebilmiş ve 1976 yılının Temmuz ayında açlıktan ölmüş. Ailesi ve rahipler yargılanarak, insan katletmekten suçlu bulunmuşlar ve 6 ay hapse mahkûm olmuşlar.

Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanan Korku Filmleri

AN AMERICAN HAUNTING; Filmin Hikayesi: Bell Ailesi'nin Tennessee Eyaleti'ndeki çiftliklerinde garip olaylar meydana gelmektedir. Önce, evde anlam verilemeyen bir takım sesler peydaholur. Zamanla bu sesler, büyüyen bir çocuğun daha çok hareketlenmesi gibi gittikçe azgınlaşır ve Bell Ailesi'nin peşini yıllar boyunca bırakmayacak olan hayalet ortaya çıkar

Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanan Korku Filmleri

Gerçek Hikaye: Film, 1800 yılında Tennessee'de geçen Bell Witch efsanesine dayanır. Hikayeye göre John Bell bir hayalet tarafından zehirlenmiştir, ancak film şirketi “Amerika'da bir ruhun ölüme sebebiyet verdiği tek olay olduğu Tennessee eyaleti tarafından doğrulanmıştır.” açıklamasını yaptı. Ama kayıtlarda böyle bir doğrulama yoktur. Bazıları, The Blair Witch Project'in de bu hikayeden esinlenerek yapıldığını söyler.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 30 Mayıs 2020 Cumartesi 15:16:17