Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

G-20'yi Anlama Kılavuzu

15.11.2015 10:06
G-20'yi Anlama Kılavuzu

Tayvan, İsviçre, Norveç, İran ve Venezüella, ekonomik olarak bazı üyelerden daha büyük olmalarına rağmen G20'de bulunmuyor. Birçok Avrupa Birliği ülkesi de, G20'de bağımsız olarak değil sadeceKomisyonu olarak temsil ediliyor.

G-20'yi Anlama Kılavuzu

2- Antalya'daki G20'ye kimler katılıyor? / G20 zirveleri ilk başlarda sadece maliye bakanları düzeyinde toplanırken 2008'deki küresel ekonomik krizinin ardından devlet başkanları düzeyinde toplanmaya başladı. Türkiye'nin ev sahipliği yapacağı 15-16 Kasım'daki zirveye aralarında ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İngiltere Başbakanı David Cameron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping'in de aralarında bulunduğu çok sayıda ülkenin devlet ve hükümet başkanları katılacak. Türkiye'yi zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan temsil edecek. Zirveye toplam olarak yaklaşık 25 bin kişinin katılması bekleniyor.

G-20'yi Anlama Kılavuzu

Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin liderlerini bir araya getirecek G20 Zirvesi'nde büyüme, yatırımlar, ticaret, istihdam ve rekabetçilik başlıkları altında, reformlar ve küresel durgunluktan çıkışa yönelik stratejiler ele alınacak. Zirvede ayrıca BM'nin 2015 Genel Kurulu'nda ele aldığı ‘Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri- 2030 Ajandası' kapsamında atılacak adımların da görüşülmesi bekleniyor. Dünya liderlerinin gündeminde uluslararası büyük şirketlerin dahil olduğu vergi kaçakçılığıyla mücadele kapsamında yeni bir eylem planının onaylanması da yer alıyor. Bu eylem planıyla Google, Apple ve McDonald's gibi şirketlerin bulundukları ülkelerde daha yüksek miktarda vergi ödemesi hedefleniyor. ABD Başkanı Obama'nın ise zirvede “güçlü, sürdürülebilir ve dengeli bir küresel ekonomik büyümenin” altını çizmesi bekleniyor.

G-20'yi Anlama Kılavuzu

5- Türkiye'nin öncelikleri neler? / Zirvede Türkiye, özellikle Suriye'deki durum, Suriyeli mülteciler ve terörle mücadele konularını gündeme getirmek istiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önerisiyle özellikle zirvenin ilk gününün akşamı gerçekleştirilecek çalışma yemeğinde terör ve mülteci krizi ele alacak. Dışişleri yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Türkiye; Suriye'deki istikrarsızlığın ve akan kanın sadece Suriye'de yaşayanlara ya da Suriye'nin çevresindeki ülkelere değil, mülteci krizi nedeniyle Avrupa ülkeleri dahil bölgedeki tüm ülkeler üzerindeki olumsuz etkilerine de dikkat çekecek.

G-20'yi Anlama Kılavuzu

6- Antalya'daki zirveyi kaç gazeteci izleyecek? / Dışişleri'nin verdiği bilgiye göre zirveye bugüne dek yerli ve yabancı yaklaşık 2500 medya mensubu akredite oldu. Zirveyi izleyecek haberciler için yaklaşık 3000 kişilik bir medya merkezi kuruldu.

G-20'yi Anlama Kılavuzu

7- Güvenlik önlemleri ne seviyede? / Antalya'daki zirve için kentte en üst seviyede güvenlik önlemleri alınmış durumda. G-20 Zirvesi boyunca Antalya'da 1400 trafik 12 bin normal olmak üzere toplam 13 bin 400 polisin görev yapacak. Zirveye katılacak yaklaşık 25 bin kişinin güvenliğini 12 bin polis sağlayacak. Trafik açısından tüm önlemleri alan emniyet ekipleri aksama yaşanmaması için 270 eskort ve 1400 trafik polisi 24 saat aralıksız çalışacak.

G-20'yi Anlama Kılavuzu

Zirvenin düzenleneceği Belek 'kırmızı bölge' ilan edildi. Belek'teki otellerin tamamına akreditasyon kartı olanlar dışında başka hiç bir misafir alınmayacak. 10-17 Kasım 2015 tarihleri arasında zirvenin yapılacağı yerde bölgenin tamamı yaka kartı ve kontrollü geçişe tabi olacak. Antalya Havalimanı 1. Dış Hatlar Terminali sadece G-20 zirvesine hizmet vermesi için ayrıldı. Ayrıca zirvenin yapılacağı bölgeye 350 yeni güvenlik kamerası ve yüz tarama sistemi yerleştirildi. Denizden gelebilecek herhangi bir tehdide karşı da Antalya sahillerinde Sahil Güvenlik tekneleri konuşlandırılacak.

G-20'yi Anlama Kılavuzu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya'da toplanacak G-20 Liderler Zirvesi'ne yönelik hazırlıkları yerinde inceledi.

G-20'yi Anlama Kılavuzu

8- Türkiye'nin tercihi Azerbaycan / Her yıl G20 Dönem Başkanı olan ülkenin kendi belirleyeceği ülkeleri zirveye davet etme hakkı bulunuyor. Türkiye bu kapsamda Azerbaycan'ı davet etti. Ayrıca İspanya, Singapur, Malezya, Zimbabwe ve Senegal de üye olmadıkları halde zirveye katılabilecekler.

G-20'yi Anlama Kılavuzu

9- Türkiye'de G20 Zirvesi için hangi Bakanlıklar ve kurumlar ortak çalışıyor? / Türkiye'nin G20 Dönem Başkanlığı faaliyetlerine birçok bakanlık ve resmi kurum dahil olmuş durumda. Bu faaliyetler; Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın koordinatörlüğünde, Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı, Dışişleri, Ekonomi, Maliye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Kültür ve Turizm Bakanlıklarıyla, Hazine Müsteşarlığı ve Merkez Bankası Başkanlığı tarafından yürütülüyor.

G-20'yi Anlama Kılavuzu

10- Bir sonraki G20 Zirvesi nerede yapılacak? / Antalya'dan önce G20 Liderler Zirvesi 2014'te Avustralya'nın Brisbane kentinde yapılmıştı. Antalya'dan sonraki organizasyona da 2016'da Çin'in Hangzhou kenti ev sahipliği yapacak.

G-20'yi Anlama Kılavuzu

11- G20 Türkiye Zirvesi kapsamında kaç otel görevlendirildi? / Belek bölgesindeki 46 otelden 30'u zirve bölgesi olarak belirlendi. Buraya sadece akredite olarak girilecek. 16 otelin olduğu bölge G20'nin altındaki iş dünyasından, kadın kuruluşları, DTK'lar gibi gruplar gelecek katılımcılara tahsis edildi.

G-20'yi Anlama Kılavuzu

12- G20 için özel akıllı telefon uygulaması yapıldı mı? / Zirveye özel olarak akıllı telefonlar için 'G20 Antalya Summit' adıyla uygulama geliştirildi. Uygulamada zirvenin programı, ulaşım bilgileri, haritalar ve bölgenin iklimine ilişkin bilgiler yer alıyor.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 05 Temmuz 2020 Pazar 14:29:46