Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Eyüp Sultan Ramzan'a Hazır

12.01.2013 10:16
Eyüp Sultan Ramzan'a Hazır

Altı ayda bitmesi planlanan ancak restorasyonda ortaya çıkan beklenmedik detaylar ve ince işçilik gerektiren çiniler nedeniyle uzayan Eyüp Sultan Türbesi restorasyonu yıl sonunda tamamlanacak, türbe ramazan ayında kısmi olarak ziyarete açılacak.

Eyüp Sultan Ramzan'a Hazır

İslam Peygamberi Hazreti Muhammed'i, Mekke'den Medine'ye hicreti sonrasında evinde 7 ay misafir olarak ağırlayan ve medfun bulunduğu ilçeye ismini veren ''İstanbul'un manevi mimarı'' Hazreti Halid Ebu Eyyüb El-Ensari'nin türbesinde restorasyon iki yıldır devam ediyor.

Eyüp Sultan Ramzan'a Hazır

Her bir noktası nakış işlercesine özenle elden geçirilen türbe, tarihinin en kapsamlı restorasyonunu geçiriyor. Duvarlarından tavanına, çinilerinden zeminine kadar her bir ayrıntının dikkatle üzerinde durulduğu türbe, aslına uygun restore edilerek depreme karşı da dayanıklı hale getiriliyor.

Eyüp Sultan Ramzan'a Hazır

İstanbul'da yıl boyunca ziyaretçinin eksik olmadığı türbede restorasyonun 6 ay sürmesi planlanıyordu. Ancak hesapta olmayan ve restorasyon sırasında ortaya çıkan bazı detaylar restorasyonun uzamasına yol açtı.

Eyüp Sultan Ramzan'a Hazır

Kapsamlı onarım gerektiren türbe için, İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na kapsamlı müdahale ve restorasyon için başvuruldu. 7 ay kadar önce çıkan karar doğrultusunda türbedeki restorasyonun çerçevesi genişletildi.

Eyüp Sultan Ramzan'a Hazır

Tarihi nitelikteki bütün kutsal emanetler, Türbeler ve Müzeler Müdürlüğü'nün koruması altında bulunan bir depo taşındı.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 03 Haziran 2020 Çarşamba 17:04:30