EVET İŞKENCEYLE ÖLDÜRÜLMÜŞ

4 Aralık 2008 Perşembe
1
Evet İşkenceyle Öldürülmüş
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Engin Çeber'in Metris Cezaevi'nde Kötü Muamele Sonucu Öldüğüne Dair Raporu Kabul Etti.
2
Evet İşkenceyle Öldürülmüş
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Engin Çeber'in Metris Cezaevi'nde kötü muamele sonucu öldüğüne dair raporu kabul etti. Başkan Zafer Üskül, komisyonun üzerine düşen görevi yaptığını, bundan sonrasının yargının işi olduğunu söyledi.
3
Evet İşkenceyle Öldürülmüş
Raporla ilgili gazetecilerin sorularını cevaplayan Zafer Üskül, 'Raporumuzun ana vurgusu şudur; alt komisyonumuz Engin Çeber'in hapishaneye teslim edildiği andan itibaren, hem jandarma, hem de infaz koruma memurları tarafından kötü muameleye uğradığı kanaatine varmıştır. Raporu da komisyon kabul etti' diye konuştu.
4
Evet İşkenceyle Öldürülmüş
Raporu ilgililere göndereceklerini dile getiren Zafer Üskül, sürecin devam ettiğini, savcılığın bir soruşturma açtığını ve bazı görevlilerin tutuklandığını söyledi. Üskül, yargı organının gerektiği gibi konuyu araştırarak, bir karar vermesini beklediklerini bildirdi.
5
Evet İşkenceyle Öldürülmüş
Bir gazetecinin, 'Meclis bir anlamda işkenceyi kabul etmiş mi oldu?' diye sorması üzerine Zafer Üskül, 'Kötü muamele... İşkence yapıldığını kanıtlama olanağımız yok. Alt komisyonumuzun böyle bir olanağı yok. Alt komisyonumuz, görüntüleri inceledi, ifadeler aldı, ilgili kişileri dinledi ve bir kanaate ulaştı. Bu kanaate ulaşılmış olması elbette çok önemlidir. Bundan sonrası artık yargı organına kalmıştır' şeklinde konuştu.
6
Evet İşkenceyle Öldürülmüş
Ceber'in işkence sonucu öldüğüne dair iddaları gündeme geldiğinde içişleri Bakanlığı, Engin Çeber'in ölümünde polisin sorumluluğu bulunup bulunmadığıyla ilgili soruşturma başlatmıştı. İki polis müfettişinin yürüttüğü incelemede, polisin Çeber'e şiddet uyguladığına dair bulguya rastlanmadığı sonucuna varılmıştı.
7
Evet İşkenceyle Öldürülmüş
29 yaşındaki Engin Ceber Yürüyüş dergisi dağıtırken tutuklanıp göz altına alınmıştı.
YORUMLAR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Diğer Galeriler