Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

En ünlü 'Hacker'lar

09.05.2011 13:23
En ünlü 'Hacker'lar

Bu adamlar ortalığı karıştırıyor; bilgisayarlarına verdikleri komutlarla, sanal âlemi birilerine dar ediyor. Çok zeki olan bu erkekler, zekalarını biraz zararlı işler için harcıyor. Dünyanın en ünlü hacker'larını daha yakından tanımaya ne dersiniz?

En ünlü 'Hacker'lar

LOYD BLANKENSHIP : Adı, 1980'li yıllardan itibaren çeşitli hacker gruplarının içinde geçen Loyd Blankenship, 1986 yılında yakalanmasının ardından, kendi ‘Hacker Manifesto'sunu yazdı.

En ünlü 'Hacker'lar

Bu manifestoda, hacker'ların suçlu değil, meraklı insanlar olduklarının altını çizen Blankenship; 1995 yılında çekilen ‘Hackers' adlı filme de ilham kaynağı oldu.

En ünlü 'Hacker'lar

JOHATHAN JAMES: Hacker'lığa ilk kez 16 yaşında başlayan Jonathan James, ABD Savunma Bakanlığı server'larını hack'lediğinde, işin ciddiyetinde değildi ve buna bir oyun gözüyle bakıyordu.

En ünlü 'Hacker'lar

Ancak yaptığı şey; bakanlığın, nükleer, kimyasal ve özel silahlarına ait bilgilerinin açığa çıkmasına neden oldu. Bu yüzden, bir süre hapiste kaldı.

En ünlü 'Hacker'lar

ADRIAN LAMO : Kütüphanelerin ve cafe'lerin internet bağlantısını kullanarak hacker'lık yaptığı için ‘evsiz hacker' olarak da tanınan Lamo; Bank of America, Citigroup, The New York Times gibi markaların İnternet sitelerini hack'ledi.

En ünlü 'Hacker'lar

Özellikle The New York Times'a büyük zarar veren Lamo, iki yıl hapiste kaldı. Şu an ise serbest çalışıyor.

En ünlü 'Hacker'lar

KEVIN MITNICK : Amerikan tarihinin en azılı hacker'ı olarak görülen Kevin Mitnick, Los Angeles Otobüs İşletmeciliği'nden tutun da; Apple'a kadar pek çok kuruluşun ağlarına gizlice sızmaya çalıştı.

En ünlü 'Hacker'lar

Suçlarının karşılığında hapse gönderilen Mitnick, daha sonra beş yıl boyunca, kamu hizmetinde çalıştı. Şu an bir güvenlik şirketinde çalışıyor.

En ünlü 'Hacker'lar

KEVIN POULSEN : Kevin Poulsen, önce Los Angeles KIIS-FM'in telefon hatlarına dadandı. Radyo kanalını arayan 102. kişiye verilecek Porsche'yi kapmak için, hile yaptı.

En ünlü 'Hacker'lar

Hatları kendi kontrolüne alarak otomobili kaptı. Sonra da, Sarı Sayfalar'da yer alan telefon numaralarıyla ilgili hileler yaptı. Suçları ortaya çıkınca, hapsi boyladı.

En ünlü 'Hacker'lar

MICHAEL CALCE : Henüz 15 yaşındayken; aralarında eBay, Amazon, Yahoo'nun da bulunduğu 52 siteyi hack'leyen Galce, sohbet odalarında suçlarını böbürlenerek başkalarına anlatınca, yakalandı.

En ünlü 'Hacker'lar

Birkaç ay hapiste kaldıktan sonra, topluma hizmet görevi karşılığında serbest bırakıldı; reşit olana kadar da, evinde İnternet kullanımı sınırlandırıldı.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 16 Temmuz 2020 Perşembe 04:06:29