EN İLGİNÇ AFRİKA GELENEKLERİ

29 Kasım 2017 Çarşamba
Dünyanın en büyük ikinci kıtası olan Afrika, coğrafi ve kültürel çeşitliliği bünyesinde barındırıyor. Hafızalarda tuhaf dansları ve gelenekleriyle yer etmiş olan bölgede hala ilginç adetler sürdürülmeye devam ediyor...
1
Lobobo
En İlginç Afrika Gelenekleri
Güney Afrika'nın çoğu yerinde erkek, kız tarafına lobobo denilen başlık parası veriyor. Lobobonun iki aileyi yakınlaştırıp karşılıklı sevgi ve saygı oluşturduğuna inanılıyor.
2
Tükürerek selamlaşmak
En İlginç Afrika Gelenekleri
Kenya ve Kuzey Tanzanya bölgelerine yaşayan Masailer, selamlaşırken birbirlerine tükürmeyi tercih ediyor. El sıkışacakları zaman eline tüküren Masailer yeni doğan bebeklerin de yüzüne tükürüyor. Masai erkekleri böylece kötü ruhların bebeklerden uzaklaşacağına inanıyor. Türklerdeki nazar anlayışına benzeyen bu gelenek sürdürülmeye devam ediyor.
3
Famadihana
En İlginç Afrika Gelenekleri
Madagaskarlılar, her 5 ya da 7 yılda bir ölen yakınlarının mezarına giderek ölüleri mezarlarından çıkarıyorlar. Bu işlemi müzikler eşliğinde gerçekleştiren Malagasy halkı, dans etmeyi de ihmal etmiyor. Famadihana adı verilen enteresan gelenek, bu halkın aile bireylerine duyduğu sevgi ve saygının bir göstergesi olarak kabul ediliyor.
4
Ahşap disk
En İlginç Afrika Gelenekleri
Güney Afrika'da çoğunlukla Mursi, Surma ve Sara kabilelerinde uygulanan dudağa ahşap disk yerleştirme, daha çok 15-16 yaşına gelen kızlarda görülüyor. Anneleri tarafından dudakları kesilen kızlar anlamı pek bilinmeyen ahşap disklerle ağızlarını büyütüyor. Kimileri güzellik amacıyla taktığını söylerken kimileri "Başlık parası fazla olan kadının dudağındaki disk büyük olur" diyor. Ahşap disklerin ayrıca köle ticaretini engellemek amacıyla uygulandığı düşünülüyor.
5
Erkekliğe adım dayakla başlıyor
En İlginç Afrika Gelenekleri
Etiyopya'nın Hamar kabilesinde ise bir erkeğin, erkekliğini göstermesi için dayak yemesi gerekiyor. Herkese açık bir meydanda önce dans ettirilen genç erkek, ardından kız arkadaşları ve ailenin büyükleri tarafından sopayla dövülüyor. Vücudunda yaralar oluşana dek uygulanan gelenek, kızların arkadaşlarına olan bağlılığını simgeliyor. Sopa işleminin ardından öküz ya da boğa üzerine çıkarılan genç, düşmeden ileri geri 3 tur attırılarak erkekliğini ispatlamış sayılıyor.
6
Tebeşirle yüz boyama
En İlginç Afrika Gelenekleri
Güney Sudan ve Güneybatı Etiyopya'da yaşayan Surma kabilesinde erkekler, evlilik çağına girdiklerini göstermek için vücutlarını tebeşir marifetiyle yerel çizgilerle bezeyip, kabilenin diğer erkekleriyle dövüşüyor. Uygun bir eş bulmak için mücadele eden erkekler yalnızca sopa kullanıyor. Sıkça yaralanmalara sebep olan kavgalar bazen ölümle de sonuçlanabiliyor.
7
Şişmanlık zenginlik göstergesi
En İlginç Afrika Gelenekleri
Moritanya'nın yerlilerinde zenginlik olgusu şişmanlıkla özdeşleştiriliyor.Bu sebeple anneler 5-15 yaşındaki kızlarını şişmanlatmak için özel bir çaba harcıyor. Kadın ne kadar şişman olursa babası ya da eşinin o kadar zengin olduğu anlaşılıyor.
8
Antogo
En İlginç Afrika Gelenekleri
Afrika'nın Bandiagara bölgesinde aşırı sıcaklığın göllerdeki suları çekmesiyle festival dönemi başlamış oluyor. Balıkları yakalamak içindüzenlenen festivale kadar gölde balık avlamak yasaklanıyor. Silah sesi ile başlayan balık yarışı, çok sayıda insan katıldığı için 15 dakikada bitiyor.
YORUMLAR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Diğer Galeriler