ELUANA ÖLDÜ!

6 Şubat 2009 Cuma
1
Eluana Öldü!
İTALYA'DA ötenazi hakkı için verilen mücadelenin simgesi haline gelen ve ülkede siyasi krize neden olan Eluana Englaro dün öldü.
2
Eluana Öldü!
17 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonrasında komaya giren ve makineye bağlı yaşatılan 37 yaşındaki Eluana Englaro'nun ailesi, kızlarının yaşamına son verilmesi için uzun süredir mücadele ediyordu
3
Eluana Öldü!
Sonunda Udine'deki La Quiete Kliniği, Eluana'nın suni beslenmesine son vererek ölümünü sağlamayı kabul etti. Kliniğe yatırılan Eluana'nın 4 gün önce beslenmesi durduruldu.
4
Eluana Öldü!
Bu işlemle birlikte İtalya'da büyük bir siyasi kriz başladı. Hükümet Eluana'nın ölümünü önlemek için bir kararname hazırladı ancak cumhurbaşkanı veto etti. Bunun üzerine Başbakan Berlusconi başkanlığındaki hükümet koma halindeki hastaların suni beslenmesine son verilmesini yasaklayacak bir yasa tasarısını jet hızıyla parlamentoya sevk etti. Ancak yasa dün parlamentoda görüşülürken Sağlık Bakanı Maurizio Sacconi, Eluana'-nın saat 21.20'de öldüğünü açıkladı.
5
Eluana Öldü!
Öte yandan Udine'de başlatılan işlemi cinayet olarak niteleyen Vatikan ve Katolik kuruluşların ise hükümetin çıkaracağı bir kararnameyle Eluana'nın suni beslenmesine son verilmesini engellenmesini bekliyorlardı.
6
Eluana Öldü!
Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'nun bugün Başbakan Silvio Berlusconi'ye bir mektup göndererek, yargıdan da onay almış bir işlemin kararnameyle engellenmesine sıcak bakmadığını ifade ettiği öğrenildi.
7
Eluana Öldü!
8
Eluana Öldü!
9
Eluana Öldü!
10
Eluana Öldü!
11
Eluana Öldü!
12
Eluana Öldü!
13
Eluana Öldü!
YORUMLAR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.