Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Dünyayı Bekleyen 10 Tehlike

Dünya Ekonomik Forumu'nun 700 uzmana danışarak hazırladığı 2014 Küresel Risk Raporu yayımlandı.

18.01.2014 19:59

Dünyayı Bekleyen 10 Tehlike

Dünya Ekonomik Forumu 700 uzmana danışarak hazırladığı 2014 Küresel Risk Raporu'na göre dünyayı bu yıl tehdit edebilecek 10 büyük riski açıkladı.


Dünyayı Bekleyen 10 Tehlike

1. Mali krizler: Listenin birinci sırasında dünya için kilit önem taşıyan ekonomilerde meydana gelebilecek mali krizler yer aldı. Büyük bir ekonomide gerçekleşecek bir mali krizin diğer ülkelere yayılabileceği uyarısında bulundu.


Dünyayı Bekleyen 10 Tehlike

2. Yüksek işsizlik: Dünyayı tehdit eden risklerin ikinci sırasında yüksek işsizlik geliyor. Gelişen piyasalarda genç işsizliğin yüzde 50'lere ulaştığına vurgu yaptı.


Dünyayı Bekleyen 10 Tehlike

3. Su krizi: Kısıtlı su kaynaklarının yanlış kullanılması ve bu kaynaklar için süren rekabet, olası bir su krizi riskini artırıyor.


Dünyayı Bekleyen 10 Tehlike

4. Yüksek gelir adaletsizliği: Toplumsal risklerle yakından bağdaştırılan gelir adaletsizliği konusunun en çok endişe yaratan konulardan biri olduğuna dikkat çekti.


Dünyayı Bekleyen 10 Tehlike

5. İklim değişikliğine uyum: Hükümetler ve şirketler sera gazı salınımını azaltarak iklim değişikliğini yavaşlatmaya çalışsa da, asıl sorunun iklim değişikliğine uyum sağlamak olduğu belirtildi. Gelişmiş ülkeler bu değişikliğe ayak uydururken, gelişen ekonomilerin sıkıntı çektiği ifade edildi.


Dünyayı Bekleyen 10 Tehlike

6. Kasırgaların artması: Küresel risk raporunda, gittikçe sıklaşan sel ve kasırga gibi felaketlerin gıda kaynakları ve toplumsal güven üzerinde tehdit oluşturduğunu belirtti.


Dünyayı Bekleyen 10 Tehlike

7.Küresel yönetim başarısızlığı: Raporda, küresel çaptaki kurum ve sözleşmelerin güçsüz kalarak ulusal siyasi çıkarlarla çatışmasının, küresel riskleri çözmek için ortak irade sergilenmesini zorlaştırdığına dikkat çekti.


Dünyayı Bekleyen 10 Tehlike

8. Gıda krizi: Dünyadaki en büyük toplumsal risklerden biri olan gıda riskinin iklim değişikliğiyle birlikte daha da ciddi hale geleceğini belirtti.


Dünyayı Bekleyen 10 Tehlike

9. Finansal kurumların çökmesi: Raporda, küresel bankaların varlık kalitelerine dair endişelerin sürmesinin, Lehman Brothers'ın çöküşüne benzer bir riskin devam etmesine neden olduğunu kaydetti.


Dünyayı Bekleyen 10 Tehlike

10. Siyasi ve toplumsal istikrarsızlık: Listenin 10'uncu sırasında devlet sistemleri nedeniyle kritik konumda olan ülkelerin vatandaşlarının gözünde ciddi bir güven erozyonuna uğrayabileceği belirtildi. Bunun devletlerin çökmesine, iç çatışmalara ve savaşa yol açabileceğini ifade etti.

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 03 Nisan 2020 Cuma 10:22:52