Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Dünyanın En Zehirli Bitkileri

05.10.2014 15:46
Dünyanın En Zehirli Bitkileri

Dünya üzerindeki bitki popülasyonu çok fazladır. Bu bitkiler arasında inanılmaz zehirli olanlar da vardır. Yapılan araştırmalar, bu göz alıcı şekilleri olan bitkilerin tuzağına en çok çocukların düştüğünü ortaya koymuştur. Bu bitkiler ölümcül olabilmektedir. İşte dünyanın en zehirli bitkileri...

Dünyanın En Zehirli Bitkileri

Hintyağı bitkisi; Bu bitki dekorasyonda sıklıkla kullanılır. Özellikle Hindistan, Akdeniz bölgesinde yetiştirilir. Bitkinin tohumlarında Risin isimli bir toksin vardır. Bu toksin yetişkin bir insanı 2 gün içinde rahatlıkla öldürür. Zehir, ağızda ve boğazda yanma, karın ağrısı ve ishal ile başlar.Zehirlenme başlayınca durdurulamaz.

Dünyanın En Zehirli Bitkileri

Güzel avrat otu; İt üzümü olarak da bilinir. Avrupa, Afrika ve batı Asya'da yetişir. Meyvelerinin görüntüsü ve tadının güzel olması nedeni ile daha çok çocukların dikkatini çeker. Zehirlen sonucu, ses kaybı, titreme, baş ağrısı ve halüsinasyonlara neden olur. Bitkinin yaprakları daha zehirlidir.

Dünyanın En Zehirli Bitkileri

Abrus bitkisi; Aslında ağaçların çevresinde yaşayan bir sarmaşık türüdür. Her yerde çok rahat yetişir. Bitkinin meyvelerinde bulunan zehir, tüm zehirlerden 50 kat daha güçlüdür. Tohumları boncuk olarak kullanmak isteyen ve dokunduğunda zehiri alıp ölen çok insan vardır.

Dünyanın En Zehirli Bitkileri

Kurtboğan bitkisi; Kurtboğan bitkisi, dağlık bölgelerde yetişir. Avlanma amaçlı eski zamanlarda okların ucuna sürülen bir zehiri vardır. Tüketildiği anda yaklaşık 2-6 saat aralığında öldürür. 20 ml kadarı yetişkin bir insanı öldürmektedir.

Dünyanın En Zehirli Bitkileri

Su baldıranı; Su baldıranı ülkemizde sıkla gördüğümüz bir bitkidir. Ilıman yerleri sever. Nöbetlere neden olur özellikle kök kısımlarında zehir fazladır. Ölüm, solunum durması ile oluşur. Yaklaşık zehire maruz kalındıktan 1-2 saat içinde etkisini gösterir.

Dünyanın En Zehirli Bitkileri

Katil Gözlü Bitki; Doğu ve Kuzey Amerika'da yetişen bu bitkinin adı, 1 cm çapındaki beyaz meyvesinin üzerindeki siyah lekenin adeta bir gözü andırmasından gelmektedir. Bu bitkinin tümü insan için zehirli olmakla birlikte en zehirli kısmı toksinlerin en yoğun olduğu meyvesidir.

Dünyanın En Zehirli Bitkileri

Karabüken; Yeşil portakala benzeyen meyvelerinde bulunan küçük tohumları zehirli alkaloitler olan striknin ve brusin içerdiği için oldukça zehirlidir. Bu toksinlerden 30 mg almak bile omurgadaki sinirleri stimüle edip kasılmalara yol açarak bir insan için ölümcül olabilmektedir.

Dünyanın En Zehirli Bitkileri

Porsuk; Ana vatanı Avrupa, Kuzey Afrika ve Güneybatı Asya olan porsuğun tohumları yumuşak, kırmızı ve üzümsü bir kabukla kaplıdır. Yaklaşık 50 gram dozda insan için ölümcül olup semptomları arasında nefes darlığı, titreme, kasılma ve son olarak kalp durması görülmektedir.

Dünyanın En Zehirli Bitkileri

Melek Boruları; Anavatanı, Güney Amerikanın Tropikal Bölgeleri olup genel olarak tüm dünyada bulunmaktadır. Bitkinin tüm kısımları toksinler içermektedir. Bazı yerlerde bu bitkinin çayı yapılmaktadır. Bu yüzden bir çok kullanıcı aşırı dozdan dolayı hayatını kaybetmiştir.

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 10 Nisan 2020 Cuma 09:19:27