Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

22.05.2011 13:51
Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Savaş ve kaosun eksik olmadığı ülkeler...

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Fildişi Sahilleri Fildişi Sahilleri, 2011'de çok kötü günler geçirebilir. En kötü senaryoda Laurent Gbagbo iktidarda kalacak ve iki tarafın destekçileri arasındaki silahlı çatışmalar bir iç savaşa dönecek. En iyi senaryoda ise Gbagbo, uluslararası kamuoyunun baskılarına teslim olarak geri çekilecek. Ancak bu noktadan sonra işlerin nasıl düzeleceği belli değil. Uluslararası kamuoyu şimdiden baskısını artırdı.

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Fildişi Sahilleri Fildişi Sahilleri'nin 2011'de daha kötüye gitmesi muhtemel. Gbagbo ve rakibi Alassane Ouattara'nın destekçileri çok ağır silahlanmış durumda ve uzun vadeli savaşa hazır görünüyor.

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Kolombiya Eğer bu silahlı gruplar kontrol arlına alınmazsa, Kolombiya uyuşturucu ticaretine ve uyuşturucu parasıyla beslenen militan örgütlere karşı yıllardır sürdürdüğü mücadelede geri adım atmak zorunda kalabilir. Böyle bir senaryonun sonucunda FARC tüm gücüyle geri dönecek ve en çok zarar gören siviller olacaktır.

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Zimbabwe 2011'de gözünüzü Zimbabwe'den ayırmayın. Devlet Başkanı Robert Mugabe ve muhalefet lideri Başbakan Morgan Tsvangirai'nin oluşturduğu “birlik” hükümeti gün geçtikçe bu sıfatı daha az hak edecek. Önümüzdeki yılın en kritik noktası da seçimler olacak. İki lider de seçim istiyor, ancak Zimbabwelilerin neye oy vermesi gerektiği konusunda anlaşamıyor.

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Zimbabwe Bu yıl sonbaharda Mugabe birlik hükümetinin 2011'de sona ermesini istediğini ve önümüzdeki yılın ortalarında genel seçimler yapılmasını istediğini söyledi. Tsvangirai ise 2011 seçimlerinde yeni bir anayasa kabul edilmesini istiyor. Bu seçim tartışması ikili arasındaki ateşkesi bitme noktasına taşıdı. Bölgesel ve uluslararası arabulucular bir uzlaşma sağlamaz ve Mugabe'ye kurallara uyması yönünde baskı uygulamazsa, seçim döneminde şiddet olayları yaşanması muhtemel.

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Irak İntihar bombalarıyla günde 20-25 Iraklının öldüğü 2007 yılından bu yana çok ilerleme kaydetti. Ancak hala düze çıkabilmiş de değil. Son dönemde ülkedeki en büyük tehdit militanlar değil, siyaset. Dokuz aydan sonra kurulan yeni hükümet zayıf ve kurumsal açıdan eksik. Sadece Kasım'da yaklaşık 300 Iraklı mezhep çatışmalarında hayatını kaybetti.

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Irak Irak'ın komşuları, özellikle İran ülkedeki siyasi karmaşadan faydalanmak isteyebilir. Dahası ABD'li askerlerin çekilmesiyle güvenlik ağının ortadan kalkması da ülkeyi çatışmaya sürükleyebilir. Ancak bu gidişat kaçınılmaz değil. Hatta Irak'ın sorunlu sistemini yürütmeye devam etmesi ve vatandaşlarına yeterince güvenlik sağlaması da kuvvetle muhtemel

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Venezuella Önümüzdeki 12 ay boyunca, Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'in 21'inci yüzyıl sosyalizmini aşırılara çekmesi söz konusu. Eylül ayında parlamentodaki çoğunluğunu kaybeden Chavez, o günden beri hükümeti etkisiz kılmak için elinden geleni yapıyor.

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Venezuella Ancak bu esnada ülkedeki ekonomik, sosyal ve güvenlikle alakalı sorunlar zirveye çıkmış durumda. Özellikle şehirlerde şiddet olayları patladı, 28 milyonluk ülkede sadece 2009 yılında 19 bin cinayet işlendi. Son yıllarda ülke önemli bir uyuşturucu kaçakçılığı koridoruna dönüştü. Devlet güvenlik güçlerinin bile suç faaliyetlerinde pay sahibi olduğu söyleniyor. Bu arada Chavez de tansiyonu düşürmekten çok yükseltmeyi yeğliyor.

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Sudan Sudan'ın 2011'de neler yaşayacağı yılın başlarında, 9 Ocak'ta yapılacak referandumda belli olacak ve muhtemelen güney bağımsızlığını ilan edecek. Ülkede 20 yıl süren savaş 2005'te Kapsamlı Barış Anlaşması'nın imzalanmasıyla sona erdi. Ancak anlaşmanın son dönemlerine girmesiyle bu kırılgan barış da büyük bir sınavdan geçecek

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Sudan Eğer işler iyi giderse Ocak'taki referandum sakin geçecek, ve Hartum hükümeti sonuçlara saygı gösterecek. Bu da referandum sonrası süreçteki ayarlamaların başarıyla sonlandırılması için uygun bir zemin oluşturacak. Ancak oylama başarısız olursa, kuzey-güney çatışmasının yeniden doğuşunu ve Darfur'daki şiddetin yeniden alevlenmesini izleyebiliriz. Son olarak birçokları tarafından başarısız olmasına şimdiden kesin gözüyle bakılan Güney Sudan'ın kurulması meselesi var.

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Meksika Özellikle 2010'da Calderón narko-savaşı yürütme biçimi dolayısıyla çok eleştirildi. Birçokları için hayat bu baskı rejiminin başlamasından sonra daha bile kötüye gitti. Dört yılda ölen Meksikalıların sayısı, Afganistan'da tüm savaş boyunca ölen ABD'lilerin sayısının 20 katı. Basın üzerinde de kendini sansürleme baskısı artıyor. “Kazanmak” Meksika ordusu ve polisi için çok zor bir kelime. Suçluların mahkeme önüne çıkarılması için yargı sisteminin de güçlendirilmesi gerekiyor.

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Guatemala Meksika'nın uyuşturucu savaşı Latin Amerika'nın geneline şok dalgaları gönderiyor. Meksika devletinin baskısı altında daha sığınacak limanlar arayan birçok kartel bu limanı Guatemala'da buluyor. Guatemala devleti zayıf, kurumlar kırılgan.

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Guatemala En kötü senaryoda, 2011'de Guatemala bu kartellerin arasındaki “çöplük savaşı”na sahne olacak. Şimdiye kadar Guatemala'nın uyuşturucuyla savaşındaki en büyük müttefiki ICIG'nin yetki süresi 2011'de sona ediyor. Birimin en parlak savcısı da siyasetçilerin, çalışmalarına engel olduğunu söyleyerek yakın zamanda istifa etti. Ağustos'ta ise devlet başkanlığı seçimleri yapılacak.

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Haiti 2010 yılındaHaiti doğal afetler yüzünden zor günler geçirdi, ancak 2011'de asıl sorun kaynağı siyaset olacak. Batı Yarımküre'nin en fakir ülkesinde 28 Kasım'da yapılan başkanlık seçimlerinin sonuçları Ocak'ta yapılacak ikinci tura kadar belli olmayacak, ancak şimdiden bazı adayların ikinci tura girmesinin engellendiğiyle ilgili protestolar başladı. Şimdiye kadar sokaklarda en az 10–15 civarında kişi hayatını kaybetti.

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Haiti Haiti zaten sosyal açıdan yıkımın eşiğine gelmişti. Bugün başken Port-au-Prince'te 1 milyondan fazla Haitili evsiz kalmış durumda. Depremin binalarını yerle bir ettiği hükümetin hizmet ya da güvenlik sağlama şansı yok. Uluslararası yardım grupları ve BM barış gücü de boşlukları sadece sınırlı bir zaman için doldurabilir. Dahası verilen sözlere karşın uluslararası yardımlar da gelmekte gecikiyor. Bu durum önümüzdeki yıl yeni hükümet nihayet göreve gelirse büyük sıkıntı yaratacak.

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Tacikistan Yoksulluğun kol gezdiği, açgözlü liderlerin yönettiği Tacikistan, gerillaların son gözde mekanlarından biri olabilir. Yıllarca Taliban'ın safında çalışan eski Sovyet ülkesi Müslüman devletlerden gelen Orta Asyalı militanlar, artık ülkelerine dönmek yerine bölgenin yolsuzluğa batmış liderleriyle uzlaşmayı seçebilir. 1992'den bu yana eski Sovyet dönemi diktatörlerden Emomali Rahmon'un yönetiminde olan ülke, yolsuzluk batağından çıkamıyor.

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Pakistan Pakistan, çökme noktasına gelmediği bir yıl geçirmedi desek yanlış olmaz. 2011'in de geçmiş yıllardan farklı olması beklenmiyor. İnsani yardıma ihtiyaç duyan 10 milyon insanın bulunduğu ülkede, militan örgütlerin tehditleri devam ederken, hükümet siyasi istikrarsızlığa son veremiyor. 2010, Afganistan savaşı başladığından beri en fazla terör saldırısının yaşandığı yıl oldu.

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Pakistan 2011'de şiddet olaylarının tekrar artması bekleniyor. İnsani yardım programında ve ulusal güvenlik politikasında sivil iradenin sağlanması ülke adına bir umut olabilir.

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Somali Destekli hükümet, bugüne kadar Afrika barış gücü askerlerinin desteğiyle İslamcı militanların saldırılarına karşı koyabildi. Geçici hükümet çökme sinyalleri verirken, başkent Mogadişu daimi olarak militanların kuşatması altında.

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Lübnan Birkaç ay içinde, 2005'te dönemin Başbakanı olan Refik Hariri'ye düzenlenen suikastı soruşturan uluslararası mahkemenin Hizbullah'a yönelik suçlamalarda bulunması bekleniyor. Lübnan'da siyasi güç halinde olan Hizbullah'ın eski başbakanın suikastından sorumlu tutulması, 2008'de hükümet ile yaptıkları güç paylaşımı anlaşmasına büyük zarar verebilir.

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Lübnan Böyle bir durumda suikastlar, mezhepler arası gerginlik veya Hizbullah'ın ülkede daha fazla politik ve askeri kontrol yaratma çabaları görülebilir. Dahası, 2006'da yaşanan İkinci Lübnan Savaşı'nın ardından, İsrail ve Hizbullah arasındaki gerginlik de giderek artıyor. Ülkede artan gerilimi kontrol altına alacak bir faktör bulunmazken, Hizbullah'ın silahlanmaya devam etmesi ve İsrail'e yönelik tehditler, bugüne kadar oluşturulan düzeni yıkabilir.

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Nijerya 2010 Nijerya için oldukça zor geçti. Ülkenin lideri hastalığı yüzünden ülkeyi terk etti, ardından hayatını kaybetti. Yüzlerce insan mezhep çatışmalarında katledildi. Petrol yataklarıyla öne çıkan Nijer Deltası'nda gerillalar kol geziyor. Bombalama ve adam kaçırma olaylarının sonu gelmiyor.

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Nijerya Reform vaatlerine rağmen, Afrika'nın en kalabalık ükesinde 2011'de yapılacak seçimlerin adil bir ortamda geçmesi beklenmiyor. Tersine, seçimlerin ardından, sonuçlardan memnun olmayan gruplar arasında gerginlik yaşanması bekleniyor. Seçimlerin ardından kim başkan olursa olsun, Nijer Deltası'ndaki petrol tesisleri ve hükümet binalarına saldıracağını ilan eden gerilla gruplar büyük bir sorun oluşturmaya devam edecek.

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Gine Aralık ayında seçimlerle göreve gelen ilk başkanı Alpha Conde'nin yönetimi altına giren Batı Afrika ülkesi Gine, 2011'e ümitle girecek. On yıllarca diktatörlerin egemenliği altında kalan ülke, 2009'un ardından bu geleneği yıksa da, yeni lider kadrosu çok büyük değişiler vaat etmiyor. Aralık 2008'de devlet başkanının ölmesinin ardından, bazı bölgelerdeki militan gruplar kendilerini ülkenin yeni liderleri ilan etti.

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Gine Eylül 2009'da, Camara'nın askerleri 150 barış göstericisini katledince, kriz ortamı geri geldi. Uluslararası baskı, cunta yönetiminin baskın olduğu ülkede seçimlerin yapılmasını isterken, Camara cunta tarafından vuruldu; yardımcısı, geçici sivil hükümetin başına geçerek Conde'nin seçildiği seçimleri düzenledi. Ancak bugün ülkenin madenleri ve diğer sanayileri üzerinde nüfuza sahip olan askeri güçler, kargaşa ortamında fazlasıyla güç kazandı.

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Demokratik Kongo Cumhuriyeti 1998-2003 yılları arasında yaşanan ve 4.5 milyon insanın ölümüyle sonuçlanan İkinci Kongo Savaşı'nın ardından, ülkedeki kaos ortamı son bulmadı. Ülkenin doğusundaki Kivu eyaletlerinde, ordu ile gerilla güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor. Tecavüz ve şiddet olayların dinmediği ülkede dünyanın en büyük BM barış gücü bulunuyor. Buna rağmen BM kamplarının yakınındaki yerlerde bile güvenlik sağlanamıyor.

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Kongo halkı ve bölgesel hükümetler mevcut taktiklerin yerine yenilerini denemediği sürece, Kongo'nun sorunları sona ermeyecek. Yürütülmesi gereken ideal plan çerçevesinde, Kuzey ve Güney Kivu eyaletlerine daha iyi eğitimli askerler konuşlandırılması ve sivil halkın güvenliğini sağlayarak operasyonlar düzenlenmesi yer alabilir. En kötü senaryo ise, ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin sonu gelmeyen savaşa devam etmesi ve sivillerin en korkunç bedeli ödemesi var

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Dünyanın En Tehlikeli 20 Ülkesi 20-Lübnan

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Dünyanın En Tehlikeli 20 Ülkesi 18-Meksika

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Dünyanın En Tehlikeli 20 Ülkesi 17-Hindistan

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Dünyanın En Tehlikeli 20 Ülkesi 16-Zimbabwe

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Dünyanın En Tehlikeli 20 Ülkesi 15-Nijerya

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Dünyanın En Tehlikeli 20 Ülkesi 14-Burundi

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Dünyanın En Tehlikeli 20 Ülkesi 13-Pakistan

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Dünyanın En Tehlikeli 20 Ülkesi 12-Liberya

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Dünyanın En Tehlikeli 20 Ülkesi 11-Kongo

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Dünyanın En Tehlikeli 20 Ülkesi 10-Eritre

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Dünyanın En Tehlikeli 20 Ülkesi 8-Kolombiya

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Dünyanın En Tehlikeli 20 Ülkesi 6-Sudan

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Dünyanın En Tehlikeli 20 Ülkesi 5-Jamaika

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Dünyanın En Tehlikeli 20 Ülkesi 4-Güney Afrika

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Dünyanın En Tehlikeli 20 Ülkesi 4-Güney Afrika

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Dünyanın En Tehlikeli 20 Ülkesi 3-Çeçenistan

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Dünyanın En Tehlikeli 20 Ülkesi 3-Çeçenistan

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Dünyanın En Tehlikeli 20 Ülkesi 2-Afganistan

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Dünyanın En Tehlikeli 20 Ülkesi 1-Irak

Dünyanın En Tehlikeli Ülkeleri

Dünyanın En Tehlikeli 20 Ülkesi 1-Irak-Hindistan'ın Mumbai kentinde özellikle turistik tesisleri hedef alan terör saldırılarının ardından İngiliz Dışişleri Bakanlığı vatandaşlarının güvenliğini sağlamak amacıyla gidilmemesi gereken 20 en tehlikeyi ülkeyi açıkladı.

Paylaş
Google'da Takip Et Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş! Instagram Sayfası
Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29 Mart 2020 Pazar 03:16:54