Dünyanın En Sevilen Ayakkabısı Oldu

15.12.2008 19:24

1

Dünyanın En Sevilen Ayakkabısı Oldu

Bush'a ayakkabısını atan Iraklı gazeteci dünyada kahraman oldu... Facebook'ta adına gruplar kuruldu, binlerce web sitesinde ayakkabının fırlatma görüntüsü yayınlandı. Iraklı gazeteciler meslektaşlarının serbest kalması için kampanya başlattı.

2

Dünyanın En Sevilen Ayakkabısı Oldu

ABD Başkanı George W. Bush'a ayakkabısını fırlatan Iraklı gazeteci Muntasar El Zeydi, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin koruma görevlilerince, sorguya çekilmek amacıyla gözaltına alındı. Iraklı bir yetkili, ismi gizli tutulmak koşuluyla basına yaptığı açıklamada, Zeydi'nin alkol ve uyuşturucu testinden geçirildikten sonra, Bush'a ayakkabısını fırlatması için kendisine para verilip verilmediğini ortaya çıkarmak amacıyla sorguya çekildiğini belirtti.

3

Dünyanın En Sevilen Ayakkabısı Oldu

Iraklı yetkililer, Başbakan Nuri El Maliki'nin makamında korumaları tarafından sorgulanan gazetecinin 20'li yaşlarda olduğunu, ayakkabılarının kanıt teşkil ettiğini söyledi. El Bağdadi televizyonu, dün ABD Başkanı George Bush'a ayakkabılarını fırlatan muhabirleri Muntasar El Zeydi'nin serbest bırakılması için dayanışma çağrısında bulundu.

4

Dünyanın En Sevilen Ayakkabısı Oldu

El Bağdadiye televizyonundan dün gece yapılan açıklamada, Irak hükümetinden El Zeydi'nin serbest bırakılması istendi. Açıklamada, dünyanın her yerindeki gazetecilere, El Zeydi'nin serbest bırakılması için dayanışmalarını göstermeleri çağrısı yapıldı. Bu arada Zaidi'nin geçen yıl Şii militanlar tarafından kaçırıldığı, daha sonra da serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

5

Dünyanın En Sevilen Ayakkabısı Oldu

Zaidi'ni ayrıca Amerikan güçleriyle sorunlar yaşadığını ve haberlerini 'Zaidi işgal idilmiş Bağdat'tan bildiriyor' diye geçtiği ortaya çıktı. El Bağdadiye kanalı yöneticisi Fityan Muhammed, Associated Press ajansına verdiği demeçte, El Zeydi'nin neden böyle bir harekette bulunduğunu bilmediğini, olaydan bu yana kendisine ulaşamadığını, telefonunun kapalı olduğunu söyledi.

6

Dünyanın En Sevilen Ayakkabısı Oldu

KAHRAMAN OLDU Arkadaşlık sitesi Facebook'ta 12 saat içinde Zaidi için 40'ya yakın grup kuruldu. Irak, Mısır ve diğer Arap gazeteciler birlikleri ve insan hakları kuruluşları da Zaidi'nin bırakılması için seferber oldu.

7

Dünyanın En Sevilen Ayakkabısı Oldu

Çalıştığı televizyon kanalı muhabirlerine ulaşamadıklarını açıkladı, basın toplantısının yapıldığı salonda kan izleri görüldü. New York Tiımes gazetesi de ıraklı gazetecinin eylemi sonrasında Amerikan gizli servis yetkilileri ve ıraklı güçler tarafından öldüresiye dövüldüğünü ve çocuklar gibi ağladığını yazdı.

8

Dünyanın En Sevilen Ayakkabısı Oldu

İŞTE YORUMLAR: Irak Gazeteciler birliği Ahraarham da Zaidi'nin kurtarılması için seferber oldu. Arkadaşlık sitesi Facebook'ta 12 saat içinde 40'ya yakın Zaidi grubu kuruldu. El Bagdadia televizyonunun internet siteside ise şu yorumlar dikkat çekti:

9

Dünyanın En Sevilen Ayakkabısı Oldu

>Kardeşimizi bırakın. O bizim için bunu yaptı, >Allah senden razı olsun Zaidi >Onu çok kıskanıyorum yerinde olmak için neler vermezdim... >Sen bir kahramansın, Katil Bush'a gününü gösterdin >Irak işgaline en büyük ve en güzel tepkiyi sen verdin >Sen benim idolüm oldun. Tüm dünyada artık kahramansın >Bütün Batı basını seni yazıyor sen kahramansın

10

Dünyanın En Sevilen Ayakkabısı Oldu

Videoyu gördüğümlde güldüm, kahkahalar attım alkışlamaya başladım. O bir kaç saniyelik görüntü Irak'ın sembolü haline gelecek. Seni kurtarmak için bütün Iraklılar seferber olacağız, söz veriyoruz...Hakkımızı BM'de bile arayacağız Eğer o toplantıda olsaydım, senin ardından ben de ayakkabılarımı çıkartıp atardım

11
Dünyanın En Sevilen Ayakkabısı Oldu

Şii militanlarca kaçırılmış Bu arada, El Zeydi'nin meslektaşları, gazetecinin geçen yıl Şii militanlarca kaçırıldığını, çalıştığı televizyon kanalı El Bağdadi'nin olaya müdahalesinin ardından serbest bırakıldığını söyledi. El Bağdadi televizyonu da, ayakkabı fırlatma görüntülerinin yanı sıra El Zeydi'nin bırakılması çağrılarını defalarca yayınlıyor.

12
Dünyanın En Sevilen Ayakkabısı Oldu

Kahire'deki El Bağdadi televizyonunun yöneticisi Abdülhamid El Sayeh, muhabirlerinin serbest bırakılması için herkesi seferber ettiklerini, dünya çapında birçok kuruluşun da kendileriyle birlikte olduğunu söyledi.

13
Dünyanın En Sevilen Ayakkabısı Oldu

El Sayeh, bu olayın muhabirin bırakılması ya da aksine yargılanması konusunda Iraklılar ile Amerikalılar için bir test olduğunu ifade etti. El Bağdadi televizyonu, El Zeydi'nin bırakılması için dünya çapında gazetecilere dayanışma çağrısında bulunmuştu.

14
Dünyanın En Sevilen Ayakkabısı Oldu

Sadr yanlılarından destek gösterisi Bağdat'ın Şiilerin yoğun olduğu Sadr semtinde, bugün sokaklara çıkan binlerce Mukteda Sadr yanlısı, El Zeydi'nin serbest bırakılması çağrısında bulundu. Bush'u protesto eden ve Amerikan bayrakları yakan göstericiler, 'Bush Bush dinle bizi, kafanda iki pabuç izi' sloganı attı.

15
Dünyanın En Sevilen Ayakkabısı Oldu

'Bir savaş suçlusu için uygun bir uğurlama' Öte yandan El Zeydi'nin Bush'a ayakkabılarını fırlatması Arap medyasında da ilgiyle karşılandı. Londra'da yayımlanan El Kuds El Arap gazetesi editörü Abdülbari Etvan, internet sitesinde, olayı 'bir savaş suçlusu için uygun bir uğurlama' olarak nitelendirdi. İdam edilen devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in avukatı Halil El Duleymi ise, El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, El Zeydi için 'kahraman' ifadesini kullandı.

16
Dünyanın En Sevilen Ayakkabısı Oldu

Afgan gazeteciler arasında şaka konusu Öte yandan Irak'tan Afganistan'a geçen Bush'a yapılan ayakkabılı saldırı, Afgan gazeteciler arasında şaka konusu oldu. Bush'un Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile düzenleyeceği basın toplantısına katılmak üzere iki saat öncesinden Devlet Başkanlığı Sarayı'na gelen gazeteciler kendi aralarında pek çok ayakkabı şakası yaptılar.

17
Dünyanın En Sevilen Ayakkabısı Oldu

Birbirlerini çok iyi tanıyan bir grup gazetecinin bir televizyon muhabiri meslektaşlarını, Bush geldikten sonra ayakkabılarını çıkarması ve fırlatması için şaka yollu teşvik etmelerine karşın, basın toplantısı boyunca gazetecilerden ayakkabısını çıkaran olmadı. Bununla beraber Afgan yetkililerin basın toplantısı boyunca oldukça tedirgin olduğu ve Bush'a gerekli saygının gösterilmemesinden kaygı duydukları gözlendi.

YORUMLAR

    Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.