DÜNYANIN EN PAHALI 5 ELMASI

19 Eylül 2017 Salı
Son yıllarda insanların lüks takıya olan merakının başında gelen elmasların fiyatları baş döndürüyor. Rüyaları ve hayalleri süsleyen dünyanın en pahalı elmasların fiyatı ne kadar? İşte sizler için derlediğimiz en pahalı 5 elmas...
1
Kaşıkçı Elması (35 milyon dolar)
Dünyanın En Pahalı 5 Elması
Topkapı Müzesi'nde sergilenen Kaşıkçı Elması, etrafını saran 49 adet pırlanta sayesinde yıldızlarla çevrili dolunayı andırır. Kaşıkçı Elması'na değer biçilememesinin yanı sıra, Osmanlı Sarayı'na nasıl geldiği de net değildir. Elmas hakkında, 1699 yılında Eğrikapı çöplüğünde dolaşan bir kaşık ustası tarafından bulunup yok pahasına bir kuyumcuya verilmesinden, Napolyon'un annesinden satın alındığına dair birçok efsane dolaşmaktadır. Fakat ismiyle ilgili en mantıklı açıklama, elmasın isminin oval şeklinden kaynaklandığı düşüncesidir.
2
Graff Pembesi (46 Milyon Dolar)
Dünyanın En Pahalı 5 Elması
24.78 carat ağırlığındaki bu nadir pembe elmas 2010 yılındaki bir açık arttırmada 46 milyon dolara satılmış. Mücevherin şu anki sahibi ise Laurence Graff.
3
Moussaieff Kırmızısı (20 Milyon dolar)
Dünyanın En Pahalı 5 Elması
İsrailli mücevher tasarımcısı Mousseif'in adıyla anılan bu pırlantanın değeri 20 milyon dolar.
4
Afrika Yıldızı ( 2 milyar dolar)
Dünyanın En Pahalı 5 Elması
Tarihte bilinen en büyük mücevher Güney Afrika'da çıkarıldı ve 3106,75 yani 6.21 kg ağırlığa sahip Cullinan elmasıydı. Bu elmas çıkarıldıktan sonra İngiltereye getirildi ve 7 ana parçanın yanında 96 küçük parçaya ayrıldı. Günümüzde Cullinan'ın ana parçalarına İngiliz Kraliyet Ailesi sahiptir ve kraliyetin sahip olduğu parçaların değeri 2 milyar dolar olarak tahmin edilmektedir.
5
Pembe Steinmetz Elması: (100 milyon Dolar)
Dünyanın En Pahalı 5 Elması
Dünya üzerinde şu ana kadar bilinen en canlı pembe renge sahip bu elmasın işlenmesi, 8 kişilik bir ekibin tam 20 ayını almış. Kaynağı bilinmeyen bu elmasın sahibi Steinmetz Grup. Elmasın tahmin edilen değeri ise 100 milyon dolar.

Diğer Galeriler