DÜNYANIN EN GARİP MÜZELERİ

14 Nisan 2009 Salı
1
Dünyanın En Garip Müzeleri
No.10 - Eski çorap müzesi: Eski çorapların sergilendiği bu garip müze ABD'de bulunuyor.
2
Dünyanın En Garip Müzeleri
No.9 - Tuvalet müzesi: Hindistan'da bulunan bu müzede, irili ufaklı 2 binin üstünde tuvalet bulunuyor.
3
Dünyanın En Garip Müzeleri
No.8 - Erotik sanat müzesi: Dünyanın en büyük erotik sanat koleksiyonuna sahip Dünya Erotik Sanat Müzesi (The World Erotic Art Museum)Miami'de açıldı. Daha önceden gezici sergilerle hizmet veren müze böylece Miami South Beach'te kalıcı bir mekâna sahip oldu. Müzenin sahibi, 71 yaşında bir kadın olan Naomi Wilzig.
4
Dünyanın En Garip Müzeleri
No.7 - Tarihi vibratörler müzesi: Joani Blank'ın San Fransisco'da açtığı bu müze 20 yılı aşkın bir süreden bu yana konuklarını ağırlıyor. Türünün ilk örneği sayılan 1902 yılında yapılan 'Hamilton Beach' müzeye gelenlerin dikkatini fazlasıyla çekiyor.
5
Dünyanın En Garip Müzeleri
No.6 - Uyuşturucu müzesi: Hollanda Amsterdam'da çeşitli uyuşturucuların gezip görülebileceği yemyeşil bir müze.
6
Dünyanın En Garip Müzeleri
No.5 - Tembellik müzesi Kolombiya'nın başkenti Bogota'da tembelliğe ithaf edilen bir müze bulunuyor. Müze, insanlara çalışma ile tembellik arasındaki ayrımı düşündürmeyi amaçlıyor. Hızlı kent yaşamı ve iş baskısından kurtulmak için ideal etkinlik olarak tanımlanan müzenin küratörü Marcela Arrieta, 'Her zaman çalışmanın düşmanı olarak gördüğümüz tembelliği keşfetmek ve insanları şekerleme yaparken, işsiz güçsüz otururken veya zaman öldürürken sosyal konularda düşündürmek istiyoruz' diyor
7
Dünyanın En Garip Müzeleri
No.4 - İşkence müzesi : İşkencenin tarihi ve insanları acılar içinde bırakan yüzlerce kanlı aletten oluşan bu tuhaf müze Amsterdam Hollanda da.
8
Dünyanın En Garip Müzeleri
No.3 - Korku objeleri müzesi: Robert Ripley adındakı çılgın koleksiyoncu dünyanın dört bir yanından topladığı 'tuhaf' ve 'korkunç' objelerle bir müze oluşturdu. Ripley'in ampul yutan yılanla kafasına bıçak saplanmış bir adamın röntgenleri de bulunuyor.
9
Dünyanın En Garip Müzeleri
No.2 - Kadavra müzesi Polonyalı anatomist Gunther Von Hagens'in insan vücudundan alınan parçalarla oluşturduğu 'Body World' sergisi İsrail'de büyük tepki çekti. Yahudi din adamları gelecek ay İsrail'e gidecek olan sergi için 'Ölülere saygısızlık yapılıyor. Böyle bir sergi kutsal topraklarda bulunamaz' tepkisini gösterdi. Hagens, sergisini derisi yüzülmüş ve istenen şekil verilmiş kadavraların üzerini çok ince bir silikon vernik tabakasıyla kaplayıp hava ile temasını keserek hazırladı.
10
Dünyanın En Garip Müzeleri
No.1 - Deneyler müzesi Dünyanın ilk genetik deney türleri Rusya'nın St.Petersburg şehrinde bulunan Kunstkamera Müzesi'nde sergileniyor. Rusya'nın ilk müzesi olarak kabul edilen Kunstkamera, Çar Petro tarafından kurulmuş. Kunstkamera ise 'Meraklar Odası' anlamına geliyor. Çar Petro genetik bilim çalışmalarını Hollanda'dan anatomi uzmanı Dr. Ruysch'u getirterek sürdürmüş. Ruysch'nın 300 yıl önce gerçekleştirdiği genetik deneyler kavonozlarda sergileniyor.
YORUMLAR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.