DÜNYANIN EN BÜYÜK GEMİSİ: PRELUDE

26 Aralık 2017 Salı
488 metre uzunluğunda, 4 futbol sahası, 175 olimpik havuzu doldurabilecek kapasitede... Yapımına 2012 yılında başlanılan dev sıvı doğalgaz arama ve depolama platformu Prelude gelecek yıl çalışmalarına başlıyor.
1
Dünyanın En Büyük Gemisi: Prelude
Batı Avustralya'nın 125 kilometre açığına kurulan platform, gelecek yıl denizde doğalgaz çıkartmaya ve işlemeye başlayacak.
2
Dünyanın En Büyük Gemisi: Prelude
Doğalgaz, 488 metre uzunluğundaki yüzer platforma pompalanacak, sıvı doğalgaz -162 dereceye soğutulacak ve daha sonra Asya ülkelerine çalışan doğalgaz tankerlerine konulup yerlerine gönderilecek.
3
Dünyanın En Büyük Gemisi: Prelude
BBC Türkçe'de yer alan habere göre Shell'in dev yüzer doğalgaz platformunun inşası 2012'de başladı ve Güney Kore'de Samsung ağır sanayii tarafından tamamlandıktan sonra Avustralya açıklarına götürüldü.
4
Dünyanın En Büyük Gemisi: Prelude
Yüzer platform bir gemiye benzese de, çalışacağı bölgeye çekilmesi gerekiyor. Platformun doğalgaz işleme ve depolama kabiliyeti sayesinde, karadaki işleme tesislerinde olduğu gibi tankerlere aktarılması için uzun boru hatları inşa edilmesine gerek kalmıyor.
5
Dünyanın En Büyük Gemisi: Prelude
Shell platformun yılda 5,3 milyon don sıvı doğalgaz işleyebileceğini belirtiyor. Bunun Hong Kong'un yıllık ihtiyacından daha büyük bir miktar olduğu vurgulanıyor.
6
Dünyanın En Büyük Gemisi: Prelude
Platformun güvertesi 4 futbol sahası uzunluğunda, depoları ise 175 olimpik havuzu doldurabilecek kapasitede.
YORUMLAR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Diğer Galeriler