DÜNYADAN EN ETKİLEYİCİ 13 KARE

17 Mart 2017 Cuma
1
32 saat süren ameliyatın ardından yorgun düşen doktorlar...
Dünyadan En Etkileyici 13 Kare
Hayatlarını insanları kurtarmaya adayan, gece gündüz çalışan doktorlara bir örnek de Çin'den geldi. İnternette hızla yayılan emeğin göstergesi bu fotoğraf 32 saatlik ameliyatın ardından yorgun düşüp yere yığılan doktora ait. Ameliyata toplamda üç cerrah, altı anestezi uzmanı ve sekiz hemşire girdi. Hep beraber üç farklı operasyonla bir hastanın beynindeki tümörü almaya çalıştılar.
2
Dünyadan En Etkileyici 13 Kare
Medimagazin'de yer alan habere göre; cumartesi sabahı saat 08:30'dan pazar gününe kadar süren operasyonda cerrahlar, anestezi uzmanları ve hemşireler harika bir iş çıkardılar. Çin'in önde gelen gazetelerinden Global Times, bunun şimdiye dek Fujian Tıp Fakültesi Hastanesi'nde gerçekleştirilen en uzun operasyon olduğunun altını çizdi.
3
Dünyadan En Etkileyici 13 Kare
Cerrahlardan Dr. Chen Jianping, “Hastamızda hem anevrizma hem de hemanjioblastom vardı. İki tümörü tek operasyonda almamız gerekiyordu. Operasyonun çok riskli ve zor olacağını biliyordum. Bu gibi durumlarda bütün tümörleri art arda almanız gerekir” dedi.
4
Dünyadan En Etkileyici 13 Kare
Neyse ki operasyon başarıyla tamamlandı. Fotoğrafta da görüldüğü gibi doktorlardan biri operasyon bittikten sonra zafer işareti yaptı. Dr. Chen Jianping, operasyonun başarılı geçmesinde en büyük rolün takım arkadaşlarına ait olduğunu ifade etti. Chen Jianping, “Bunu sadece bir ameliyatla nitelendirmek doğru olmaz. Basında yüzlerini görmediğiniz onlarca meslektaşım her gün aynı zorluklarla karşılaşıyorlar” dedi.
5
Hastasını kurtaramayan doktor...
Dünyadan En Etkileyici 13 Kare
Fotoğrafta, Kaliforniya'daki bir hastanenin acil servisinde çalışan bir doktoru görüyorsunuz. 19 yaşındaki hastasını kurtarmayı başaramayan doktor, çaresizlik içinde duvarın dibine çökmüş durumda. NickMoore911 adlı kullanıcının Reddit'te paylaştığı fotoğrafın açıklamasında “Bu doktor hastasını kurtarmayı başaramadı” notu yazıyor. Kendisi de bir doktor olan NickMoore911, açıklamasının devamında şunları yazmış; “Bizim çalışma alanımızda bu durum sık yaşanıyor. Genelde kaybettiğimiz hastalarımız çok yaşlı, hasta, ya da bazen ikisi birden oluyor. Ancak bu sefer ölen hasta 19 yaşındaydı. Bazen böyle bir hastayla ilgilendiğinizde yaşadıklarınız size bir darbe bırakır.”
6
Sirkten kaçan filin son bakışı...
Dünyadan En Etkileyici 13 Kare
1994 yılından bir hikaye. 20 yıllık esaretin sonunda içinde bulunduğu koşullara isyan ederek, etrafındaki insanlara saldıran ve sonrasında sirkten kaçan "Tyke" isimli Fil, Honolulu, Hawaii sokaklarında koştururken 86 defa vuruldu, 2 saat sonra ölmüştü … Gözlerindeki ifadeye dikkat! Hayvan sirklerine giderken bu bakışı hatırlayın…
7
Dikkatli baktığınızda gerçeği göreceksiniz...
Dünyadan En Etkileyici 13 Kare
Genç kız ve köpeğin gözlerine dikkat! İnsanlarda nadir olarak görülen gözlerin farklı renkte olması (örneğin bir gözün mavi diğer gözün yeşil olması vb.) durumu heterokromi olarak adlandırılıyor. Saça, deriye ve göze rengini veren melanin pigmentinin iris tabakasındaki yoğunluğu ve dağılımı göz rengini belirliyor. Kahverengi göz melanin miktarının fazla olması, renkli göz ise melanin miktarının az olması anlamına geliyor. Her iki gözün iris tabakasında melanin yoğunluğu ya da miktarı farklı ise gözler de farklı renklerde oluyor, yani heterokromi durumu ortaya çıkıyor.
8
“Sevdiklerim için kendimi feda edeceğim.” Yaralı askere müdahale edilirken, vücuduna dövme olarak işlettiği bu sözler dikkat çekiyor.
Dünyadan En Etkileyici 13 Kare
9
Beyin tümöründen dolayı ölen ve organlarını bağışlayarak birçok kişinin hayatını kurtaracak 11 yaşındaki çocuğa saygı ile selam veren Çinli doktorlar.
Dünyadan En Etkileyici 13 Kare
10
Londra'da bir caddede, oyuncak arabasıyla yolun karşısına geçmekte olan bir çocuk.
Dünyadan En Etkileyici 13 Kare
11
Kutup çizgisine yakın bir bölgede yaşayan çocuklar. Dondurucu soğuk, çocukların neşesine engel olamamış.
Dünyadan En Etkileyici 13 Kare
12
12 yaşındaki Brezilyalı öğrenci Diego Frazão, yoksulluk ve şiddetten müzikle kurtulabileceğini öğreten öğretmeninin cenaze töreninde keman çalıyor.
Dünyadan En Etkileyici 13 Kare
13
Dr. Zbigniew Religa, 23 saat süren başarılı kalp nakli ameliyatının ardından hastasının yaşam değerlerini monitörden izliyor.
Dünyadan En Etkileyici 13 Kare
Asistanı yorgunluktan bitkin düşmüş, ameliyathanenin köşesinde uyuyor.
14
Avustralya kırsalında 2009 yılında meydana gelen büyük yangında bir itfaiyeci, yangından zarar görmüş koalaya su veriyor.
Dünyadan En Etkileyici 13 Kare
Sam adı verilen 4 yaşındaki koala, hayati organlarını saran tümörler nedeniyle yangından kurtarıldıktan birkaç ay sonra ne yazık ki öldü.
15
Dünyadan En Etkileyici 13 Kare
Dr. Religa tarafından gerçekleştirilen kalp nakli ile sağlığına kavuşan hasta, 2009 yılında ölen Dr. Religa'dan daha uzun süre yaşadı.
16
1952 yılından bu fotoğraf, küçük bir Parisli çocuğu elinde Fransızlara özgü baget ekmeği ile koşarken gösteriyor.
Dünyadan En Etkileyici 13 Kare
17
11 Eylül saldırısı ardından kendini kuleden atan vatandaş...
Dünyadan En Etkileyici 13 Kare
11 Eylül 2001 tarihinde New York'taki Dünya Ticaret Merkezi kulelerine yapılan saldırının ardından binada mahsur kalanlar kurtarılamayacaklarını anlayınca binanın camlarından atladılar. Bu fotoğraf, yaşanan trajedinin simgelerinden biri oldu.