Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

Dahi Çocuğun Fantezileri

09.05.2013 15:56
Dahi Çocuğun Fantezileri

O, Amerikan bağımsız sinemasının yetiştirdiği en büyük yönetmenlerden biri.

Dahi Çocuğun Fantezileri

Quentin Tarantino, filmlerinde bolca kullandığı kan ve şiddet sahneleri, kadrajına aldığı kadın ayakları, modası geçmiş popüler kültüre ait şeyleri tekrar diriltmesi ve çok sevdiği geveze, ağzı boş ama hoş laf eden karakterleri ile her zaman nevi şahsına münhasır bir yönetmen olmuştur.

Dahi Çocuğun Fantezileri

Bizde bu dahilik ile delilik arasında gezen marjnal yönetmeni sizin için masaya yatırdık. İşte 'Tarantino ve Fantezileri';

Dahi Çocuğun Fantezileri

Tarantino, bir video dükkanında çalışırken başlamış sinemaya ilgi duymaya . Dükkanda izlediği on binlerce film, ilerde onun değişik dünyasında kullanacağı objeler olarak girmiş hayal heybesine.

Dahi Çocuğun Fantezileri

Tony Scott'un çektiği 'Çılgın Romantik' ve Oliver Stone'un çektiği 'Katil Doğanlar' filmlerinin senaryolarını yazan tarantino bu iki filmin ilgi çekmesiyle Holywood'a göz kırptı.

Dahi Çocuğun Fantezileri

1992 yılında, yazdığı senaryolardan biriktirdiği parayla yine senaryosunu kendi yazdığı ve ilk yönetmenlik denemesi olan"Rezervuar Köpekleri" filmini çevirdi.

Dahi Çocuğun Fantezileri

Film bir grup hırsızın elmasları çalıp bir depoda buluştuktan sonra aralarındaki gammazı bulmaya çalışmasını, ve hırsızların psikolojisini anlatıyordu.

Dahi Çocuğun Fantezileri

Tarantino bu ilk filminde kullandığı kan ve şiddet dolu sahneler(özellikle kulak kesme sahnesi) karakterlerin enfes diyalogları, ve kurgudaki ustaca geriye dönüşlerle farklı ve özgün olduğunun sinyallerini verdi.

Dahi Çocuğun Fantezileri

Tarantino'nun başyapıtı ise 1994 yılında, senaryosunu Roger Avary ile beraber yazdığı, ayrı ayrı filme alınması düşünülen üç öyküyü, tek bir öyküde birleştiren muhteşem "Pulp Fiction(Ucuz Roman)" filmi oldu.

Dahi Çocuğun Fantezileri

Yönetmen, Pulp Fiction'da "Rezervuar Köpekleri"nde de denediği flashback(geriye dönüş) tekniğini sinemada az görülür bir şekilde, cüretkarca ve seyirciyi şaşkına çevirecek bir şekilde kullanıyordu.

Dahi Çocuğun Fantezileri

Nefis diyalogları, çarpıcı anlatımı, mizah kokan şiddet sahneleri, kalabalık bir yıldız oyuncu kadrosu (John Travolta, Samuel Jackson, Uma Thurman, Tim Roth, Harvey Keitel, Bruce Willis) ile film tam anlamıyla efsanevi bir yapıt oldu.

Dahi Çocuğun Fantezileri

1997 yılında üç yıllık bir aradan sonra beklenen filmi "Jackie Brown"u çekti. Başrolünde filme de ismini veren Jackie Brown karakterini, 70'li yıllarda ikinci sınıf aksiyon filmlerinde rol alan siyahi kadın oyuncu Pam Grier oynuyordu.

Dahi Çocuğun Fantezileri

Tarantino ilk filmi Rezervuar Köpekleri'nde rol aldığı küçük bir sahnede arkadaşlarıyla yaptığı geyikte Pam Grier'den bahsederek ona olan hayranlığını anlatıyordu. Zaten Tarantino'nun her bir filmi bir öteki ile bağlantılı. Bir filmindeki bir karakter başka bir filmindeki karaktere gönderme yapıyor. Bazen İki ayrı filmindeki karakterler kuzen çıkıyor. Yani sinemayla kendi dünyasını oluşturuyor usta yönetmen.

Dahi Çocuğun Fantezileri

Düğününde uğradığı saldırı sonucu 4 sene komada kalan ve uyandığında bunu ona yapan herkesten intikam almak için yola koyulan bir katil - İntikamcı - gelinin hikayesini anlattığı Kill Bill Vol.1 ve Vol.2 adıyla birbirinin devamı olan iki film çekti.

Dahi Çocuğun Fantezileri

Bu film Wuxia (Çin dövüş sanatları filmi), Japon sineması, Spaghetti Westernler ve İtalyan korku filmi ya da giallo tarzının geleneksel tarzlarını harmanlayan stilize bir intikam filmidir. Filmin üzerine kurulduğu ana karakter, Tarantino tarafından kurgulanan, Uma Thurman'un canlandırdığı 'Gelin'dir.

Dahi Çocuğun Fantezileri

Ardından 'Ölüm Geçirmez' filmini çeken Tarantino, bu filminde eski bir düblor olan Mike'ın korkunç arabasıyla 3 genç kızı kovalaması ve onlara hayatı zehir etmesini anlatıyordu.

Dahi Çocuğun Fantezileri

Kendisi bir ayak fetişisti olan yönetmen her filminde mutlaka kullandığı kadın ayaklarını 'Ölüm Geçirmez'de de bolca kullandı.

Dahi Çocuğun Fantezileri

Başrollerini Brad Pitt'in oynadığı İkinci Dünya Savaşı dönemindeki bir gurup Nazi askeri ve Yahudi ordusu arasındaki intikamı konu alan 'Soysuzlar Çetesi' filminde Aykırı yönetmen tarihi değiştirip filmin sonunda Hitler'in yüzünü hallaç pamuğuna çevirecek şekilde öldürterek bir nevi iç tatminini sağlıyordu.

Dahi Çocuğun Fantezileri

Tarantinon'un en son filmi 'Django Unchained' ise karısını kurtarmak isteyen siyahi bir köle ve Alman bir ödül avcısının macerasını anlatıyor.

Dahi Çocuğun Fantezileri

Şiddeti, 'Zenci' kelimesini ve kadın ayaklarını seven Tarantino için o çok hayran duyduğu Spagetti Western türü bir film çekmesi ise en başından beri kaçınılmazdı.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 07 Haziran 2020 Pazar 11:24:31