Bizi Takip Edin!
Haberler.com Facebook Sayfası
Haberler.com Twitter Sayfası
Haberler.com Instagram Sayfası

CHP Genel Başkanları

10.05.2010 15:24
CHP Genel Başkanları

Deniz Baykal'ın istifasıyla gündeme gelen CHP'nin tarihinde 7 genel başkan oldu. Partinin kurucusu ve ilk genel başkanı Atatürk'tü. Atatürk, ölümüne kadar Cumhuriyet Halk Partisinin genel Başkanlığını yapmıştır.Ölümüne kadar 4 kurultay geçirmiştir. 4 Eylül 1919 1. Kurultay, 15 Ekim 1927 2. Kurultay, 10 Mayıs 1931 3. Kurultay, 9 Mayıs 1935 4. Kurultaydır. 1930 tarihinde söylediği şu sözlerle CHP'ye olan yakınlığını ve duygularını en iyi şekilde ifade etmiştir.”

CHP Genel Başkanları

"Ben Cumhuriyet Halk Fırkası'nın genel başkanıyım. Cumhuriyet Halk Fırkası, Anadolu'ya ayak bastığım andan itibaren kurulup benimle çalışan Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinden doğmuştur. Bu teşekküle tarihten bağlıyım. Bu bağı çözmek için hiç bir sebep ve icap yoktur ve olamaz..."

CHP Genel Başkanları

CHP'nin 2. genel başkanı 'Milli Şef' olarak da anılan İsmet İnönü'ydü. 1884 yılında İzmir'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Sivas' ta tamamladıktan sonra Mühendishane İdadisini (Askerî Lise) bitirdi. 1903 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1906 yılında Harp Akademisi' nden mezun olarak, ordunun çeşitli kademelerinde görev yaptı. Cumhuriyetin ilânından sonra 1923-1924 yıllarında ilk hükûmette Başbakan olarak görev aldı, 1924-1937 yılları arasında bu görevini sürdürdü.

CHP Genel Başkanları

İsmet İnönü , siyasi hayatımıza ilişkin değişikliklerin temelini de bu dönemde atmıştır. 1939 Yılında toplanan 5. Kurultay kararıyla parti genel sekreteri hükümet dışında bırakıldı.Böylece Parti – devlet özdeşliği çözülmüş oldu. Ayrıca 5. kurultayda yaptığı konuşma geleceğe ilişkin önemli mesajlar içermektedir.”

CHP Genel Başkanları

Siyaset hayatında tecrübe geçirmiş adamlar olarak, memleketimizin ihtiyacına ve bünyesine en uygun olan halk idaresi usulünü kemale erdirmek niyetindeyiz. Bu yolda temiz yürekle çalışıyoruz.Bizden sonra gelecek vatandaşlara milletimizin siyasi hayatında ilerlemiş bir seviye bırakmak başlıca emelimizdir.İyi bir halk idaresinin siyasi idarede ana ilkesini, her çeşit seçimlere halkın samimi olarak katılmasıyla, hükümetin BMM faaliyetinde hakiki bir milli denetim ile özetleyebiliriz.”

CHP Genel Başkanları

İnönü'nün ardından CHP'nin koltuğuna Ecevit oturdu. Babası, Ankara Hukuk Fakültesi. öğretim üyesi ve Kastamonu Milletvekili Dr. Fahri Ecevit, annesi ressam Nazlı Ecevit'tir. 1944'de Robert Koleji'ni bitirdikten sonra DTCF İngiliz Filolojisi bölümüne girmiş aynı yıl Basın Yayın Enformasyon genel müdürlüğünde çalışmaya başlamıştır.1946'da Rahşan Aral'la evlenen Ecevit, yüksek öğrenimini yarıda keserek Londra basın ataşesi olmuştur.

CHP Genel Başkanları

Bülent Ecevit(d. 28 Mayıs 1928, İstanbul): gazeteci, şair, siyasetçi. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığı, Demokratik Sol Parti Genel Başkanlığı, Çalışma Bakanlığı((1961-1965) beş kez de Başbakanlık yapmıştır(1974,1977,1978-79, 1999, 1999-200). Halen 1999 yılı haziran ayında kurulan 57. hükümetin başbakanıdır.

CHP Genel Başkanları

1950'de Türkiye'ye dönerek CHP'nin resmi yayın organı Ulus gazetesinde çalışan Bülent Ecevit, Menderes iktidarının Ulus'u kapatmasının ardından Halkçı ve Yeni Ulus'da gazeteciliği sürdürmüştür. 1954-55 yıllarında ABD'de Winston Salem Journal'de konuk yazarlığı yaptıktan sonra1957'de Rockfeller bursu ile gittiği ABD'de sekiz ay Harvard Üniversitesinde sosyal psikoloji ve Ortadoğu tarihi üzerine çalışmalar yaptı.

CHP Genel Başkanları

Aynı yıl Türkiye'ye dönerek CHP'den Ankara Milletvekili seçilen Bülent Ecevit 1961'deki kurucu meclisde de görev almıştır. 61 seçimlerinde Zonguldak Milletvekili olan Ecevit,1961-65 Yılları arasında görev yapan İsmet İnönü hükümetlerinde Çalışma Bakanı olarak görev aldı. Bu dönemde ILO standartlarının kabulüne ilişkin yaptığı çalışmalarla emekçi yığınların sempatisini kazandı.

CHP Genel Başkanları

1972 Mayıs'ında toplanan 5. olağanüstü kurultayda Ecevit ekibinin çoğunluğu ele geçirmesinden sonra Genel Başkanlıktan istifa eden İsmet İnönü'nün yerine 14 Mayıs 1972'de toplanan Genel Başkanlık Seçimi gündemli olağanüstü Kurultayla Cumhuriyet Halk Partisi'nin üçüncü genel başkanı olmuştur.

CHP Genel Başkanları

Ecevit'in ardından koltuğu devralan isim Hikmet Çetin oldu. 1937'de Diyarbakır ili Lice ilçesinde doğdu. İlk Öğrenimini Lice'de, Orta Öğrenimini Ankara'da tamamladı. 1960' da Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümünden mezun olduktan sonra DPT' de uzman yardımcısı olarak göreve başladı. DPT' de çalıştığı sıralarda incelemeler yapmak üzere ABD dahil birçok ülkeye gönderildi. ABD' de "kalkınma ekonomisi" üzerine master yaptı.

CHP Genel Başkanları

1968 Yılında da California Stanford Üniversitesinde Planlama Modelleri üzerinde araştırma çalışması yaptı. Askerlik görevini 1970 Yılında tamamladıktan sonra 1977 Yılına kadar DPT' de İktisadi Planlama Dairesi Başkanlığı görevinde bulundu bir süre ODTÜ' de part-time hocalık yaptı

CHP Genel Başkanları

1977 genel seçimlerinde CHP' den parlementoya İstanbul Milletvekili olarak girdi ve 1978 1979 Yılları arasında devlet bakanı ve başbakan yardımcısı görevinde bulundu. 1980 yılından sonra Yemen planlamasına danışmanlık yaptı. 29 Kasım 1987'de yapılan genel seçimlerde SHP' den yeniden parlementoya seçildi ve meclis grup başkan vekilliği ve genel sekreterlik dahil olmak üzere partide birçok üst düzey görevde bulundu.

CHP Genel Başkanları

20 Ekim 1990 Tarihinde yapılan genel seçimlerde 3. kez milletvekili seçildi ve parlementoya Gaziantep Milletvekili olarak girdi. 20 Kasım 1991 de Süleyman Demirel'in başkanlığında kurulan koalisyon hükümetinde dışişleri bakanlığı görevini üstlenmiştir. Tansu Çiller tarafından 1993 Haziran ayında kurulan ikinci DYP-SHP koalisyon hükümetinde bu görevini muhafaza etti. 27 Temmuz 1994 Tarihinde dışişleri görevinden istifa etti.

CHP Genel Başkanları

1995 Yılında SHP ve CHP'nin birleşme kararı ardından 28 Ocak 1995'de yapılması planlanan Kurultay gerçekleşmeyince iki parti yöneticileri arasında kopan ilişkiler "Hikmet Çetin" ismi ile yeniden kurularak 18 Şubat 1995 Tarihli "Bütünleşme Kurultay"ında ortak Genel Başkan adayı olarak ismi üzerinde uzlaşma sağlandı. Siyasi litaratüre "Hikmet abi formülü" olarak giren anlaşma sonucunda Cumhuriyet Halk Partisi'nin Dördüncü Genel Başkanı oldu.

CHP Genel Başkanları

CHP'ye demokrasi getirme niyetiyle liderliği devralan Altan Öymen 20/06/1932 Yılında Trabzon'da doğdu. 1950 Yılında başladığı gazeteciliği 1999 Yılında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı olduktan sonra bıraktı. Parlementoya ilk olarak 1977 Yılında Ankara Milletvekili olarak girdi. Aynı yıl Ecevit hükümetinde Turizm ve Tanıtma Bakanı oldu.

CHP Genel Başkanları

24 aralık 1995 milletvekili genel seçimlerinde yeniden Antalya Milletvekili oldu. Seçimleri takiben 53.Hükümetin kurulmasıyla dışişleri bakanlığı ve başbakan yardımcılığı görevlerinden ayrıldı 23 Mayıs 1998 Tarihinde yapılan Cumhuriyet Halk Partisi 27.Olağan Kurultayında genel başkanlığa 3.kez seçildi. 18 Nisan 1999 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi ve Deniz Baykal ilk kez seçim sonuçlarıyla parlemento dışında kaldılar.

CHP Genel Başkanları

1978-1979 Yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi TBMM Grup Başkanvekilliği ve Avrupa Konseyi Türk Delegasyonu üyeliği görevlerini üstlendi.1979-1980 Yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreter Yardımcısı olarak çalıştı. 1980li ve 90lı yıllarda gazetecilik görevine devam eden Öymen, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği ve Başyazarlığı da yaptı.

CHP Genel Başkanları

1995 Yılında TBMM'ye Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili olarak giren Öymen, partisinin Grup Başkanvekili oldu. 18 Nisan 1999 Yılında Cumhuriyet Halk Partısı'nin Meclis dışında kalması nedeniyle Genel Başkanlıktan istifa eden Baykal'ın ardından 23 Mayıs 1999 Tarihinde düzenlenen 27. Olağanüstü kurultayda Genel Başkan seçildi.

CHP Genel Başkanları

15 ay süren Genel Başkanlığının ardından, olağanüstü kurultaya giderek, yeniden genel başkan olmayı hedefleyen Altan Öymen, yapılan seçimler ardından görevi Deniz Baykal'a devretti.

CHP Genel Başkanları

Ve CHP'de Deniz Baykal dönemi başladı. Baykal, 20 Temmuz 1938 yılında Antalya'da doğdu. 1959 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine 1960 yılında asistan olarak girdi. 1963'te doktora çalışmalarını tamamladıktan sonra iki yıl ABD' de kaldı ve Colombia ile Berkeley üniversitelerinde çalışmalarını sürdürdü.

CHP Genel Başkanları

Siyasetle 1960'lı yıllara doğru Demokrat Parti iktidarına karşı gelişen öğrenci hareketlerine katılmakla tanışan Baykal 1973 Ekim'inde yapılan Genel Seçimlerde CHP' den Antalya Milletvekili seçildi 1974 yılında kurulan Ecevit hükümetinde maliye bakanlığı 1978 Ecevit hükümetinde ise enerji ve tabii kaynaklar bakanlığı görevlerini üstlendi. Baykal bu dönemde parti meclisi ve merkez yürütme kurulu, genel sekreter yardımcılığı görevlerinde bulundu.

CHP Genel Başkanları

12 Eylül askeri müdahalesinden sonra bir süre Ankara'da Ordu Dil Okulu'nda gözetim altında tutuldu. 1982 Anayasa'sının 5 yıl süreyle siyasi yasağı getirdiği politikacılar arasında yer aldı. 1983 yılında siyasal partilerin kurulmasına izin verilmesinden sonra "yasaklı olmalarına rağmen faaliyetlerini sürdürdüğü " gerekçesiyle bir grup önde gelen CHP' li ve AP' li politikacıyla birlikte Çanakkale Zincirbozan Askeri Tesisleri'nde 2.kez gözetim altına alındı

CHP Genel Başkanları

Eylül 1987' deki genel seçimlerde SHP' den Antalya Milletvekili seçildi SHP' de önce grup başkanvekilliği ardında da genel sekreterlik görevlerinde bulunan Baykal, Haziran 1988 de göreve başladığı genel sekreterlikten 10 Eylül 1990' da istifa etti Deniz Baykal Antalya Milletvekili olarak Türkiye Avrupa Birliği Karma Parlementolararası Komitesi eşbaşkanlığını yürüttü. Avrupa Konseyi Parlementerler Meclisi üyeliğine seçildi TBMM Dışişleri Komisyon üyeliğinde bulundu.

CHP Genel Başkanları

Temmuz 1992 'de kapatılan siyasi partilerin açılmasına izin veren yasanın sağladığı olanakla 9 Eylül 1992 Tarihinde toplanan CHP Kurultayında Genel Başkanlığa seçildi 18 Şubat 1995 günü SHP ve CHP' nin "Bütünleşme Kurultayı'"nda aday olmayarak genel başkanlıktan 9 Eylül 1995 Tarihinde birleşmeden sonra yapılan CHP Olağan Kurultayında genel başkanlığa seçildi 30 Ekim 1995 Tarihinde kurulan DYP-CHP koalisyon hükümetinde başbakan yardımcılığı ve dışişleri bakanlığı görevlerini üslendi .

CHP Genel Başkanları

22 Nisan 1999 Tarihinde alınan seçim sonuçları nedeniyle istifa eden Baykal,30 Eylül 2000 Tarihinde Ankara'da toplanan Cumhuriyet Halk Partisi 11. Olağanüstü Kurultayında yeniden seçilerek üçüncü kez CHP Genel Başkanı oldu. Deniz Baykal evli ve iki çocuk babası İngilizce bilen Baykal'ın siyaset bilimi alanında kitap ve makaleleri bulunuyor...

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 03 Nisan 2020 Cuma 14:41:16