Cebiniz İçin Dizel, Trafik İçin Otomatik!

Hyundai'ın yeni Accent Blue tasarımındaki dizel otomatik seçeneğini sizler için test ettik ve Accent Blue hakkındaki tüm ayrıntılar foto galeri sayfamızda. Hyundai'ın yeni tasarımı Accent Blue'nun inanılmaz tasarımı ve yakıt özellikleri gibi tüm ayrıntıları Haberler.com test etti.

23.01.2012 11:51
Cebiniz İçin Dizel, Trafik İçin Otomatik!

Hyundai'de ki değişimin son meyvelerinden Accent Blue, tasarımı ve konforu ile çok beğenildi. Şimdi de dizel otomatik seçeneği ile sevenlerinin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Accent Blue'nun dizel otomatik versiyonu HABERLER.COM'da Esad Sivri'nin test konuğu oldu. Bakalım yeni Accent Blue'nun dizel otomatik seçeneği nasıl olmuş?

Cebiniz İçin Dizel, Trafik İçin Otomatik!

İlk defa 1976 yılında “Pony” adıyla üretilen ve bugüne kadar dünya çapında en çok satılan Hyundai modeli unvanını elinde tutan Accent, 7. neslinde “Accent Blue” adıyla yollara çıktı. Yenilenen tasarımı, konfor ve donanım özelliklerinin yanında Hyundai'nin ilk kez uygulamaya başladığı, 5 yıl üçlü bakım paketi ve ücretsiz yol yardım hizmetinin yanı sıra 5 yıl boyunca her yıl bir defa Hyundai yetkili servisleri'nde ücretsiz check-up hizmeti verilecek.

Cebiniz İçin Dizel, Trafik İçin Otomatik!

Accent Blue'nun yenileme çalışmalarına ilk olarak 2005 yılında başlandı ve bu çalışmalar için 180 milyon dolarlık bir yatırım ve 5 yıllık bir ürün geliştirme süreci geride bırakıldı. Hyundai'nin “modern premium” anlayışının ilk modeli olan Yeni Accent Blue, modern dizaynı, yüksek işçilik ve malzeme kalitesi, düşük tüketiminin yanında üstün performansı ile daha önceki Accent modellerine göre kalite çıtasını ciddi olarak yukarılara taşıdı.

Cebiniz İçin Dizel, Trafik İçin Otomatik!

Yeni Accent Blue'nun hem iç hem de dış tasarımında “Dinamizmde Sadelik” felsefesi kendini göstermekte. Son yıllarda oldukça moda olan dış görünümdeki Coupe tarzı Sedan tasarımı, yeni Accent Blue'nun adeta ruhunu oluşturmakta. Aracın her tarafında görebileceğiniz mükemmel tasarım öğeleri, ön kısımda farları ve sisleri ile çok çekici bir başlangıç yapıyor.

Cebiniz İçin Dizel, Trafik İçin Otomatik!

Bir kartalın gözlerini andıran ön farlar, otomobile ayrıcalık kazandıran bumerang'a benzeyen “L” şeklindeki sis farları ve markanın bir karakteristiği olan altıgen ızgarası yeni Accent Blue'nun ön tasarımında dikkat çeken öğeler. Kaput üzerindeki rüzgar çizgileri Blue'ya kaslı bir görünüm kazandırmış. Logonun krom kaplama ile ön ızgara üzerinden sempatik bakışı göz ziyafeti yaşatmakta.

Cebiniz İçin Dizel, Trafik İçin Otomatik!

Yeni Accent Blue'nun sade ama bir o kadar da heybetli duruşu, ön çamurluktan başlayıp derinleşerek arka stoplarda son bulan çizgiyle adeta rüzgara yön veren bir hali var. Bu çizgiye paralel uzanan kapı altı çizgileri Blue'nun yan kısmına oldukça hareketli bir hava katmakta. Gövde rengi kapı kolları ve dikiz aynalarına yerleştirilen sinyaller yine araçtaki zarafeti gözler önüne sermekte.

Cebiniz İçin Dizel, Trafik İçin Otomatik!

Bagaj kapağının kendinden spoiler olması ise Blue'nun sportif ruhuna vurgu yapmakta. Ayrıca yüksek konumlanan arka kısım nedeni ile daralan arka cam sayesinde araç sanki hatchback bir otomobilmiş gibi görünmekte. İri ve öne doğru çekik duran stoplar, yüksek olan bagajı daha bir heybetli yapmış.

Cebiniz İçin Dizel, Trafik İçin Otomatik!

Arka stoplarla tatlı bir uyum halinde duran kedigözlerinin gövde rengi tamponlarda ki duruşu gerçekten çok şık. Plakanın hemen üstünde yer alan kromaj kuşak, Blue'da çalışılan detaycılığı gösteriyor. Ancak aracın bagajının anahtar yardımı olmadan dışarıdan açılamıyor oluşu, eliniz dolu iken bagajı açmak istediğinizde zorluk yaşatabiliyor.

Cebiniz İçin Dizel, Trafik İçin Otomatik!

Yüksekliği 13 mm azaltılarak kompakt sedan çizgileri desteklenen Accent Blue bu sayede aerodinamik olarak da iyileşme kaydetmesinin yanı sıra, bu tasarımın yakıt ekonomisine de faydasının olacağına inanıyorum. Blue'nun iç mekan yüksekliği azalsa da baş mesafesi Accent Era kadar geniş. 465 litre olan bagaj hacmi sayesinde sedan olmanın getirdiği ferahlık lüksünü fazlası ile yaşatıyor.

Cebiniz İçin Dizel, Trafik İçin Otomatik!

Accent Era'dan 70 mm daha uzun ve 5 mm daha geniş olan Yeni Accent Blue, 1.700 mm genişliğe 4.370 mm uzunluğa sahip olmakta. Ayrıca 2.570 mm'lik bir dingil mesafesine sahip olan Blue'nun genişleyen bu ölçülerini en iyi, sürücü koltuğundaki baş mesafesinden ve arka koltuklardaki diz mesafesinden fark edebiliyorsunuz.

Cebiniz İçin Dizel, Trafik İçin Otomatik!

Dışarıdan oldukça heybetli ve estetik duran yeni Accent Blue'nun içi nasıl acaba? Diyerek aracın kabinini adımımızı attığımızda oldukça geniş ve ferah bir mekan bizi karşılıyor. Dış görünümde olduğu gibi keskin hatların kullanıldığı iç tasarımda kullanılan malzeme kalitesindeki iyileştirme gözlerimizden kaçmıyor. Aracın dış kısmında kullanılan rüzgar çizgilerinin benzerinin, aracın göğüs kısmında bile kullanıyor oluşu gösterilen özeni, detaycılığı ve araca gösterilen önemi gösteriyor.

Cebiniz İçin Dizel, Trafik İçin Otomatik!

Fonksiyonel ve şık bir görünüme sahip olan ses sistemi, hemen altında konumlandırılan klima sistemi ile uyum içerisinde. Bluetooth desteği sunan bu ses sistemi sayesinde telefon görüşmelerinizi eller serbest olarak yapabiliyor hatta çalan telefonunuzu direksiyondan açabiliyorsunuz. Ayrıca en altta bulunan USB-AUX-iPod girişi sayesinde de harici müzik çalarlarınızı Accent Blue'ya bağlayabiliyorsunuz.

Cebiniz İçin Dizel, Trafik İçin Otomatik!

Hyundai'nin “i” konsept otomobillerinden aşina olduğumuz üç kollu spor direksiyon simidinin üzerinde yer alan ses ve telefon kumandaları şehir içi araç kullanımlarını keyifli hale getiriyor. Gösterge panelinin ortasında yer alan yol bilgisayarı sayesinde aracın konumu ve yakıtı hakkında bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

Cebiniz İçin Dizel, Trafik İçin Otomatik!

HABERLER.COM için test ettiğimiz aracımız, 1.6 litrelik CRDi-VGT dizel motora sahip olmakta. Değişken geometrili turbo ile tam 128 HP güç üreten motor, yüksek teknolojisi sayesinde 6 ileri otomatik şanzımanla çok iyi bir uyum halinde çalışmakta. 4.000 d/dk 128 kw güç üretmekte.

Cebiniz İçin Dizel, Trafik İçin Otomatik!

Hyundai Accent Blue'yu 0'dan 100 km hıza sadece 10.1sn çıkaran CRDİ motor, 100 km'de şehir dışında 5.4 lt yakarken şehir dışındaki kullanımlarda 100 km'de sadece 3.9 lt dizel yakıt tüketmekte. Yakıt deposu 43 lt olan Blue'nun böylesi bir performansla bu kadar ekonomik olması gerçekten takdire şayan.

Cebiniz İçin Dizel, Trafik İçin Otomatik!

Hyundai'nin Blue Drive isimli ekonomik ve çevre dostu programı kapsamında yer alan ürün ve teknolojilerinin uygulandığı motorda, binen yükü azaltmak amacıyla alternatör yönetim sistemi kullanılarak aküye giden güç kontrol ediliyor. Böylece araç yavaşlarken ve rölantide çalışırken yakıt tüketimiyle emisyonlar düşürülüp hızlanma sırasında da performans artırılmış oluyor.

Cebiniz İçin Dizel, Trafik İçin Otomatik!

Bu sistemle birlikte sürtünmeyi azaltıp daha iyi yol tutuş sunan silika lastikler kullanılıyor ve ön tampondaki ağızlık ile arka deflektör sayesinde sürtünme katsayısı düşürülüyor. Uygulanan tüm bu özellikler sayesinde de aracın yakıt tüketimi ve emisyon değerleri düşürülüp performansı artırılıyor.

Cebiniz İçin Dizel, Trafik İçin Otomatik!

Elektronik Denge Kontrol Programı tüm araçlarda standart olarak sunulurken VSM (Araç Stabilite Yönetim Sistemi) ile birlikte farklı yüzeylerde meydana gelen ani fren ve yön değişiklikleri esnasında, araç izini kaybetmiyor. VSM, dört tekerlek üzerinde oluşan, birbirine eşit olmayan çekim kuvvet dağılımını dengelerken elektrik destekli direksiyon üzerinde ters yönde kuvvet uygulayarak sürücüye de yardımcı oluyor. Bu sayede aracın yoldaki ve viraj içindeki çizgisi optimum seviyede korunmuş oluyor.

Cebiniz İçin Dizel, Trafik İçin Otomatik!

Yeni Accent Blue'nun %58,6'sında kullanılan yüksek mukavemetli hafifletilmiş çelik sayesinde aracın şasi ve kaportası daha da sağlamlaştırılırken ağırlığı da azaltılarak verimlilik elde edilmekte. Bununla birlikte gövde tasarımında uygulanan ve çarpışmanın sebep olduğu darbeyi farklı bölgelere dağıtan mekanizma sayesinde, araçta sürücü ve yolculara önemli bir koruma sağlamakta.

Cebiniz İçin Dizel, Trafik İçin Otomatik!

Accent Blue önden çarpışmalarda darbenin 3 farklı yoldan emilimini sağlayan mekanizma ile kabin içerisinde meydana gelebilecek deformasyonu minimuma indirilirken, daha da güçlendirilen B sütunları ile yandan çarpışmalarda kabinin daha güvenli olması sağlanmış. EBD (elektronik kontrollü fren güç dağılımı) ve BAS (fren destek sistemi) destekli ABS fren sisteminin olması, Blue'da aktif güvenliğe verilen önemi göstermekte.

Cebiniz İçin Dizel, Trafik İçin Otomatik!

Accent Blue, genişleyen dingil ve iz mesafesiyle oldukça stabil ve dengeli bir sürüş karakterine sahip. Ön akslarında kullanılan McPherson kolları sayesinde tam bağımsız süspansiyon yapısı daha hassas bir direksiyon ve kontrollü manevra kabiliyeti sunuyor. Geleneksel şasi anlayışı yerine H şeklindeki yeni şasi ile tasarlanan Yeni Accent Blue'da daha güvenli ve daha hafif bir gövde elde edilmiş. Arkada kullanılan çift torsiyonlu süspansiyon ise güvenlik ve sportif karakteri aynı anda sunuyor.

Cebiniz İçin Dizel, Trafik İçin Otomatik!

Yeni Accent Blue'nun Mode versiyonunda; kaza anında otomatik açılan kapı kilitleri, aktif gergili ve yükseklik ayarlı ön emniyet kemerleri, immobilizer, soğutmalı fren diskler, USB-AUX-iPod bağlantısı, 60/40 oranında katlanabilen arka koltuklar, dijital bilgi ekranı ve vites değiştirme göstergesi, aktif eko sürüş kontrolü ve ön sis farları gibi birçok özellik standart olarak sunuluyor.

Cebiniz İçin Dizel, Trafik İçin Otomatik!

Prime paketindeyse tüm bu özelliklere ek olarak yan ve perde hava yastıkları, park sensörü, Supervision gösterge paneli, deri kaplı direksiyon simidi ve vites topuzu, parlak siyah görünümlü orta konsol yer almakta. Ayrıca bluetooth ses sistemi, elektronik kontrollü klima ve arka kabin havalandırma kanalı, sürücü kol dayama, ön koltuk arkası cep, 16 inçlik alüminyum jantlar, sinyalli yan aynalar ve arkada krom kaplı çıta prime versiyonunda yer almakta.

Cebiniz İçin Dizel, Trafik İçin Otomatik!

Hyundai Yeni Accent Blue'da derin siyah, kristal beyaz, gümüş gri, karbon gri, buz mavisi, okyanus mavisi, amber kırmızı ve bronz olmak üzere 8 farklı renk seçeneği sunuluyor. Yeni Accent Blue'nun dizel motorlu Mode versiyonu için 44.450 TL'den başlayan fiyatlar geçerli iken, Prime isimli otomatik vitesli versiyonunda 49.750 TL'ye ulaşan fiyatlar geçerli olmakta.

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 03 Nisan 2020 Cuma 02:22:03