Bunları Biliyor Musunuz?

04.07.2013 09:30

1

Bunları Biliyor Musunuz?

Logaritma on yedinci yüzyılın başında hesapları hızlandırmak için keşfedilen bir matematik yöntemidir. Logaritma, birbirinden habersiz çalışan iki kişi tarafından keşfedilmiştir. Bunlar; 1614’te İskoçyalı John Napier ve 1620’de İsviçreli Joost Bürgi’dir.

2

Bunları Biliyor Musunuz?

Turşu, dünya tarihinin en önemli ve en eski gıda saklama yöntemlerinden biridir. Bazı kaynaklar turşunun ilk yapımı için M.Ö. 3000 - 4000 yıllarını işaret etseler de - ki bu bilginin doğruluğu mümkün görünmüyor - tam olarak ne zaman ve nasıl icat edildiğiyle ilgili kesin bir bilgi bulunmuyor.

3

Bunları Biliyor Musunuz?

Amerikayı keşfeden insan: Christof Kolomb

4

Bunları Biliyor Musunuz?

Cebir yapı, bağlantı ve miktar üzerine uğraşan bir matematik dalıdır. Cebir ile ilgili en eski bilgiler M.Ö. 1700-1600 dan kalan eski Mısır papirüsleri üzerinde yazılmış olarak bulunmuştur. Kullanımı bazı basit denklemlerin çözümlerinden ibaret olduğu ortaya çıkmıştır. Sonradan eski Yunan matematikçileri cebir ile geometriyi ortak kullanmışlardır.

5

Bunları Biliyor Musunuz?

Günümüzün en büyük haberleşme aracı olan telefonun ilk şeklini 1876yılında Amerikalı fizik bilgini ve mucid Graham BELL icat etmiştir.

6

Bunları Biliyor Musunuz?

Tekerleğin mucidi kesin olarak bilinmiyor ancak M.Ö bulunduğu söyleniyor.

7

Bunları Biliyor Musunuz?

Alevin denetim altına alınmasından bilinçli üretimine geçiş yüzbinlerce yıl alan büyük bir adımdır. İsrail'de, Şeria Nehri kıyısında bulunan kalıntılar, insanın 790 bin yıl önce ateş ürettiğini ve kullandığını göstermektedir. İngiliz kimyacı John Walker, içinde fosfor sülfat bulunan ve sürtülünce yanan kibriti 1827'de icat etti.

8

Bunları Biliyor Musunuz?

Barutu tam olarak kimin icat ettiğini söylemek biraz zor. Bugün kullanılan barutta mükemmel hale gelinceye kadar bir çok araştırma, geliştirme ve testlerden geçmiş ve geliştirilmiştir. Barutun icadı ile ilgili ilk bulgular eski Çin’i göstermektedir. Barut ile ilgili ilk kayıtlar MS 142 yılına uzanmaktadır.

9

Bunları Biliyor Musunuz?

İtalyan Mucit Guglielmo Marconi radyoyu icat eden kişi olarak kayıtlara geçmiştir. Ancak radyonun kendi icadı olduğunu iddia eden birçok kişi ortaya çıkmıştır.

10

Bunları Biliyor Musunuz?

Solunum, dolaşım ve sindirim sistemlerinin durumlarını akustik yolla incelemeye yarayan tıbbi bir alettir. Stetoskop ilk olarak 1816 yılında Fransız doktor Rene Laennectarafından yapılmıştır.

11
Bunları Biliyor Musunuz?

Sıfır (0) ı kimin bulduğu konusu tam olarak net olmamakla birlikte, sıfırın bulunuşu veya ilk kullanımı ile ilgili Babil, Maya, Hindu ve Arap Medeniyetlerinin isimleri geçmektedir. Sıfır ile ilgili bilinen bir gerçek ise bir yer belirleyici ve ayraç olarak kullanılmaya başladığıdır.

12
Bunları Biliyor Musunuz?

Üçgenin açıları ve kenarlarıarasındaki bağıntıları inceleyen bir matematik dalı. nasîreddin-i Tûsî (1201-1247) ilk defâ düzlem ve kürevî trigonometriyi, astronomiden ayırarak matematiğin bir bölümü olarak ele alıp, bu konuda ilk eseri veren matematikçi olmuştur.

13
Bunları Biliyor Musunuz?

Millî bir yiyeceğimiz olan yoğurdun ilk defâ ne zaman ve nasıl yapıldığına dâir eldeki bilgiler yetersizdir. Amerika’da yaklaşık olarak 45-50 yıl önce, Avrupa’da da yirminci yüzyılın başlarından îtibâren tanınmaya ve yapılmaya başlanan bu yiyeceğin en azından 1000 yıl önce Türk ülkelerinde yapıldığı ve yendiği bir gerçektir. 1000 yıl önce Balasagunlu Hacip ve Kaşgarlı Mahmûd tarafından yazılmış olan Kutadgu Bilig ve Divanü Lügâti’t-Türk adlı eserlerde yoğurda bugünkü anlamda raslanılmaktadır.

YORUMLAR

    Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.