BU KÖYDE FOTOĞRAF ÇEKMEK YASAK! BAKIN SEBEBİ NE

14 Mayıs 2019 Salı
Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde bulunan Yeşilyurt köyünün muhtarlığı, köyün girişine koydukları tabela ile ticari fotoğraf çekimini yasakladıklarını duyurdu.
1
Ticari fotoğraf çekimi yasak
Bu Köyde Fotoğraf Çekmek Yasak! Bakın Sebebi Ne
Kazdağlarının eteğinde taş binaları ile yerli yabancı turistlerin uğrak yeri olan Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Yeşilyurt köyünün muhtarlığı tarafından köyün girişine konulan tabela ile ticari fotoğraf çekimi yasaklandı. Ticari fotoğraf çekmek isteyen kişiler muhtarlığa başvurup aidatını ödeyip fotoğraf çekebilecek.
2
Telefonla da bildirildi
Bu Köyde Fotoğraf Çekmek Yasak! Bakın Sebebi Ne
Köy girişine konulan tabelada "Köy Muhtarlığı kararı ile köy içi ve çevresinde izinsiz ticari amaçlı fotoğraf çekimi yasaklanmıştır" denildi. Tabela ile yetinmeyen muhtarlık bu tür fotoğraf çeken kişilere de telefon ile ulaşarak alınan kararı bildirdi. Köy Muhtarı Suat Can, "Bizim yasağımız hatıra fotoğrafı çeken vatandaşlara yönelik değil. Ticari amaçlı gelen ve mezuniyet fotoğrafı çekenlere" dedi.
3
Çekim yapmanın şartları var
Bu Köyde Fotoğraf Çekmek Yasak! Bakın Sebebi Ne
Can, "5 yıldır devam eden işletmeciler ve köy halkından gelen fotoğraf çekimleri ile ilgili şikayetler bu sezon çoğalınca biz de ihtiyar heyeti olarak Nisan ayı içinde toplandık ve 1 Mayıs tarihinden itibaren geçerli olmak kaydıyla köy içinde ticari fotoğraf çekimlerini yasakladık. Yine de gelin veya mezuniyet çekimleri yapmak isteyen kişiler önce muhtarlığımıza uğrayıp izin için belirlediğimiz miktarın ödemesini yapıp ve nerelerde çekim yapacağını belirmek şartıyla çekim yapabilecek.
4
''İzinsiz eve girenler oluyor''
Bu Köyde Fotoğraf Çekmek Yasak! Bakın Sebebi Ne
Hafta sonu olunca her sokakta bir gelin çekimi ya da öğrencilerden oluşan mezuniyet çekimleri yapılıyor. Yollar zaten dar. Toplu çekim olduğu için çekim dakikalar boyu sürüyor bu da trafiği aksatıyor. Gelin çekimleri ise daha detaylı olduğu için sokak resmen esir alınıyor. Vatandaş oteline gidecek uzun süre aracında beklemek zorunda kalıyor. Birde şu var, evler taş bina ve özenli yapılmış sahibinden izin almadan bahçeye hatta eve girenler oluyor bu da köy sakinlerinin tepkisine neden oluyor" dedi.
5
''Bedelini ödeyip izin alacaklar''
Bu Köyde Fotoğraf Çekmek Yasak! Bakın Sebebi Ne
Köy Muhtarı Suat Can, "Köyümüzü dekor olarak kullanmak isteyen profesyonel fotoğrafçılar mutlaka muhtarlıktan bedelini ödeyip izin alacak ve nerelerde çekim yapacaklarını bize bildirecek" açıklamasında bulundu.
YORUMLAR (41)

 • HELE BAK:
  Ah orayı kültür bakanlığı bi sit alanı ilan etmiyoki ben goreyim o zaman sizi bir çivi bile çakamaz hale gelin. Tamam para alacan ne kasasına gidecek.ac belediyenin hesap numarasına adam yatırsın gitsin para devlete ok.Sen vergiye tabimisinki haraç keser gibi alacaksın. Köyün tüm yolunu köylümu asfatliyor elektriği suyu kendimi üretiyor da yasak koyuyor. Devlet sana yol yapsın her imkanı sunsun ustune ustelik bide millwt oraya gelsin sen tut saçma bi sey çıkart rant yap. Kafa yok kafa.Biz kendi ilke sınırlarina bile para ödeyip is göreceksek bitmişiz. Yarın gelsin bi vali bi millet vekili bak fotoğraf çeksinde git para iste napiyolar o koyude muhtarda. Sanki bakan la,bi kalem muhtarsın.Zamaninda kırıkkalede de böyle bi olay oldu piknik yerine girişte para aliyolardi vali geldi gerekeni yaptı. Sen köyde gelene ne hizmeti veriyosunki neyin parasını alıyosun. Ha evine girer barkina girer o ayrı eyvallah.ama orda foto çekme burda cekme ona para ver buna para ver o olmaz olmaz mıhtar emmi olmaz.Devlet bu ise bi el atar o köyün neye uğradığıni anlamaz veya birine denk gelirsin sonra manşet "Çanakkaleyi yasa boğan olay" bilmem anlatabildimmi.
  YUKARİDAKİ HANZOYA BAKİN: Senin basligindan yazdiklarina kadar tumu,nasil bir kro oldugunu zaten acikliyor. Sen git de bakirkoy sahilde mangal yelle.
  ADALET YOK BU ÜLKEDE: Bu ülkede 1970 yılında yapılan ve sadece masrafı çıksın para alınmayacak denilen boğaz köprüaünden 50 yıl olmuş halen para alınıyor sen ne konuşuyosun
 • REKLAMCI:
  reklam kokuyor bunlar.reklamın iyisi kötüsü olmaz.mersk ettim şimdi bu ayvacığı.
  AHDEVEFAASIZ: İnsanın başına ne gelirse ya meraktan yada taraktan gelirmiş. Fazla etme
 • XY. XYZ....:
  Trafik aksiyor, köy halki sikayetci kalabalik resim cekenlerden v.s... bedelini ödeyince bu sorunlar ortadan kalkiyormu?
 • CANMEN:
  Resim çekmek yasak değilmiş...sadece belirli kişilerin izin istemesi gerekiyormuş...haber başlığı şaşırtıcı..
Tüm 41 yorumu okumak için tıklayın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.