Bu grip 1 milyon kişiyi öldürdü! İşte insanlık tarihinde görülen ölümcül salgın hastalıklar

Çin'de ortaya çıkan ve 100'den fazla insanı öldüren koronavirüs, akıllara insanlığın bugüne dek yaşadığı ölümcül salgınları hatırlattı. Tarihte bir sürü örneği olan öldürücü veba o kadar ürpertici ki şu an doğduğunuz için ne kadar şanslı olduğunuzu fark edeceksiniz. İşte insanlık tarihinde yaşanan en kötü ölümcül hastalıklar...

29.01.2020 11:04
1

İspanyol gribi: 50-100 milyon

Paylaş
İspanyol gribi: 50-100 milyon

İspanyol gribi ya da İspanyol nezlesi, 1918-1920 yılları arasında H1N1[1] virüsünün ölümcül bir alt türünün yol açtığı grip salgınıdır. İspanyol Gribi, 18 ay içinde 50 ile 100 milyon arası insanın (o dönemde yaşayan nüfusunun %5'i) ölümüne sebep olarak insanlık tarihinde bilinen en büyük salgın olmuştur. İspanyol Gribi; zayıf, yaşlı ve çocuklardan çok, sağlıklı genç erişkinleri etkilemiş.

2

Fujian gribi H3N2: 1,5 milyon

Paylaş
Fujian gribi H3N2: 1,5 milyon

H3N2 virüsünün 1968 yılında olan 1,5 milyon kişinin ölümüne yol açan Hong Kong gribi ile aynı numaraları taşıması en büyük endişenin kaynağı olmuştur. Fakat bu salgıda beklenen ve korkulan büyük salgın olmadığı, fakat bulgularını diğer grip virüslerinden biraz daha farklı olduğu gözlemlenmiştir. H3N2 virüsünün de kendi içinde de ayrılan alt gruplarının olması bu endişelerden dünyayı rahatlatmıştır. Dünyadaki salgına bakıldığında, Amerika Teksas'ta H3N2 den 35 ölüm bildirilmiştir. Fakat bu virüs Teksas alt grubu ile anılan bir virüstür.

3

Hong Kong gribi: 1 milyon

Paylaş
Hong Kong gribi: 1 milyon

İlk kez Hong Kong'da ortaya çıkan bu grip H3N3 olarak biliniyor ve dünya çapında yaklaşık 1 milyon kişinin yaşamına mal oldu.

4

Üçüncü veba salgını: 12 milyon

Paylaş
Üçüncü veba salgını: 12 milyon

Bu veba salgını, 1855'te Çin'in Yunnan eyaletinde başlayan büyük bir kabarcıklı veba savaşı salgınıydı. Hindistan ve Çin'de 12 milyon kişi öldü ve pandemi 1959'a kadar oldukça faaldi. Bu salgın büyük ölçüde Asya, özellikle Mançurya ve Moğolistan da görüldü.

5

Kara Ölüm: 75-200 milyon

Paylaş
Kara Ölüm: 75-200 milyon

Tüm istilaların annesi, Kara Ölüm muhtemelen insanlığın tarihindeki en yıkıcı salgınlardır. Tahmini olarak 75 ila 200 milyon ölüme neden olmuş ve bunun nedeni Yersinia pestis bakterisidir. Avrupa'nın toplam nüfusunun %30-60'ının azaltılmasından sorumluydu. Salgın bir dizi dini, sosyal ve ekonomik çalkantı yaratmaktan doğrudan sorumludur .

6

Antonine Plague: 5 milyon

Paylaş
Antonine Plague: 5 milyon

Yakın Doğu'daki kampanyalardan geri dönen birlikler tarafından Roma İmparatorluğu'ndan yayıldı. Salgın, Roma İmparatoru Lucius Verus, Marcus Aurelius Antoninus olmak üzere birçok önemli insanın ölümüne neden oldu. Veba , beş milyon can aldı.

7

Marsilya'daki Büyük Plague: 100 bin

Paylaş
Marsilya'daki Büyük Plague: 100 bin

Avrupa'daki en önemli salgınlardan biriydi. Hastalık Marsilya'dan geldi ve şehirde yaklaşık 100 bin kişi hayatını kaybetti. Hastalığın devam etmemesi için hükümet Marsilya ve Provence geri kalanların arasındaki iletişimi yasakladı. Hükümet bununla ilgili yasalara aykırı davrananların ağır cezaya ve ölümle cezalandırılacaklarını duyurdu. Ayrıca Fransız hükümeti yasanın gereğinin yerine getirdiğini görmek için Marsilya'yı korumak için Murde la Peste denilen ve kırsal kesimde bir veba duvarı inşa etti ve geri kalan Provence ayrıldı .

8

İtalyan veba: 60 bin

Paylaş
İtalyan veba: 60 bin

Kuzey ve orta İtalya'yı harap etti. Bir milyon kişinin yaşadığı nüfusun yaklaşık %25'i öldükten sonra sona erdi. Salgın, Siyah Ölüm ile başlayan yüzlerce yıllık ölüm salgınının bir parçası olarak düşünülür. Genel olarak, Milan Büyük Plague'in toplam nüfusu olan 130 bin iken yaklaşık 60 bin kayıp verdi.

9

Amerikan Veba Kralı: 5 bin

Paylaş
Amerikan Veba Kralı: 5 bin

Philadelphia'da baş gösteren ve yaklaşık 5 bin kişiyi öldüren sarı humma oldu. Vebaya yakalanan insanlar ateş ve kas ağrısı çekti. Kişinin karaciğeri normal çalışmamaya başlayacağı için kurbanlar sarılık geçirirdi. Sonunda hastalığın sivrisinekler tarafından taşındığı ortaya çıktı.

Yorumlar (5)
OLABİLİR:Bu virüsün de dönemlerle taşındığını düşünüyorum göz kulak ve burun mukozasına duyargalari ile temas sonucu
GRETA:CINLILAR BELA VALLAHI
OZ:hastalıkların yarısından çoğu çinde çıkmış
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 09 Temmuz 2020 Perşembe 21:35:53