Bu ağaca dokunan ölüyor! İşte dünyanın en zehirli ağaçları

Karayip yerlilerinin gölgesinde uyuyanın bir daha uyanmayacağına inandığı ağaç, Florida, Bahama, Karayipler, Orta Amerika ve Güney Amerika'da yaşıyor. “Dünyanın En Zehirli Ağacı” olarak Guinness Rekorlar Kitabına girecek kadar tehlikeli olan Manchineel Ağacı, adeta bir ölüm makinesi. İşte dünyadaki en tehlikeli 6 ağaç ve onların özellikleri...

31.05.2019 13:21
2

Manchineel ağacı

Paylaş
Manchineel ağacı

Meyvesi elmayı andıran bu ağaç o kadar zehirlidir ki sadece bu meyveden yemek değil, bu ağacın altından geçmek bile size çok büyük zararlar verebilir. Ağaç henüz tam olarak tanımlanamamış güçlü bir toksin içerir. Isırıldığı zaman kolayca öldürülebilen bu ağacın meyvesi, yağmur yağdığında ağacın altında kalırsanız ağaca temas ederek üzerinize düşen yağmur damlaları bile cildinizde kabarmalara neden olabilir. Yanan bir Manchineel ağacının dumanı göze temas etiğinde, körlüğe sebep olabilir. İspanyolca'da ölümcül küçük elma olarak adlandırılan bu ağaçlar genellikle Orta ve Güney Amerika'da bulunmaktadırlar. Bu ağacı en tehlikeli yapan şey ise bilim adamları tarafından hala tam olarak çözülemeyen toksik kimyasallarıdır. Kanama, şok, bakteriyel süperenfeksiyonlar ve gastroenterite neden olan meyveler sindirim sisteminde ve boğazda yanıklara neden olarak oluşturduğu ödem sonucu hava yollarının tıkanması ile ölüme neden olabilir.

3

İntihar ağacı

Paylaş
İntihar ağacı

İntihar ağacı İsminden de anlaşılacağı üzere intihar ağaçları çok ölümcül olabilecek ağaçlardan sadece bir tanesidir. Dış görünüşü oldukça masumane olan bu ağacın çiçeklerinin içinde bulunan zehirli kimyasallar ile bir insanı saniyeler içinde öldürme kapasitesindedir. Hatta bazı filmlerde bu çiçeğin bir cinayet silahı olarak kullanıldığı da görülmüştür. Özellikle Hindistan bölgesinde mülklerini korumak isteyen zengin insanlar evlerinin çevresine tıpkı bir çit gibi bu ağacı dikmektedirler. Toksik olmasına rağmen kokusunun ve tadının hiç bir ayırt edici özellik göstermemesi bu ağacı diğerlerinden daha tehlikeli bir pozisyona sokmaktadır.

4

Kum havuzu ağacı

Paylaş
Kum havuzu ağacı

Bir ağacın meyvesinden zehirlenmek bir ağaçtan görebileceğiniz en büyük zarar olabilir. Fakat kum havuzu adı verilen bu ağaç size zehirlemenin de ötesinde bir zarar vermekte. Bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi görünen bu ağaç tıpkı bir el bombası gibi patlamasıyla tüm insanlara korku vermekte. Aynı zamanda dinamit ağacı olarak da bilinen 200 metrelik bu ağaç, üzerinde bulunan meyvelerini 25 km hızla fırlatmaktadır. Kabağa benzeyen bu meyveler ağaçlardan fırlaması sonucu çevredeki insanlara ve hayvanlara ciddi zararlar vermektedir. Bu el bombası meyvelerini daha tehlikeli yapan şey ise 25 km hızla fırlarken etrafa saçtığı kimyasal maddelerdir.

5

Bumya çamı

Paylaş
Bumya çamı

Yılbaşlarında birer süs olarak kullanılan masum çam ağaçlarının öldürücü etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Bumya çamı olarak bilinen bu çam ağacı, üzerinde bulunan devasa kozalaklar ile öldürme potansiyeli yüksek bir ağaç olarak literatürde yerini almıştır. Diğer ağaçlardan daha yükseğe kadar uzanan bu ağacın üzerinde bulunan kozalakların insanların üzerine düşmesi ile yılda birçok insan hastaneye kaldırılmaktadır. Bu ağaçların kozalaklarının yere düşmesi ise tahmin edebileceğiniz gibi rüzgar değildir. Bu ağaç üremek için kozalaklarını dışarıya doğru fırlatmaktadır.

6

Kargabüken ağacı

Paylaş
Kargabüken ağacı

Dünya'daki en ürpertici ağaçlardan bir tanesi olan Kargabüken ağacı eski zamanlardan itibaren ölüm iksiri olarak kullanılmaktadır. Güney Amerika kıtasında çok sık görülen bu katil ağacın ilk etkisi ise bu ağaca çıkan böceklerin ve kuşların bilinmeyen bir nedenle ölmesi sonucu keşfedilmiş. Bu özelliği keşfedilen ağaç, böcek ilaçlama sektörünün gelişmediği yıllarda böcek ilaçlama için kullanılmıştır. Ancak böcek ilaçlamasında kullanılan bu ağaç, dikkatsizce kullanıldığı zamanlar da böceklerle birlikte insanları da zehirlemiştir. Tohumlarının yutulması halinde acılı bir ölüme neden olan bu ağacın ilk zehirlenme belirtileri ise göz ağrısı, baş dönmesi ve kas kramplarıdır.

7

Yaygın porsuk ağacı

Paylaş
Yaygın porsuk ağacı

Sokrates'i öldüren bitki olarak bilinen Yaygın Porsuk ağacı, havuçgiller ailesine ait zehirli bir bitkidir. Yenildiğinde ve hatta çok az bir miktarda yutulduğunda hayatı sona erdirme potansiyeli bulunan bu ağaç, bu zehirli özelliğinin dışında okçuluk ürünleri ve ahşap yapımında da kullanılmaktadır. Avrupa, Kuzey Afrika ve Batı Asya'da yaygın olan bu ağaç insanları zehirlemesinin dışında etrafında bulunan diğer ağaçlara da ciddi zararlar vermektedir. Bu ağacı zararlı olduğunda kesseniz dahil, kesilmiş olan ağacın dallarında ve yapraklarında bu zehir hiç bir zaman yok olmaz. Bunun için bu ağaçla karşılaştığınızda çok tedbirli olmalısınız.

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu içeriği neredepaylaşmak istiyorsunuz?
Şu an buradasınız: Türkiye'nin en kapsamlı haber portalı: Haberler.com
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 05 Nisan 2020 Pazar 16:16:49